Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Naturalne sposoby na wzdęcia – dieta bogata w probiotyki

Naturalne sposoby na wzdęcia – dieta bogata w probiotyki
Uczucie pełności w jamie brzusznej, dyskomfort i przelewanie w brzuchu – to mogą być wzdęcia. Nie jest to groźne zjawisko, ale dość dokuczliwe i często utrudniające codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jaką rolę w walce ze wzdęciami odgrywają probiotyki i jakie są inne sposoby na wzdęcia.

Probiotyki – czym są?

Probiotykami nazywa się żywe mikroorganizmy, które spożywane w odpowiednich ilościach przynoszą korzyści dla zdrowia poprzez wspomaganie pracy jelit. Potocznie nazywane są „dobrymi bakteriami jelitowymi”. Regulują pracę przewodu pokarmowego poprzez przywracanie odpowiedniej funkcji mikroflory jelitowej. Wpływają również na układ odpornościowy organizmu, wspomagając walkę z chorobotwórczymi patogenami. [1]

Probiotyki – czy pomagają na wzdęcia?

Główną przyczyną wzdęć są błędy dietetyczne i spożywanie dużej ilości pokarmów o potencjale wzdymającym. Część gazu połykamy wraz z pożywieniem i napojami, np. mówiąc podczas jedzenia lub pijąc soki gazowane. Za obecność gazu w jelitach odpowiada też aktywność bakterii jelitowych tworzących mikrobiom. Te symbiotyczne bakterie i inne mikroorganizmy fermentują niestrawione węglowodany, których produktem ubocznym jest właśnie gaz.

Do zaburzenia mikroflory jelitowej może dojść m.in. w wyniku chorób jelit (biegunka, choroby zapalne) lub jako efekt stosowania antybiotyków. Jego objawem jest szereg dolegliwości ze strony jamy brzusznej, włącznie ze wzdęciami. Tu właśnie pomocne może się okazać odbudowanie równowagi pomiędzy „dobrymi” i „złymi” bakteriami zasiedlającymi przewód pokarmowy. Osiągnięciu tego stanu sprzyja przyjmowanie probiotyków. [2]

Źródła probiotyków

Cennym źródłem probiotyków są niektóre produkty spożywcze. Symbiotyczne mikroorganizmy znajdziesz w:

  • jogurtach – na opakowaniach szukaj informacji o żywych i aktywnych kulturach bakteryjnych,
  • kefirze,
  • kiszonkach (np. kapusta, ogórki, buraki).

Probiotyki mogą być także przyjmowane jako suplementy, które znajdziesz w aptece. Zawarte w nich szczepy to zwykle Saccharomyces boulardii, Lactobacillus i Bifidobacterium. Kupując probiotyczne suplementy, zwróć uwagę na ich oznakowanie. W ten sposób masz pewność, że sięgasz po sprawdzony produkt. Na opakowaniach powinna znaleźć się informacja o nazwie rodzajowej, nazwie gatunkowej oraz oznaczenie literowo-cyfrowe szczepu.

Wzdęcia – jak sobie z nimi radzić?

Stosowanie probiotyków to tylko jeden ze sposobów na walkę ze wzdęciami, który jest skuteczny w kilku określonych przypadkach (np. stan po antybiotykoterapii, choroby jelit). W pozostałych przypadkach dużo większe znaczenie dla polepszenia samopoczucia i uwolnienia się od przykrych dolegliwości mają strategie takie jak:

  • stosowanie zbilansowanej diety bogatej w błonnik i z ograniczeniem produktów wzdymających,
  • unikanie żywności wysokoprzetworzonej, alkoholu oraz słodkich i gazowanych napojów,
  • odpowiednie nawodnienie organizmu,
  • regularna aktywność fizyczna.

Celem uwolnienia gazów z jelit można stosować ziołowe napary z mięty pieprzowej, kopru włoskiego i rumianku. Poprawiają one pracę jelit i wspomagają usuwanie gazu. Możesz też sięgnąć po tabletki na wzdęcia z symetykonem, czyli substancją, która działa jak środek powierzchniowo czynny. Ma ona zdolność do rozbijania dużych pęcherzyków gazów na mniejsze, które są następnie łatwiej wydalane poprzez odbijanie lub gazy. [3]

 

Bibliografia

[1]     M. Shahrokhi i S. Nagalli, „Probiotics”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 1 sierpień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553134/

[2]     A. P. S. Hungin i in., „Systematic review: probiotics in the management of lower gastrointestinal symptoms – an updated evidence‐based international consensus”, Aliment Pharmacol Ther, t. 47, nr 8, s. 1054–1070, kwi. 2018, doi: 10.1111/apt.14539.

[3]     P. Gulbicka i M. Grzymisławski, „Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment”, Piel. Zdr. Publ., t. 6, nr 1, s. 69–76, 2016, doi: 10.17219/pzp/62045.

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także