Przed świętami Bożego Narodzenia w wielu miastach polski władze miejskie, organizacje pozarządowe, charytatywne i kościelne przygotowują wigilię dla mieszkańców, osób starszych, ubogich i bezdomnych. Z roku na rok uczestniczy w nich coraz więcej osób.
Świąteczna atmosfera Zwykle rozpoczyna się od wystąpienia władz miejskich i uroczystego przemówienia. W tle słychać kolędy, a ogromny stół ustawiony w reprezentacyjnej części miasta ugina się od smakołyków: barszczu z uszkami, bigosu, pasztecików z kapustą albo drożdżówek z makiem.
Kolacja bywa też połączona z występami chórów lub gwiazd, a po nich następują tańce, zabawy i koncerty. Częstokroć podczas wigilii miejskich trwają również warsztaty plastyczny, dzięki którym możemy przygotować własnoręcznie kartkę albo pomalować bombki choinkowe. Warto pielęgnować ten zwyczaj w naszych miastach, wpływa on bowiem na poprawę atmosferę i służy zawieraniu przyjaźni i budowania poczucia wspólnoty wśród mieszkańców. W szczególnym, bożonarodzeniowym okresie poczucie jedności i spokoju jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek indziej.