Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Ortoreksja – zdrowa dieta, która zabija!

  • Wypoczynek i Zdrowie | Obserwuj nasze zdjęcia na Instagramie
Ortoreksja – zdrowa dieta, która zabija!
Zdrowa dieta, która może zabić? Czy to w ogóle możliwe? Niestety może, a dzieje się tak wówczas, gdy zdrowe odżywiania staje się naszą obsesją. Ortoreksja – czym jest, jakie są jej przyczyny i skutki oraz jak się ją leczy?

Co to jest ortoreksja?


Nasze jedzenie ma duży wpływ na nasze zdrowie. Nie ma więc niż złego w takim komponowaniu diety, by ten wpływ był jak najbardziej korzystny. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczynamy przesadnie dbać o nasze odżywianie. Gdy obsesyjnie wyszukujemy sklepach tylko te produkty, które w naszym mniemaniu nie są szkodliwe.

Zaczyna się niewinne, a cele są słuszne. Pragniemy być zdrowi, więc zaczynamy eliminować z naszej diety białe pieczywo, tłuste mięsa, sztuczne napoje itd. Lista tego, czego powinniśmy spożywać systematycznie rośnie, a my powoli zaczynamy tracić nad tym wszystkim kontrolę. I tak krok po kroku wpadamy w ortoreksję, czyli obsesję na punkcie zdrowego jedzenia.

Schorzenie to po raz pierwszy opisał w latach 90. amerykański lekarz Steven Bratman, który sam padł jej ofiarą. Od dzieciństwa musiał przestrzegać surowej diety ze względu na silną alergię pokarmową. Kiedy jednak dorósł, stwierdził, że całe jego życie obraca się wokół zdrowego jedzenia.

 

Jakie mogą być przyczyny ortoreksji?


Ortoreksja jest chorobą o podłożu psychicznym, a zatem, jak w przypadku wszystkich innych tego typu schorzeń, u jej podłoża leży coś więcej niż tylko potrzeba prowadzenia zdrowego tryby życia. Wielu ludzi na świecie stara się dobrze odżywiać, ale nie u wszystkich pragnienie to przybiera obsesyjną formę. Muszą istnieć pewne predyspozycje do rozwoju tej choroby.

Wydaje się na przykład, że szczególnie podatne na ortoreksję są osoby bardzo skoncentrowane na sobie i nieustannie dążące do perfekcji. Ale też i tacy, którzy łatwo ulegają presji społeczeństwa – a jak wiadomo, zdrowe odżywianie jest ostatnio w modzie. Bycie na diecie stało się wręcz trendy.

 

Jakie mogą być skutki ortoreksji?


Eliminując coraz więcej pokarmów ze swojej diety, doprowadzamy w końcu do sytuacji, w której praktycznie nie mamy już co jeść. Wszystko bowiem wydaje nam się niezdrowe – to zawiera tłuszcza, tamto cukier. W efekcie nasze pożywienie staje się monotonne i bardzo ubogie. Nietrudno przewidzieć, że prowadzi to do niedożywienia i chorób z nim związanych.

Chorzy na ortoreksje między innymi cierpią z powodu bóli brzucha, zawrotów głowy, osłabienia, nudności. Miewają problemy z pamięcią i koncentracją. Choroba może skutkować nadciśnieniem i problemami z sercem. Rozwija się anemia. Brak białka i wapnia prowadzi do osteoporozy. Niedobór żelaza i cynku grozi niedokrwistością i spadkiem odporności. Głodówka zaburza produkcję estrogenów, które odpowiadają za cykle menstruacyjne. W skrajnych przypadkach choroba może skończyć się śmiercią!

Ortoreksja ma również silny wpływ na umysł. Może prowadzić do rozwoju depresji i zaburzeń psychicznych. Chorzy nierzadko odczuwają poczucie winy i przejawiają silne lęki. Całe ich życie obraca się wokół jedzenia, a właściwie myślenia o jedzeniu. Tracą przez to zainteresowanie otoczeniem i odsuwają się od rodziny i przyjaciół. A izolacja pogłębia stany depresyjne, co nasila problemy z jedzeniem.

 

Jak leczyć ortoreksję?


Leczenie ortoreksji nie jest proste i wymaga silnego zaangażowania ze strony chorego, który nie zawsze uświadamia sobie problem. Stosuje się terapię poznawczo-behawioralną, której celem jest zmiana sposobu myślenia o jedzeniu. Konieczne jest również wprowadzenie racjonalnej diety, która wyrówna niedobory składników pokarmowych.

 

_____________________________________

 

Zobacz jeszcze jeden temat - Hit Instagrama! Kawa z kolorowym mlekiem! 

 

Wypoczynek i Zdrowie | Obserwuj nasze zdjęcia na Instagramie
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także