
Łojotokowe zapalenie skóry – charakterystyka
Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła dermatoza, z której nie da się wyleczyć, dlatego wymagany jest kontakt z dermatologiem. Warto podkreślić, że ŁZS dobrze prowadzone przez specjalistę może na długo przejść w stan remisji. Zdarza się jednak, że objawy mogą gwałtownie się nasilić przez pewne czynniki, jak np.:
- spadek odporności, stosowanie pewnej grupy leków lub zakażenie wirusem HIV,
- agresywne kosmetyki czy detergenty,
- silny i długotrwały stres,
- zaburzenia odżywiania i niedobory,
- zanieczyszczenie powietrza,
- Nadmierne spożywanie alkoholu.
Łojotokowe zapalenie skóry jest ściśle związane z nadmiernym rozwojem normalnie bytujących na skórze ludzkiej grzybów malassezia furfur. Okazuje się, że jeżeli mają one do tego odpowiednie warunki, mogą się rozmnażać. Co już nie jest z korzyścią dla naszego organizmu, ponieważ na skórze tworzy się stan zapalny i dokuczają charakterystyczne objawy ŁZS, a po pewnym czasie chory może zauważyć u siebie również objawy łysienia.
Żeby zapanować nad dermatozą, działa się objawowo, czyli zabija grzyby, łagodzi ogniska zapalne, złuszcza i regeneruje skórę oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Tym samym hamuje się również nadmierne wypadanie włosów.
Jak wygląda leczenie ŁZS głowy?
W pierwszym etapie lekarz stara się najpierw usunąć zalegającą na głowie łuskę, poprawić kondycję skóry i zniwelować świąd. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ umożliwi wnikanie w skórę składników odżywczych oraz leczniczych. W drugim etapie stosuje się preparaty przeciwgrzybicze, regulujące produkcję gruczołów łojowych oraz wzmacniające skalp.
Na każdym z etapów istotne jest zastosowanie łagodnych kosmetyków ułatwiających pielęgnację, a tym samym zagojenie zmian. Takie preparaty wpływają na nawilżenie oraz odbudowę bariery hydrolipidowej i wzmocnienie skóry, wtedy stanie się ona również bardziej odporna na drobnoustroje.
Ważne, by ograniczyć typowe symptomy łojotokowego zapalenia skóry, ponieważ przyczyniają się do wypadania włosów. Żeby jednak skutecznie zahamować gubienie łodyg, a nawet łysienie, należy zacząć od odpowiedniego leczenia pod okiem dermatologa oraz profesjonalnej pielęgnacji przy pomocy dermokosmetyków z przeznaczeniem do walki z ŁZS. Można też stosować specjalne zabiegi trychologiczne, które przyczyniają się do poprawy kondycji skóry i włosów – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Czy sam szampon przeciw wypadaniu włosów w łojotoku poradzi sobie z problemem?
Sam szampon przeciw wypadaniu włosów w łojotoku może nie wystarczyć, ponieważ ma on zbyt krótki kontakt ze skórą głowy. Warto wybierać specjalne zestawy dermokosmetyków, gdzie oprócz szamponu, będzie też produkt dłużej zostający w kontakcie ze skórą głowy, typu emulsja, płyn, odżywka bez spłukiwania. Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór składników aktywnych, które powinny wejść w głąb skóry, żeby ją zregenerować i zakotwiczać cebulki.
Składniki naturalne godne Twojej uwagi to:
- Siarka – działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, normalizuje pracę gruczołów łojowych, odkaża, oczyszcza.
- Siarczek selenu – działa bakterio i grzybobójczo, dezynfekuje.
- Mocznik – natłuszcza, zmiękcza, nawilża i wzmacnia skórę.
- Kwas glikolowy – reguluje pracę gruczołów łojowych oraz proces złuszczania naskórka, regeneruje, nawilża.
- Kwas jabłkowy – reguluję pracę gruczołów łojowych, nawilża i uelastycznia skórę, złuszcza martwy naskórek.
- Glukonolakton – koi, regeneruje, nawilża.
- Pirokton olaminy – niweluje obecne podrażnienia, ogniska zapalne i świąd, działa bakterio i grzybobójczo, odkaża.
- Ichtiol – łagodzi stany zapalne, regeneruje, normalizuje proces wymiany naskórka, zabija bakterie.
Szampon na wypadanie włosów przy łojotoku, emulsja oraz płyn w zestawie Seborh
- Szampon Seborh – bogaty w siarczek selenu, glinkę białą oraz mleczko pszczele działa grzybo i bakteriobójczo, zmiękcza, oraz usuwa zrogowaciały naskórek. Preparat łagodzi stany zapalne, drobne ranki czy zaczerwieniania, wpływając na regenerację skóry i zakotwiczając cebulki.
- Emulsja do ciała Seborh – ma w sobie np.: olej konopny, pirokton olaminy, a także NMF, dlatego reguluje pracę gruczołów łojowych, przyczynia się do szybszego gojenia, zmiękcza oraz wygładza skalp.
- Płyn Seborh – znajdziesz w nim glukonolakton, ekstrakt z miłorzębu oraz liczne kwasy. Mgiełka wspomaga mikrokrążenie, reguluje proces złuszczania naskórka, regeneruje skórę, do tego wzmacnia naczynka.
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Jak powinna wyglądać skuteczna pielęgnacja skóry głowy przy ŁZS?
Pielęgnacja skóry dotkniętej z ŁZS nie objedzie się bez wizyty u dermatologa, jest ona konieczna, by potwierdzić diagnozę i rozpocząć adekwatne leczenie. Stawiaj się na wyznaczone przez specjalistę wizyty kontrolne, przestrzegaj też wszystkich jego zaleceń, bo to pozwoli Ci szybciej uporać się z objawami dermatozy i zatrzymać wypadanie włosów. Dermatolog, żeby uspokoić skórę może zlecić zastosowanie odpowiednich leków lub innych produktów bez recepty o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym.
Warto nawet w okresie remisji stosować odpowiednie dermokosmetyki regulujące pracę gruczołów łojowych, a także wspierające barierę ochronną skóry. Należy delikatnie obchodzić się z włosami. Najlepszą decyzją będzie rezygnacja z agresywnych produktów myjących, z kosmetyków do stylizacji włosów czy urządzeń, takich jak: lokówka, prostownica albo suszarka z gorącym nawiewem.
Podsumowanie
Jeżeli dokucza Ci ŁZS, ale bardzo zależy Ci na zatrzymaniu włosów, monitoruj swój stan u dermatologa. Stosuj się do jego zaleceń, a dodatkowo sięgnij po profesjonalny szampon na wypadanie włosów przy łojotoku w zestawie z innymi produktami, które będą miały dłuższy kontakt ze skórą.