Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

UWAŻAJ NA SŁOWA

UWAŻAJ NA SŁOWA
„Wstydzę się z tobą pokazać”, „Co tak szczekasz? Pies jesteś”, „Gdybyś chciała, to byś przestała”, „Każdy śmieje się z twoich min”, „Boję się, że się zarażę” – to tylko nieliczne komentarze z jakimi mierzą się codziennie dzieci z Zespołem Tourette'a w szkole, przestrzeni publicznej, a nawet w domu.

Z tego względu Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a, jedyna w Polsce organizacja wspierająca osoby z tą chorobą, przygotowała film pt. „Uważaj na słowa” w reżyserii Małgorzaty Suwały wyprodukowany przez Małgorzatę Borychowską. Ma on na celu pokazanie problemów z wykluczeniem, jaki często dotyka dzieci z zespołem Tourette’a.

Każde zdanie, które usłyszymy w filmie, padło pod adresem dziecka z Zespołem Tourette’a. Wypowiedział je kolega z klasy, nauczyciel, rodzic, brat czy siostra, a czasami ktoś mijany na ulicy. 
Za każdym z tych zdań stoi prawdziwa historia, nieprzyjemna, raniąca i wprawiająca w dyskomfort, zostawiająca ślad na całe życie.

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a od lat wspiera i edukuje chorych oraz ich otoczenie.
15 grudnia zakończyła się Akademia Tourette'a- ogólnopolski program aktywizacji osób z Zespołem Tourette'a i ich bliskich. W ramach tego dwuletniego projektu Stowarzyszenie stworzyło szereg udogodnień, szkoleń, publikacji, a nawet aplikację na smartfony, po to, by wyczulić społeczeństwo
i przeciwdziałać dyskryminacji chorych, a ich samych wspierać na każdym etapie życia i choroby.

Mamy przyjemność przesłać Państwu nasz spot: https://www.youtube.com/watch?v=gQVqa0tLV2U oraz kilka zdjęć z planu (autorka Ola Grochowska). Liczymy, że wzbudzi on Państwa zainteresowanie.

Warto zwrócić większą uwagę na inne osoby wokół nas. Każdy człowiek nosi w sobie historię. Każde dziecko będzie kiedyś dorosłym. Każde słowo może pozostać w nas całe życie.

#uwazajnaslowa

***

Zespół Tourette'a (ZT) to zaburzenie neurorozwojowe, charakteryzujące się występowaniem licznych tików ruchowych i głosowych. Objawiają się one gwałtownymi ruchami i niekontrolowanymi dźwiękami. Objawy schorzenia, niski poziom wiedzy o ZT oraz jego stygmatyzujący charakter prowadzą do wykluczania chorych, już we wstępnej fazie choroby.

Więcej informacji- www.tourette.pl

Przekaż 1,5% na działalność Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a.

Nasz numer KRS: 0000189160

 
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także