Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Zatkane i bolące zatoki - jak temu zaradzić?

Zatkane i bolące zatoki - jak temu zaradzić?
Przewlekłe zapalenie zatok jest schorzeniem dotykającym duże grono osób. Charakterystyczne objawy, jak rozpierający ból zlokalizowany u nasady nosa, promieniujący na czoło oraz wrażenie "zatkania" i braku drożności górnych dróg oddechowych są szczególnie uciążliwe. Dowiedz się, jak im zaradzić.

Zatkane zatoki: przyczyny, dla których zatoki bolą

Jest wiele czynników, które zwiększają ryzyko rozwinięcia się zapalenia zatok. Po pierwsze, są to nieleczone infekcje górnych dróg oddechowych o podłożu bakteryjnym: ich bagatelizowanie jest nierozważne. Nieżyt nosa, przewlekły katar i zatkane zatoki to często konsekwencja zwykłego przeziębienia, ale także grypy, anginy czy sezonowej alergii. Niekiedy stwierdza się zapalenie zatok o podłożu wirusowym i grzybiczym. Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, nieleczona próchnica i stany zapalne dziąseł również sprzyjają rozwojowi tej choroby.

Przebywanie w nadmiernie suchych, ogrzewanych pomieszczeniach i przeciwnie - kllimatyzowanych (w tym autach!) zwiększa upośledzenie śluzówki, która zaczyna się nadmiernie rozrastać prowadząc do zatkania górnych dróg oddechowych oraz zaburzenia naturalnej cyrkulacji powietrza. Chroniczne, nieleczone zapalenie zatok może być trudne do wyleczenia farmakologicznie - niekiedy potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w szpitalu.

Domowe sposoby na zatkane zatoki

Pierwszym i podstawowym sposobem łagodzenia objawów zatkanych i bolących zatok jest stosowanie kompresów z soli. Najlepsza w tym celu okazuje się sól jodowo-bromowa, którą można zakupić w aptece. Aby przygotować taki kompres, kilka garści soli prażymy na patelni lub w piekarniku na blaszce - gdy będzie ciepła, zawijamy ją w ścierkę lub przesypujemy do materiałowego woreczka i przykładamy do nasady nosa na 45 minut. Oczywiście warto się na ten czas położyć, najlepiej w ciemnym i cichym pomieszczeniu. Gdy ból jest wyjątkowo dotkliwy, można przyjąć tabletkę leku przeciwzapalnego. Pamiętajmy, aby nie używać nadmiernie rozgrzanego kompresu - może to doprowadzić nawet do omdlenia! Po zabiegu nie wychodźmy na chłód przez kilka godzin, ponieważ może to doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia.

Drugim popularnym sposobem radzenia sobie z uporczywym katarem i bólem zatok jest ich odetkanie za pomocą inhalacji. Typowym domowym sposobem inhalowania zatok jest nakrycie się ręcznikiem nad naczyniem z parującą wodą - uwaga, aby nie była za gorąca, w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do podrażnienia, a nawet oparzenia skóry twarzy. Do parującej wody warto dodać zioła: miętę, rumianek, lawendę, tymianek i szałwię. Alternatywą są olejki eteryczne - sprawdźmy jednak, czy są to olejki faktycznie pozyskane z roślin czy ze sztucznymi dodatkami, jakie często sprzedawane są w drogeriach (dobrej jakości preparaty roślinne zakupimy w aptece lub sklepach zielarskich).

Kolejnym, szczególnie skutecznym sposobem łagodzenia dolegliwości związanych z zatkanymi i bolącymi zatokami, który poleca się również w trakcie silnego stanu zapalnego, jest irygacja. Płukanie zatok, chociaż nie brzmi szczególnie przyjemnie, nie jest trudne. Jedyne, czego potrzebujemy, to specjalna butelka, jaką w niewielkiej cenie można zakupić w każdej aptece. Najlepiej jest płukać zatoki roztworem wody i soli (0,5 łyżeczki na butelkę) lub roztworem przygotowanym na bazie saszetki (również do kupienia w aptece).

Lecząc bolące i zatkane zatoki nie powinniśmy zapominać o spożywaniu dużej ilości ciepłych (nie gorących!) płynów i dbaniu o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu. Nie wychodźmy nigdy na chłód i mróz bez czapki i ciepłego okrycia głowy. Może to powodować nasilenie się dolegliwości bólowych i kataru.

Leki na bolące zatoki z apteki

Jeżeli powyższe sposoby nie pomagają, warto sięgnąć po leki OTC dostępne w aptekach. Jednym z najczęściej polecanych przez lekarzy i farmaceutów preparatów jest lek Sinupret w tabletkach, który można zakupić w atrakcyjnej cenie również online: https://www.apo-discounter.pl/sinupret-tabletki-50draz-pzn-08300070. Sinupret swoją skuteczność zawdzięcza formule opracowanej na starannie wyselekcjonowanych ekstraktach roślinnych: z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka z kielichem, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny i ziela szczawiu. Receptura ta posiada właściwości przeciwzapalne, zmniejszające obrzęki i przyspieszające naturalne procesy regeneracyjne. Wygodna formuła tabletek jest łatwa do zażywania i odmierzenia stosownej dawki, a pierwsze efekty widać już po kilkudziesięciu minutach od przyjęcia pierwszej tabletki. W czasie leczenia zatkanych i bolących zatok warto sięgnąć również po leki przeciwzapalne, w szczególności ibuprofen. Dowiedziono, że skutecznością w łagodzeniu objawów chronicznego zapalenia zatok odznacza się także pseudoefedryna - nie należy jej jednak stosować dłużej, niż wskazane jest to w ulotce producenta.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także