Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) – czym jest i jak je leczyć?

  • Material zewnętrzny
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) – czym jest i jak je leczyć?
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zespół objawów, nieprawidłowości wynikających z uszkodzenia centralnego systemu nerwowego we wczesnym stadium rozwoju życia płodowego, w trakcie porodu lub tuż po nim. Może mieć ono różną lokalizację oraz mieć różne rozmiary. Ma charakter niepostępujący. MPD obejmuje upośledzenie ruchu i postawy, upośledzenie czucia, percepcji, porozumiewania się, zachowania, poznania i często padaczkę. Ze względu na różnorodność, stopień nasilenia objawów i występujących zaburzeń trudno sprecyzować dokładną definicję schorzenia. Schorzenie to dotyka dwoje dzieci na tysiąc urodzeń. Znacznie częściej zdarza się wśród dzieci przedwcześnie urodzonych.

Przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego

Czynniki powodujące MPD są zróżnicowane i zależą od stopnia, jak i miejsca uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. W wyniku uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego następuje niedokrwienie pewnego obszaru mózgu i w rezultacie jego uszkodzenie. Przyczyny MPD są wieloczynnikowe. Uszkodzenia mózgu mogą wynikać z nieprawidłowości rozwojowych już w łonie matki. Do uszkodzeń mózgu może dojść w trakcie porodu szczególnie gdy jest długi i skomplikowany. MPD może też być nabyte w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Przyczyną patologii płodowych mogą być: czynniki genetyczne, uszkodzenia komórki jajowej i plemnika przez promieniowanie jonizujące, defekty enzymatyczne, działanie czynników chorobotwórczych, toksycznych i drobnoustrojów, infekcje wirusowe i bakteryjne, konflikt serologiczny, płodowy zespół alkoholowy, cukrzyca i inne.

Uszkodzenia okołoporodowe są najczęściej spowodowane przez: przedwczesny poród, długi i skomplikowany poród, w którego trakcie doszło do niedotlenienia i niedokrwienia dziecka oraz uszkodzenia mózgu, krwawienia około i śródkomorowe, anomalie łożyskowe i toniczne skurcze macicy. Uszkodzenia poporodowe to najczęściej: urazy głowy, zapalenie opon mózgowych szczególnie na tle bakteryjnym, zatory i zakrzepy, uszkodzenia po lekach oraz niskie stężenie cukru w krwi.

Więcej dowiesz się na: https://carolina.pl/ortopedia-dziecieca/neuroortopedia/mozgowe-porazenie-dzieciece/

Leczenie mózgowego porażenia dziecięcego

MPD schorzeniem nieodwracalnym. Odpowiednio dobrane metody ćwiczeń rehabilitacyjnych mogą jednak w znacznym stopniu poprawić komfort życia dziecka. Rehabilitacja ruchowa umożliwia uaktywnienie mięśniowe porażonych części ciała. Regularne ćwiczenia wzmacniają organizm i poprawiają ogólny stan zdrowia. Rehabilitacja ma w tym schorzeniu charakter nadrzędny.

 

Wspomagający charakter ma leczenie ortopedyczne, w ramach którego wykonuje się zabiegi: rekonstrukcyjne ułatwiające pionizację pacjenta, uwolnienia jedno- i wielopoziomowe zwiększające ruchomość pacjenta, wycięcia stawu biodrowego w razie wskazań oraz kosmetyczne operacje stóp poprawiające deformacje i ułatwiające pielęgnację. Najwięcej pozytywnych efektów można osiągnąć w usprawnianiu młodych pacjentów do 4 roku życia. Leczeniem dzieci z MPD zajmują się kliniki ortopedii dziecięcej jak na przykład Carolina Medical Center w Gdańsku i w Warszawie.

Material zewnętrzny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także