Czym dokładnie jest POChP?
POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to poważna choroba układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach. W przebiegu choroby występuje stan zapalny skutkujący zwężeniem dróg oddechowych, pogorszoną wentylacją (wymianą powietrza) i tym samym utrudnionym oddychaniem.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała POChP za chorobę cywilizacyjną. Współczesna medycyna klasyfikuje ją również jako chorobę ogólnoustrojową, ponieważ rzutuje ona na funkcjonowanie całego organizmu. Mogą jej towarzyszyć także inne schorzenia, w tym:
- choroby układu sercowo naczyniowego, na czele z nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych, zaburzeniami rytmu serca,
- cukrzyca,
- osteoporoza,
- rak płuca,
- zespół metaboliczny,
- rozstrzenie oskrzeli,
- refluks żołądkowo-jelitowy,
- zaburzenia psychiczne (m.in. depresja i nerwica).
Stąd w leczeniu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc obowiązuje dziś standard podejścia holistycznego.
Czynniki ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc
Przez wiele lat POChP była chorobą przypisywaną wyłącznie osobom nałogowo palącym tytoń. Dziś jednak wiemy, że istnieje znacznie więcej czynników środowiskowych mogących wywołać przewlekły stan zapalny w płucach prowadzący do obturacji. Są to przede wszystkim różnego rodzaju gazy i pyły.
W grupie ryzyka POChP wciąż dominują osoby palące tytoń po 40. roku życia (także biernie oraz te, którym udało się rozstać z nałogiem). Rośnie natomiast liczba przypadków POChP u osób, które nigdy nie paliły, natomiast były narażone na regularny kontakt ze szkodliwymi czynnikami, najczęściej w związku z wykonywaną pracą. Można tutaj wymienić m.in. górników, hutników, rolników, budowlańców, sprzątaczki, operatorów maszyn budowlanych, pracowników produkcji czy pracowników zakładów chemicznych.
Ważnym czynnikiem ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc są również osoby mieszkające w regionie o bardzo niskiej jakości powietrza. W Polsce są to przede wszystkim mieszkańcy regionów górskich oraz centrów miast.
Jakie objawy mogą wskazywać na podejrzenie POChP?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie zawsze daje objawy, które jednoznacznie wskazują na podejrzenie POChP. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny więc uważnie obserwować niepokojące zmiany i reakcje organizmu, które mogą mieć związek z pogorszeniem wymiany powietrza w układzie oddechowym.
Do najważniejszych objawów POChP zaliczymy:
- przewlekły kaszel,
- odkrztuszanie plwociny,
- duszność,
- niską tolerancję wysiłkową (w tym męczliwość, wolne regenerowanie się po wysiłku, brak sił do uprawiania sportu czy nawet pójścia na spacer).
Zauważając u siebie te objawy (lub jeden z nich – nie muszą one występować równolegle) i będąc w grupie ryzyka POChP warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie pacjenta na szczegółową diagnostykę.
O objawach Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc czytaj także na stronie https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Na czym polega leczenie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc?
POChP to choroba, której nie można wyleczyć, ponieważ jej następstwem są nieodwracalne zmiany w płucach. Obecnie leczenie skupia się więc na tym, aby podnieść komfort życia pacjenta, kontrolować i zmniejszyć nasilenie towarzyszących mu objawów chorobowych oraz umożliwić relatywnie normalne, samodzielne funkcjonowanie. Celem jest osiągnięcie stanu, w którym osoba chora na POChP jest w stanie zachować nawet ograniczoną aktywność życiową czy też podjąć pracę zawodową.
Pamiętajmy również, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nie tylko trzecią najczęstszą przyczyną śmierci na świecie (według klasyfikacji WHO), ale również może prowadzić do inwalidztwa, uzależniając chorego od pomocy innych osób. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć podejrzenia POChP i w uzasadnionym przypadku jak najszybciej zgłosić się do lekarza.