Czym jest wdowi garb?
Wdowi garb to schorzenie, które objawia się zgrubieniem u podstawy karku. W tym miejscu dochodzi do nagromadzenia tkanki tłuszczowej i nieestetycznie wyglądającego uwypuklenia, które potocznie nazwano wdowim garbem. Niestety ta przypadłość wiąże się również z następstwami zdrowotnymi, które mają związek z ograniczeniem ruchomości szyi. Może prowadzić do takich objawów jak bóle głowy, zawroty głowy, mdłości, a nawet mrowienie kończyn.
Jak powstaje wdowi garb?
Gromadzenie się tkanki tuszowej u podstawy karku związana jest z nieprawidłową postawą ciała, a ta może mieć swój początek w pozycji, jaka zostaje przyjęta podczas pracy przy komputerze, ale nie tylko. Wdowi garb pojawia się również przez długotrwały i silny stres i może mieć swoją genezę w chorobie, jaką jest osteoporoza. W przypadku kobiet przyczyną wdowiego garbu może być zbyt obfity biust i nieprawidłowo dobrany biustonosz, przez który ciężkie piersi ciągną sylwetkę w dół.
Czy wdowi garb można wyleczyć?
Dobrą informacją dla osób, które zmagają się z wdowim garbem, jest możliwość wyleczenia tego schorzenia. Leczeniem tego typu przypadłości zajmują się fizjoterapeuci, którzy uczą pacjentów zachowania prawidłowej postawy ciała, a także kontrolują przebieg ćwiczeń, które mają bezpośredni wpływ zlikwidowanie tkanki tłuszczowej z górnej części pleców. Oprócz tego skuteczne są również masaże, które pomagają w szybszym zlikwidowaniu problemu. Podejmując walkę, warto mieć jednak świadomość, że do całkowitej likwidacji garbu potrzebny jest czas i z pewnością jedna wizyta u specjalisty nie będzie wystarczająca. Wizyty u fizjoterapeuty należy również wspomagać samodzielnymi ćwiczeniami. Najlepsze do tego celu będzie trenowanie:
- pilatesu,
- pływania,
- jogi.
Ćwiczenia połączone z fachową fizjoterapią to najlepszy sposób na zlikwidowanie nieestetycznego i problematycznego zgrubienia.
Wdowi garb – skuteczna profilaktyka
Wiele osób z pewnością uzna, że lepiej zapobiegać niż leczyć i jest to słuszne podejście. Żeby zapobiec, powstawaniu wdowiego garbu należy:
- regularnie ćwiczyć,
- zadbać o odpowiednie odżywianie,
- dążyć do utrzymania prawidłowej masy ciała,
- nosić dobrze dobrane biustonosze,
- przykładać szczególną wagę do postawy ciała podczas siedzenia,
- ograniczyć korzystanie ze smartfonów,
- postawić na zakup odpowiedniej poduszki do spania.
Te proste czynności mają niebagatelny wpływ na postawę ciała i na zapobieganie powstawaniu różnych schorzeń, do jakich można zaliczyć wdowi garb. Choć wydawać by się mogło, że to mało istotne zmiany, to jednak badania pokazują, że zaawansowane stadium choroby bardzo mocno wpływa na samopoczucie i ogólną sprawność. Dlatego najważniejsze to odpowiednia profilaktyka już od najmłodszych lat.
Artykuł powstał dzięki Sport-Reh