
Najniższa krajowa 2025
Czym jest najniższa krajowa 2025? Okazuje się, że płaca minimalna jest dopuszczalnym minimalnym limitem pensji za wykonywanie obowiązków zawodowych na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy. W tym wypadku znaczenie ma zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatki typu premia regulowana, wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, czy też dodatek wyrównawczy za obniżenie wynagrodzenia w związku z chorobą zawodową lub wypadkiem w pracy. Pamiętajmy jednak o tym, że do minimalnej pensji nie wliczamy odpraw rentowych i emerytalnych, nagród jubileuszowych, dodatku za pracę w porze nocnej, w szkodliwych warunkach lub w godzinach nadliczbowych. Od kilku lat dodatek stażowy także nie jest wliczany do minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli płaca pracownika będzie mniejsza niż najniższa krajowa, pracodawca musi zapewnić wyrównanie do płacy minimalnej! Więcej informacji w tym temacie znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
Praktycznie w każdym kolejnym roku mamy do czynienia z podwyżkami płacy minimalnej. W 2025 roku wynagrodzenie minimalne pracowników wynosi 4 666,00 złotych brutto - ta kwota uchwalona została przez rząd w Rozporządzeniu Rady Ministrów.
Wyższe koszty zatrudnienia pracownika
Faktem jest, że wyższa płaca minimalna przekłada się na większe koszty zatrudnienia dla pracodawców. Dodatkowo pracownicze plany kapitałowe także wpływają na koszty pracodawcy. Jeśli pracownicy nie zrezygnują z PPK, trzeba dokonywać wpłat w wysokości 1,5% kwoty wynagrodzenia pracownika. Przy minimalnej pensji jest to dodatkowe 69,99 złotych. Warto zauważyć, że minimalna pensja stanowi także podstawę, która jest przyjmowana do wyliczania wysokości innych świadczeń dotyczących stosunku pracy. Wpływa głównie na świadczenia pieniężne dla praktykantów, dodatek za pracę w nocnych godzinach, minimalną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, odprawę w związku z grupowymi zwolnieniami, odszkodowanie za naruszenie zasad równego traktowania, płacę za czas gotowości do pracy i przestoje, czy też wynagrodzenie gwarancyjne za niewykonywanie pracy w związku z rozkładem czasu pracy. Znaczące podwyżki minimalnej pensji i innych świadczeń oznaczają zatem większe koszty zatrudnienia pracownika w firmie.
Wynagrodzenie minimalne a preferencyjne składki ZUS
Nie bez znaczenia jest to, że minimalna pensja wpływa również na wysokość składek preferencyjnych. Podstawa naliczenia społecznych składek stanowi 30% płacy minimalnej, co oznacza, że przedsiębiorcy korzystający z dwuletniej ulgi dla nowych firm muszą opłacić składki ZUS w wysokości 1 399,80 zł. Wszystko to wskazuje, że wzrost minimalnej płacy w 2025 jest jednoznaczny ze sporym obciążeniem pracodawców. Odczuwalne są zatem koszty zatrudnienia pracowników i preferencyjne składki do ZUS-u, co bywa dużym obciążeniem pieniężnym.
Co ciekawe, w systemie wFirma można wygenerować umowę o pracę wraz z zapisem o tym, że pracownik otrzyma gwarantowaną pensję minimalną zamiast kwotowej wartości. W efekcie pracodawca nie musi generować dodatkowej dokumentacji dotyczącej zmiany wysokości płacy minimalnej w kolejnych latach. Jak stworzyć taką umowę o pracę? Początkowo wprowadzamy pracownika do systemu poprzez Kadry-Pracownicy-Dodaj Pracownika. Potem przechodzimy do zakładek Kadry-Umowy-Dodaj-Umowa o pracę. W zakładce Podstawowe informacje wybieramy "minimalne". Jak widać, to zadanie jest bardzo proste wtedy, gdy korzystamy z niezawodnego systemu w codziennej pracy.
Podsumowując, warto zauważyć, że najniższa krajowa w 2025 roku wynosi 4 666,00 zł brutto. Ile pieniędzy otrzymamy na rękę? Pensja w takiej sytuacji wynosi 3510,92 netto. Od płacy brutto należy odjąć zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne, przez co pensja na rękę (netto) jest niższa niż pensja brutto.