Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

SMART VILLAGES, CZYLI INTELIGENTNE WSIE

  • Grupa Tipmedia
SMART VILLAGES, CZYLI INTELIGENTNE WSIE
Polska wieś może być nie tylko piękna, zaskakująca i inspirująca, ale także inteligentna. Koncepcją „smart village” – która jest jednym z celów Wspólnej Polityki Rolnej – interesuje się coraz więcej małych miejscowości.

Czym jest smart village?

Smart village jest pozamiejskim odpowiednikiem terminu „smart city”. Inicjatywa obejmuje wiele zintegrowanych działań nastawionych na poprawę przestrzeni życiowej mieszkańców wraz ze zwiększeniem konkurencyjności obszarów wiejskich.

Kluczem do realizacji celów jest wdrażanie nowoczesnych technologii z jednoczesnym poszanowaniem lokalnych tradycji i potrzeb. Smart village to synonim odpowiadania na wyzwania powiązane z wieloma obszarami gospodarczymi, m.in. ekologią czy cyfryzacją.

Potencjał w ludziach

Zamysł stworzenia inteligentnej wsi opiera się przede wszystkim na ludziach. Smart village to nie tylko odnawialne źródła energii czy kilometry światłowodów – to głównie zmiana mentalna połączona z edukacją. Mieszkańcom trzeba pokazać, dlaczego warto żyć  w inteligentnej miejscowości oraz samemu być smart. Kluczowym argumentem może być podniesienie norm życia obecnych i przyszłych pokoleń poprzez ułatwiony dostęp do lekarzy czy wyższy poziom edukacji.  

Jednym z atutów zaawansowanej idei smart w środowisku rustykalnym jest także optymalizacja procesów w rolnictwie poprzez wygenerowanie modelu pozwalającego pracować wydajniej i minimalizować straty.

Oni już są smart

W Polsce do wsi znanych z inteligentnych rozwiązań zaliczają się m.in. Wiązownica-Kolonia w powiecie staszowskim oraz Piaseczna Górka w powiecie kieleckim. Obie leżą w województwie świętokrzyskim i obie zostały laureatami konkursu Moja smart wieś.

W przypadku pierwszej idea smart uwidoczniła się m.in. w stworzeniu cieszącego oczy oryginalnego muralu, wyposażeniu świetlicy w komputery z dostępem do Internetu, zwiększeniu bezpieczeństwa poprzez zainstalowanie monitoringu i alarmu czy zaadaptowaniu dawnych budynków gospodarskich na siedzibę fundacji – Pasjodzielni – oraz zaaranżowaniu w jej wnętrzu sali kinowej.  

Zapraszamy również do obejrzenia filmu, który znajduje się pod tym linkiem:  https://www.youtube.com/watch?v=GtirNZwIP0M

W przypadku drugiej działania wpisane w koncepcję smart to pergole z wierzby (dzięki czemu na placu zabaw jest więcej cienia), ogród deszczowy, puszkomaty, autonomiczne lampy solarne, samoobsługowa biblioteka plenerowa czy tzw. podzielnia pozwalająca wymianę niezniszczonych rzeczy.

W Polsce zaciekawienie ideą „inteligentnej wsi” sukcesywnie rośnie. To dobry prognostyk. Tym bardziej że w nowej perspektywie unijnej pula środków na projekty dotyczące smart wsi będzie większa. Ty także możesz z niej skorzystać!

Więcej informacji na temat wsparcia na jakie mogą liczyć pomysły na smart wieś, znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

 

Fot. nr 1. https://www.istockphoto.com/pl

Fot. nr 2. https://unsplash.com

 

UE

 

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

 

 

Grupa Tipmedia
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także