Łuszczyca — co to za choroba?
Łuszczyca jest chorobą, która opiera się na znacznym skróceniu cyklu życiowego komórek, który u zdrowego człowieka trwa dwadzieścia osiem dni, u chorego zaś jedynie cztery. Nowe komórki namnażają się tak szybko, że stare nie mają szansy prawidłowo się złuszczyć. W efekcie dochodzi do rogowacenia i nadmiernego łuszczenia się twardego naskórka na różnych częściach ciała.
Choroba ta ma charakter autoimmunologiczny, a pierwsze objawy pojawiają się już nawet w okolicach dziesiątego roku życia, bardzo często po przebytych infekcjach bakteryjnych lub wirusowych. Niekiedy mogą być wywoływane przez spożywanie niektórych leków, na przykład antydepresyjnych.
Nie bez znaczenia są także przewlekłe, toczące się w organizmie stany zapalne, na przykład wywołane złym stanem uzębienia. Jeżeli zauważymy u siebie uaktywnione objawy łuszczycy, warto wybrać się do dermatologa w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Jakie są metody leczenia łuszczycy?
Pierwsze etapy leczenia łuszczycy wymagają nieco mniej drastycznych działań, które często ograniczają się do naświetlań i stosowania maści keratolicznych z kwasem salicylowym. Dopiero przy głębszym zaawansowaniu choroby rozpoczyna się farmakoterapię w postaci leków doustnych.
Maści keratoliczne z kwasem salicylowym mają za zadanie usunąć nagromadzoną łuskę. Na kolejnym etapie stosowane są preparaty z pochodną witaminy D lub sterydowe. Ponieważ łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, przyjmowane doustnie preparaty to zazwyczaj leki immunosupresyjne, których zadaniem jest oddziaływanie na układ odpornościowy pacjenta.
Alternatywną, ale bardzo skuteczną metodą leczenia łuszczycy jest tak zwana fotochemioterapia, czyli naświetlania za pomocą promieni UVA. Równolegle pacjent przyjmuje leki światłoczułe, których zadaniem jest uwrażliwienie go na działanie promieniowania. Aby terapia okazała się efektywna, musimy jednak poddać się przynajmniej dwudziestu zabiegom, które wykonywane są dwa, trzy razy w tygodniu.
Czy tryb życia ma wpływ na łuszczycę?
W kwestii leczenia łuszczycy nie bez znaczenia jest także nasz styl życia. Długotrwały stres ma bardzo istotny wpływ na ujawnienie i wzmożenie objawów. Na stan pacjenta znacząco wpływa także nieodpowiedni poziom higieny, a także dieta, która jest wysokokaloryczna i oparta na niezdrowych, przetworzonych produktach. Wysokie BMI, szczególnie to zahaczające o otyłość, również w wielu przypadkach zaostrza przebieg choroby.
Tryb życia działa więc wspomagająco na leczenie łuszczycy. Niskokaloryczna dieta oraz dbanie o aktywność fizyczną, a także unikanie stresu to filary skutecznej terapii.
Więcej informacji znajdziesz na https://www.febumed.com.pl/