Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia?
W czasie leczenia zgryzu, higiena jamy ustnej powinna mieć wzmożony charakter. Nie wystarczy myć zęby dwa razy dziennie, należy to robić po każdym posiłku. Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym jest kluczowe! Zawsze warto mieć przy sobie niezbędne akcesoria higieniczne. Na czas leczenia ortodontycznego trzeba zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki, wykałaczki, nicie dentystyczne i irygatory, ułatwiające zachowanie higieny całej jamy ustnej. Warto wspomnieć, że szczoteczka do zębów musi być specjalnie wyprofilowana, by skutecznie czyścić zęby wraz z aparatem. Mycie zębów podczas leczenia trwa dłużej niż zwykłe szczotkowanie, należy to jednak robić jak najczęściej. Efekty szczotkowania można sprawdzić używając lusterka dentystycznego. Nie da się ukryć, że druty ortodontyczne mogą powodować różnego typu podrażnienia, dlatego warto mieć przy sobie specjalne woski i żele łagodzące dolegliwości bólowe. Podczas noszenia aparatu, najlepiej jest unikać produktów spożywczych oblepiających zęby np. żelków, gum do żucia, karmelowych cukierków. Odpowiednia dieta ułatwia mycie aparatu, zębów i całej jamy ustnej. Unikanie słodyczy czy słodkich napojów zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy. Przed założeniem aparatu ortodontycznego, pacjent musi poddać się leczeniu stomatologicznemu, by wypełnić wszystkie ubytki próchnicowe. Jeśli jednak w trakcie leczenia pojawią się nowe zmiany na zębach, leczy się je w standardowy sposób. Czasami może zaistnieć konieczność zdjęcia części aparatu i założenia ich ponownie po wypełnieniu ubytków.
Czy o aparat trzeba dbać?
Czyszczenie aparatu ortodontycznego zależy od jego rodzaju. Wyjmowany aparat należy dokładnie umyć przy użyciu mydła i zwykłej szczoteczki. Dostępne są także specjalne środki higieniczne do mycia aparatów ortodontycznych. Ruchomy aparat trzeba myć po każdym wyjęciu z jamy ustnej. W przypadku łuków stałych myje się je podczas szczotkowania zębów. Należy używać specjalnie wyprofilowanej szczoteczki ułatwiającej czyszczenie zamków i przestrzeni międzyzębowych. Warto pamiętać, że ligatury podatne są na działanie barwników, dlatego po spożyciu konkretnych produktów spożywczych (buraków, jagód, wiśni, truskawek, kawy, wina, słodyczy, herbaty, kolorowych napojów) i niektórych przypraw (kurkumy, curry, sosu sojowego), na gumkach mogą pojawić się przebarwienia. Unikanie wspomnianych produktów pozwala zachować estetykę ligatur przez cały okres leczenia. W trakcie noszenia aparatu może się zdarzyć, że ligaturka odpadnie od łuku. W takim przypadku, należy skonsultować się ze swoim ortodontą. Najczęściej, na kolejnej wizycie, element zostaje umieszczony w odpowiednim miejscu. Pod żadnym pozorem, nie należy samodzielnie naprawiać aparatu ortodontycznego.
Dla kogo aparat nie jest wskazany?
Pierwszym czynnikiem uniemożliwiającym założenie aparatu są niewyleczone zmiany próchnicowe i choroby jamy ustnej. Przeciwwskazaniem może być również uczulenie pacjenta na materiały, z których ma być wykonany konkretny aparat. Przeszkodą w leczeniu ortodontycznym są również niektóre choroby np. białaczka, nieleczona cukrzyca oraz przyjmowanie określonej grupy leków. Noszenie aparatu nie ma wpływu na ciąże. Trzeba jednak poinformować ortodontę o tym fakcie.