Słowacki Raj
Słowacki Raj to park narodowy Słowacji, który znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską. Jest on częścią Karpat. Ma on 194 kilometry kwadratowe. Czy warto się tam wybrać? Z pewnością! Znaleźć tam można rwącą górską rzekę, skały i wąwozy. Słowacki Raj wypełniony jest szlakami pieszymi. Największa polarnością cieszy się część północna parku. Znajdują się tam m.in. polana Kláštorisko czy Przełom Hornadu. Na południu zaś można zobaczyć np. Dobszyńską Jaskinię Lodową czy jezioro Palcmanská Maša. Procesy geologiczne ukształtowały teren w ten sposób, że obfituje on w liczne jaskinie skalne.
Bachledova dolina
Bachledova Dolina znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy Polskiej. To miejsce doskonałe do leśnych wędrówek, a także do zimowej jazdy na nartach. Dolina ta leży w pięknym paśmie Magury Spiskiej, która sąsiaduje z Tatrami Bielskimi. Z łagodnych szlaków i polan rozciągają się wspaniałe widoki na Tatry, Zamagurze Spiskie czy Pieniny. Ždiar to centralna miejscowość Bachledovej Doliny. Można tam poczuć prawdziwy góralski klimat. Odwiedzić można muzeum zawierające m.in. stroje regionalne. Kilka kilometrów od tej miejscowości znajduje się Jaskinia Bielańska z wyjątkowymi naciekami. W Bachledobvej Dolinie zlokalizowana jest stacja narciarska Bachledka Ski & Sun.
Tatry Wysokie
Tatry Wysokie stanowią najwyższą część Karpat. Bez wątpienia można je określić jednymi z najpiękniejszych, najbardziej malowniczych gór europejskich. Tatry Wysokie dzielone są miedzy Polskę i Słowację - lecz to słowackie Tatry Wysokie są rozleglejsze i pod pewnymi względami bardziej atrakcyjne od polskich. Znaleźć tam można najwyższe wierzchołki, odludne doliny, różne gatunki ciekawych zwierząt. Osoby, które kochają chodzić po wysokich górach, z pewnością bardzo polubią drogę na Łomnicki Szczyt (drugi co do wysokości szczyt Tatr). Widoki stamtąd są po prostu nieziemskie. Dodatkową atrakcją jest jazda niewielkim wagonikiem nad przepaścią. Co jeszcze warto zobaczyć w Wysokich Tatrach? Godnym zobaczenia jest z pewnością górski staw o nazwie Szczyrbskie Jezioro. Zaś fani aquaparków mogą odwiedzić Aquacity Poprad.
Mała Fatra
Mała Fatra dzieli się na dwie części - luczańską oraz krywańską. Tą drugą uznać można za bardziej interesującą. Mała Fatra, co zaskakujące, jest większa od leżącej nieopodal Wielkiej Fatry. W Małej Fatrze rozciągają się wspaniałe widoki. Dodatkową atrakcją są dywany kwiatów, które znaleźć tam można w połowie maja oraz na początku czerwca. Największą popularnością w Małej Fatrze cieszą się Janosikowe Diery, czyli unikatowe wąwozy i kaniony. Jeśli chodzi o szlaki, warto wybrać Mały Rozsutec, Wielki Rozsutec, Stoh czy Chleb. Wypocząć można np. w Chacie pod Chlebom.