Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Profilaktyka raka piersi

  • Grupa Tipmedia
Profilaktyka raka piersi
Nowotwór piersi jest coraz częściej spotykaną chorobą i każdego roku w Polsce umiera na niego nawet kilka tysięcy kobiet. Są to smutne statystyki, które jednak powinny tylko zachęcać kobiety do profilaktycznego zachowania. Im prędzej kobieta zacznie dbać o siebie i o badania, tym prędzej będzie mogła zareagować na ewentualne zmiany.

Jak wykryć raka piersi?

Nowotwór piersi do rozmiaru 2 cm rozwija się nawet przez 8 lat. To bardzo długi okres, w którym można znaleźć wiele szans na to, aby go wykryć. W przypadku nowotworu piersi to nie jest tak, że jednego dnia go nie ma, a nagle kolejnego się on pojawia. Zmiany zachodzą powoli i jeśli kobieta udaje się na regularne badania, to jest w stanie wykryć zmiany w pierwszych stadiach choroby.

Każda kobieta powinna systematycznie się badać. Kontrole, badania palpacyjne u ginekologa, czy regularne badania USG i mammografia, to kilka metod na to, jak wykryć guzek na etapie, gdy jest mały i da się jeszcze go szybko zwalczyć.

Badania piersi – jakie są możliwości?

Pierwsze badanie, które należy do podstawowych, to już wcześniej wspomniane USG. Każda kobieta, która ukończyła 30 rok życia, powinna regularnie poddawać takiej profilaktyce. Jest to bezbolesne badanie i można je przeprowadzić w każdym dniu cyklu miesiączkowego. Lekarz smaruje pierś żelem, a następnie przy pomocy głowicy aparatu bada pacjentkę.

Kolejnym sposobem, który jest często promowany, to badanie mammografem. Istnieje nawet możliwość zrobienia takiego badania, w specjalnie przyszykowanym do tego celu pojeździe. Zalecane dla pań, które ukończyły 40 rok życia. Polega na prześwietleniu piersi małą dawką promieni RTG.

Kolejne metody będą przeznaczone już dla kobiet, u których wykryto zmiany, są to między innymi:

Biopsja cienkoigłowa – polega na nakłuciu guzka igłą o średnicy 0,6 mm. Pobrany materiał jest następnie oglądany przez patomorfologa.

Biopsja mammotomiczna – wykonywana mammotomem. Składa się on z aparatu wytwarzającego próżnię i igły z bocznym wcięciem. Badanie wykonuje się na leżąco, a pacjenta otrzymuje znieczulenie miejscowe.

Rezonans magnetyczny – jest to metoda stosowana w przypadkach, gdy żadna inna nie skutkuje, a także, gdy osiągnięte wyniki są niejasne lub gdy badane panie posiadają wkładki sylikonowe. Rezonans jednak nie jest wykonywany u pań z rozrusznikiem serca, sztuczną zastawką, czy metalową protezą.

Każde z tych badań może uratować zdrowie i życie. Takie badania nie trwają wcale długo, a ilość specjalistycznych ośrodków rośnie z roku na rok. Jednym z nich jest ośrodek Medycyna Dąb. Więcej dowiesz się na medycynadab.pl.

 

Materiał zewnętrzny

Grupa Tipmedia
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także