Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Sauny suche – ich rodzaje i zalety

  • Grupa Tipmedia
Sauny suche – ich rodzaje i zalety
Sauna fińska jest to jeden z rodzajów sauny suchej, który charakteryzuje się wysoką temperaturą panującą wewnątrz kabiny (85-120 stopni Celsjusza) oraz niskim poziomem wilgotności (około 10-15%). Wszystkie sauny i zabiegi cechujące się bardzo wysoką temperaturą nazywane są suchymi.

Sauny suche

Do kategorii saun suchych zaliczają się: wspomniana już sauna fińska oraz sauna szwedzka. Są one podobne w swojej budowie. Zazwyczaj ich konstrukcja wykonana jest z wysokiej jakości drewna. Przykładowe modele kabin znajdują się na: https://homegarden.com.pl/sauny-finskie. Wizyty w saunie szwedzkiej polecane są osobom borykającymi się z bólem stawów, albo astmą oskrzelową. Sauna fińska natomiast jest odpowiednim miejsce dla osób po zawale serca. Mogą oni bez problemu uczestniczyć w saunowych sesjach, warunkiem jest jedynie to, że od zawału minęło minimum 6 miesięcy. W związku z tym, że temperatura w saunach suchych jest naprawdę wysoka, jedna wizyta nie może być dłuższa niż 12 minut. Optymalna częstotliwość uczestnictwa w sesjach to raz w tygodniu.

Sauna szafkowa i rzymska

Odmianą sauny suchej jest łaźnia szafkowa. Zabieg polega na zamknięciu uczestnika w drewnianej szafce i podgrzaniu jej do 60-80 stopni Celsjusza. Sesja trwa około 15-20 minut. Podczas zabiegu głowa pacjenta znajduje się poza sauną. Do kategorii saun suchych można zaliczyć również łaźnię suchą rzymską. Kabina wykonana jest z drewna, a zabieg trwa pół godziny. W tym czasie w saunie temperatura wynosi około 40-60 stopni Celsjusza. Te odmiany sauny suchej nie są jednak tak popularne, jak sauna fińska czy szwedzka.

Zalety korzystania z sauny

Jak się okazuje wizyty w saunie wpływają pozytywnie na zdrowie. Największą popularnością sauny cieszą się w Finlandii, gdzie wiele osób korzysta z kabin regularnie. Specjaliści potwierdzają, że seanse saunowe pomagają w oczyszczaniu organizmu i działają regenerująco na skórę. Podczas zabiegu usuwany jest zrogowaciały naskórek, a w jego miejscu powstają nowe komórki. Uczestnicy sesji wyglądają na wypoczętych i zrelaksowanych. Poza tym, podczas wizyty, przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu oraz krążenie krwi, co powoduje lepszą pracę serca. Dodatkowo, para w saunie dobrze wpływa na drogi oddechowe. Z zabiegu można skorzystać w salonach fitness, na siłowni, albo w gabinetach SPA. Miłośnicy saunowych sesji mogą zdecydować się na własną kabinę. Jej montaż nie jest skomplikowany i trwa zaledwie kilka godzin. Najpopularniejsze są gotowe kabiny złożone ze ścian, sufitu i podłogi. Instalacja takiej sauny wymaga jedynie poskładania jej jak meble.

Sauna sucha, w tym sauna fińska ma wiele plusów, dlatego warto zdecydować się na regularne zabiegi. Dodatkowym atutem wizyt jest to, że są one krótkie i nie wymagają wielkiego zaangażowania. W codziennym natłoku obowiązków, można więc znaleźć choćby godzinę na relaks i taki odpoczynek.

 

Materiał partnera

Grupa Tipmedia
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także