Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Chrapanie przyczyny, leczenie, sprawdzone sposoby

  • Grupa Tipmedia
Chrapanie przyczyny, leczenie, sprawdzone sposoby
Chrapanie wywołuje różne reakcje osób narażonych na jego słuchanie. Jedni się złoszczą, inni robią złośliwe uwagi. Nie ulega kwestii, że chrapanie uciążliwe jest dla obu stron. Jeśli występuje sporadycznie, to sprawę można zbagatelizować i wypróbować jakieś doraźne metody. W przypadku chronicznego chrapania koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem i ustalić przyczyny oraz metody leczenia. Chrapanie jest tylko objawem, który sygnalizuje, że organizm nie działa na 100%, że dzieje się w nim coś nietypowego i niepokojącego. Warto więc sprawdzić co to jest i jak należy to pokonać.

Przyczyny chrapania

Częściej lub rzadziej chrapie kilkanaście milionów Polaków, ale znacznie częściej występuje ono u mężczyzn niż u kobiet. Główną przyczyną chrapania zazwyczaj jest niewłaściwy tryb życia. Nadwaga, palenie papierosów, picie alkoholu, późne jedzenie kolacji powodują nadmierne zwiotczenie mięśni górnych dróg oddechowych i w rezultacie chrapanie. Wystarczy zmienić nawyki i chrapanie ustąpi. Przyniesie to ulgę przede wszystkim osobie dzielącej łoże, bo chrapiący najczęściej nie ma pojęcia, że chrapał.

Przyczyny chrapania mogą być bardzo różne. Niekiedy chrapanie spowodowane jest skrzywieniem przegrody nosowej, polipami lub przerostem migdałków podniebiennych. W takim wypadku wystarczy niewielki zabieg chirurgiczny i oddychanie podczas snu wraca do normy.

Czasami jednak chrapanie przyczyny ma znacznie poważniejsze. Najczęściej chrapaniu towarzyszy wtedy bezdech senny. Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy w ciągu nocy dochodzi do zatrzymania oddechu na kilkadziesiąt sekund. Efektem tego jest poranny ból głowy, zmęczenie, problemy z koncentracją, nagłe napady senności w ciągu dnia. To dolegliwości, których nie można już lekceważyć.

Nocne przerwy w oddychaniu spowodowane są nadmiernym zwiotczeniem podniebienia miękkiego i opadaniem języka. Powoduje to wibracje powietrza podczas oddychania i wydawanie głośnych dźwięków w formie chrapania.

Głośne chrapanie

Domowe sposoby na chrapanie

Jeżeli chrapanie nie ma podłoża chorobowego, to przede wszystkim należy zmienić swoje przyzwyczajenia. Na początku może być to trudne, ale z czasem uda się wyrobić prawidłowe nawyki. Korzyści będą znacznie większe niż tylko cisza w sypialni.

Pozycja podczas snu

Bardzo częstą przyczyną chrapania jest spanie na plecach. Taka pozycja sprzyja opadaniu języka ku tyłowi i zwężeniu przepływu powietrza. W efekcie otwieramy usta i chrapiemy. Efekty może przynieść spanie na boku. To właśnie z tego powodu osoby towarzyszące, którym przeszkadza chrapanie bardzo często szturchają chrapiącego i zmuszają go do zmiany pozycji. Tradycyjne gwizdania przynosi tylko chwilowe efekty.

Ważna jest także poduszka, która nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ powoduje zwężenie dróg oddechowych. Spanie na płaskiej poduszce nie tylko zmniejsza pochrapywanie, ale także dobrze wpływa na kręgosłup, który nie jest narażony na wykrzywienia.

Zrezygnuj z używek

Palenie papierosów i alkohol zakłócają nie tylko zdrowy sen, ale są także przyczyną innych poważnych chorób. Najlepiej jest z nich po prostu zrezygnować. Jeśli nie chcesz lub nie możesz sobie z tym poradzić, to przynajmniej zrezygnuj z nich na 3 godziny przed snem. Przez ten czas organizm zdąży oczyścić się toksyn i sen będzie dużo spokojniejszy. Należy także zrezygnować z zażywania leków nasennych, które podobnie jak alkohol, powodują zbyt duże zwiotczenie mięśni górnych dróg oddechowych, które jest jedną z przyczyn chrapania.

Zmniejsz swoją wagę

Lekarze zauważyli, że problemy z chrapaniem znacznie częściej mają osoby z nadwagą. Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje jej ucisk na drogi oddechowe i ich zwężenie. Osoby z nadwagą zaczynają chrapac, dodatkowo ich chrapanie jest bardzo głośne i uciążliwe dla domowników. W tym przypadku skutecznym sposobem na chrapanie będzie zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Wystarczy wprowadzenie odpowiedniej diety i trochę ruchu fizycznego.

