Pulsujący ból zęba to dolegliwość, z którą każdy z nas zmierzy się co najmniej kilka razy w życiu. Niewielki i ledwo wyczuwalny, czy silny i trudny do wytrzymania - każdy z nich jest nieprzyjemny i wpływa na życie codzienne. Aby móc go właściwie leczyć, należy poznać jego przyczyny. Skąd bierze się pulsujący ból zęba? Co może oznaczać? Jak go leczyć, aby nie dokuczał dłużej, niż to konieczne? Oto garść najpotrzebniejszych informacji.
Pulsujący ból zęba - skąd się bierze?
Powodów bólu zęba może być naprawdę wiele. Bez szczegółowej diagnostyki trudno jest odkryć jego przyczynę, a następnie - dobrać i rozpocząć właściwe leczenie. Pierwszym krokiem w kierunku postawienia trafnej diagnozy powinna być wizyta w pracowni radiologicznej i wykonanie kompleksowego zdjęcia RTG zębów. W ten sposób dajemy dentyście możliwość zauważenia schorzenia niewidocznego gołym okiem. Pulsującemu bólowi zęba często towarzyszy również problem z nagryzaniem, nadwrażliwość na dotyk i widoczny obrzęk dziąsła.
Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn pulsującego bólu jest zapalenie miazgi zęba. Nieprawidłowe plombowanie i wielokrotnie wypełniany ubytek w tym samym zębie mogą skończyć się jego uszkodzeniem. Nie należy jednak zapominać, że to nieleczona próchnica jest głównym powodem wystąpienia i rozwoju stanu zapalnego miazgi. W pierwszej fazie choroby, pacjenci odczuwają ból przede wszystkim podczas picia gorących i zimnych napojów. Choć początkowe objawy nie są zbyt uciążliwe, schorzenie rozwija się szybko i niebawem do nadwrażliwości na temperaturę dołączają również: wysoka gorączka, brak apetytu, ból głowy i gardła.
Dolegliwości związane z pulsującym bólem zęba mogą mieć również związek z leczeniem kanałowym. Tego rodzaju dolegliwości ustają jednak już po kilku dniach od zabiegu. Zdarza się, że niezbędne jest założenie przez dentystę opatrunków uśmierzających objawy. Nadmiernie rozwinięty i nieleczony stan zapalny, może skutkować koniecznością ekstrakcji chorego zęba. Z pewnością nie warto więc zwlekać z wizytą u dentysty.
Choć niektórym wydaje się to nieprawdopodobne, pulsujący ból o charakterze promieniującym może dotyczyć również zęba martwego. W przypadku takich dolegliwości najprawdopodobniej mamy do czynienia z zapaleniem tkanek okołopowierzchniowych. Ropień okołowierzchołkowy daje o sobie znać głównie nocą oraz po przyjęciu pozycji leżącej. Poza objawem bólowym ropniowi towarzyszą również:
- zaczerwienienie dziąsła
- rozchwianie zęba
- obrzęk okolicznych węzłów chłonnych
Opisując objawy, pacjenci często wspominają również o wrażeniu wysadzania zęba z zębodołu i bolesności dziąseł. Przyczyną wystąpienia ropnia może być stan zapalny zęba lub jego okolic.
Nie zawsze jednak ten rodzaj bolesności oznacza stan zapalny. Może on być również skutkiem użycia zbyt dużej siły podczas szczotkowania lub wyboru szczoteczki z za twardym włosiem. Do urazu tkanek przyzębia i pojawienia się pulsującej bolesności mogą prowadzić również:
- uszkodzenia mechaniczne (na skutek uderzenia lub bruksizmu)
- nieprawidłowo (zbyt wysoko) założone wypełnienie
- wyjątkowo głęboki ubytek
Każdy dzień zwłoki może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia jamy ustnej. Bez względu na to, jaka jest rzeczywista przyczyna bólu, nie warto więc odkładać wizyty u dentysty w czasie.
Sposoby leczenia pulsującego bólu zębów
Metoda leczenia pulsującego bólu zęba zależy przede wszystkim od źródła jej wystąpienia. Zainfekowany próchnicą ząb należy oczyścić i opracować, a następnie wypełnić. Jeśli objawy bólowe są efektem leczenia endodontycznego, niezbędne może się okazać usunięcie zęba wraz z martwą miazgą, w której wystąpiło zapalenie. Ropień okołowierzchołkowy najczęściej leczy się za pomocą trepanacji zęba, czyli otwarciu komory. Stomatolog drenuje wówczas ropień oraz rozpoczyna leczenie kanałowe z wykorzystaniem antybiotyku. Niestety zdarza się, że takie metody nie przynoszą oczekiwanych efektów i konieczna okazuje się usunięcie zęba.
Bez względu na przyczynę pulsującego bólu zęba, zaleca się natychmiastową wizytę w gabinecie stomatologicznym. Placówka Warsaw Dental Center ma w swojej ofercie pełen zakres leczenia promieniującego bólu zęba o różnym podłożu. W razie potrzeby można oczywiście zastosować domowe sposoby jak na przykład:
- okłady z lodu stosowane na zewnętrzną stronę jamy ustnej (przy opuchliźnie)
- okłady ciepłe, jako metodę zmniejszenia bólu wynikającego z zapalenia miazgi.
Należy jednak pamiętać, że nie wyleczą one choroby, a jedynie doraźnie zmniejszą jej objawy.