W trakcie cyklu miesiączkowego u każdej kobiety występuje śluz, który zmienia się w zależności od fazy cyklu. Śluz zazwyczaj jest przeźroczysty lub ma mleczny kolor. Może być rozciągliwy lub gęsty, a dodatkowo skąpy bądź dość obfity. Zmiany śluzu w trakcie każdego miesiąca są naturalne. Nie powinny niepokoić.
Inaczej jest w sytuacji, w której śluz zmienia się w upławy. Jak to rozpoznać? Przede wszystkim upławy mają inny kolor, zazwyczaj zielonkawy, żółtawy lub w odcieniu brązowym. Mogą nieprzyjemnie pachnieć, być gęste lub grudkowate jak ser. Upławom najczęściej towarzyszą też inne objawy świadczące o infekcji, jak pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie okolic intymnych.
Każde upławy należy skonsultować z ginekologiem. Choć najczęściej świadczą o dość popularnych kobiecych infekcjach, które można łatwo wyleczyć, to czasami są objawem poważniejszych chorób, np. wenerycznych.
Wygląd śluzu a konkretny dzień cyklu
Każda kobieta powinna być świadoma, że w każdym cyklu pojawiają się takie dni, w których śluzu może w ogóle nie być oraz takie, gdy jest go bardzo dużo. Obfity śluz można zauważyć przede wszystkim w dni płodne, czyli te, podczas których występuje największa szansa na zapłodnienie.
Nie od dzisiaj wiadomo, że można oszacować, kiedy wystąpią dni płodne i niepłodne. Najprostszą metodą do tego jest skorzystanie z kalkulatorów dni płodnych dostępnych w internecie, na przykład na stronie kobiecosc.info.
Kolejnym sposobem jest prowadzenie obserwacji własnego ciała i sporządzanie wykresów oraz notatek. Zapisując temperaturę ciała, rodzaj i ilość śluzu oraz stan szyjki macicy można szybko zorientować się, jakie sygnały wysyła nasze ciało w dni płodne i niepłodne. Na tej podstawie w kolejnych miesiącach możemy dość łatwo określić, jaki rodzaj dnia aktualnie występuje.