Korzyścią będzie nie tylko brak chrapania, ale przede wszystkim lepsze samopoczucie, lepsza praca układu krążeniowego, kostnego, mniejsze obciążenie dla kręgosłupa i stawów. zmniejszy się także ryzyko cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

Przygotuj sypialnię

Na sen poświęcamy około 8 godzin na dobę. To czas, który organizm potrzebuje na regenerację i nabranie sił na kolejny dzień. By sen był efektywny muszą być w sypialni zapewnione odpowiednie warunki. Wygodny materac, odpowiednia poduszka pozwalają przyjąć odpowiednią pozycję.

Bardzo ważne jest także wietrzenie sypialni przed snem. Wystarczy 15 minut, by wymienić powietrze w pomieszczeniu. Zawiera ono mniej dwutlenku węgla i jest mniej wilgotne, co znacznie ułatwia prawidłowe oddychanie.

Nie bez znaczenia jest także temperatura w sypialni. Zawsze powinna być niższa niż temperatura w ciągu dnia. Optymalna temperatura to 18-21 stopni Celsjusza. Niższa może powodować trudności z zaśnięciem, natomiast zbyt wysoka pocenie się i budzenie. Dobrym nawykiem jest ciepła kąpiel przed udaniem się na spoczynek. Rozgrzewa ciało i pobudza krążenie.

Co zrobić, żeby nie chrapać?

Nie zawsze zmiana trybu życia przynosi spodziewane efekty. Jeżeli wiesz, że chrapanie nie ma podłoża chorobowego to możesz sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach bez recepty.

Mogą to być tabletki, syropy, plastry lub spraye do gardła. Ich zadaniem jest rozszerzanie dróg oddechowych i zapewnienie swobodnego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. To dobry sposób na chrapanie, zwłaszcza w połączeniu ze zmianą trybu życia.

Jeśli wszystkie podjęte działania nie przynoszą efektów lub efekty są krótkotrwałe, to sygnał, że trzeba zasięgnąć porady lekarza.

Jak leczyć chrapanie?

Wiele osób lekceważy chrapanie i uważa, że taką błahostką nie warto lekarzowi zawracać głowy. To błędne myślenie, zwłaszcza wtedy, gdy objawy się nasilają. Zwlekanie z leczeniem ma negatywny wpływ na zdrowie i relacje z domownikami. Odgłos chrapania zakłóca wypoczynek także innym członkom rodziny, co często może być zarzewiem konfliktów.

Zabiegi chirurgiczne

Skuteczne leczenie chrapania należy zacząć od wizyty u laryngologa, który dokładnie zbada drogi oddechowe. Musi wyeliminować takie przyczyny jak ich niewłaściwa budowa przegrody nosowej, przerost migdałków, czy obecność polipów w nosie. Badanie nie jest bolesne, a dla potwierdzenia diagnozy lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań obrazowych.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości anatomicznych leczenie polega na usunięciu przeszkody lub poszerzeniu dróg oddechowych. Najczęściej są to zabiegi wykonywane w ramach chirurgi jednego dnia.

Leczenie bezdechu sennego

Chrapanie wywołane przez bezdech senny jest najtrudniejsze do wyleczenia. Podczas snu podniebienie miękkie ulega nadmiernemu zwiotczeniu i zapada się. Powietrze nie może swobodnie docierać do płuc i nie może być wydychane. Największe zagrożenie stanowią króciutkie przerwy w oddychaniu, które powodują niedotlenienie mózgu. Efektem tego może być wiele zaburzeń ze strony układu nerwowego, a to już może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej: https://zdrowysen.info/chrapanie-przyczyny-objawy-skutki-leczenie.leczenie bezdechu sennego

W takim przypadku nie pomogą żadne zabiegi chirurgiczne ani leczenie farmakologiczne. Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia bezdechu sennego i spowodowanego nim chrapania są specjalne aparaty CPAP, które wspomagają oddychanie podczas snu. Dzięki wytwarzanemu ciśnieniu powietrza nie dochodzi do zapadania się podniebienia miękkiego. Znika nie tylko chrapanie, ale przede wszystkim niebezpieczny bezdech senny. Terapia jest stosunkowo prosta, ponieważ polega na codziennym zakładaniu specjalnej maski na twarz. Jest to metoda zupełnie bezinwazyjna i nie powoduje skutków ubocznych.

Nowoczesne aparaty CPAP cały czas nadzorują przebieg snu i w razie wystąpienia jego zaburzeń samodzielnie dostosowują wielkość ciśnienia do potrzeb pacjenta. Rejestrują także wszystkie przypadki bezdechu sennego, czas ich trwania i częstotliwość występowania.

Wyeliminowanie chrapania nie jest zbyt trudne, ale wymaga przede wszystkim ustalenia jego przyczyn. Pochrapywanie o mniejszym lub większym nasileniu jest jedynie objawem niewłaściwego trybu życia lub poważniejszych problemów zdrowotnych. Nigdy nie należy go lekceważyć, gdy utrzymuje się przez dłuższy okres czasu.

Grupa Tipmedia
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także