Przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego
Czynniki powodujące MPD są zróżnicowane i zależą od stopnia, jak i miejsca uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. W wyniku uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego następuje niedokrwienie pewnego obszaru mózgu i w rezultacie jego uszkodzenie. Przyczyny MPD są wieloczynnikowe. Uszkodzenia mózgu mogą wynikać z nieprawidłowości rozwojowych już w łonie matki. Do uszkodzeń mózgu może dojść w trakcie porodu szczególnie gdy jest długi i skomplikowany. MPD może też być nabyte w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Przyczyną patologii płodowych mogą być: czynniki genetyczne, uszkodzenia komórki jajowej i plemnika przez promieniowanie jonizujące, defekty enzymatyczne, działanie czynników chorobotwórczych, toksycznych i drobnoustrojów, infekcje wirusowe i bakteryjne, konflikt serologiczny, płodowy zespół alkoholowy, cukrzyca i inne.
Uszkodzenia okołoporodowe są najczęściej spowodowane przez: przedwczesny poród, długi i skomplikowany poród, w którego trakcie doszło do niedotlenienia i niedokrwienia dziecka oraz uszkodzenia mózgu, krwawienia około i śródkomorowe, anomalie łożyskowe i toniczne skurcze macicy. Uszkodzenia poporodowe to najczęściej: urazy głowy, zapalenie opon mózgowych szczególnie na tle bakteryjnym, zatory i zakrzepy, uszkodzenia po lekach oraz niskie stężenie cukru w krwi.
Więcej dowiesz się na: https://carolina.pl/ortopedia-dziecieca/neuroortopedia/mozgowe-porazenie-dzieciece/
Leczenie mózgowego porażenia dziecięcego
MPD schorzeniem nieodwracalnym. Odpowiednio dobrane metody ćwiczeń rehabilitacyjnych mogą jednak w znacznym stopniu poprawić komfort życia dziecka. Rehabilitacja ruchowa umożliwia uaktywnienie mięśniowe porażonych części ciała. Regularne ćwiczenia wzmacniają organizm i poprawiają ogólny stan zdrowia. Rehabilitacja ma w tym schorzeniu charakter nadrzędny.
Wspomagający charakter ma leczenie ortopedyczne, w ramach którego wykonuje się zabiegi: rekonstrukcyjne ułatwiające pionizację pacjenta, uwolnienia jedno- i wielopoziomowe zwiększające ruchomość pacjenta, wycięcia stawu biodrowego w razie wskazań oraz kosmetyczne operacje stóp poprawiające deformacje i ułatwiające pielęgnację. Najwięcej pozytywnych efektów można osiągnąć w usprawnianiu młodych pacjentów do 4 roku życia. Leczeniem dzieci z MPD zajmują się kliniki ortopedii dziecięcej jak na przykład Carolina Medical Center w Gdańsku i w Warszawie.