Wtorek, 03.12.2024, imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Najpiękniejsze góry w Polsce. 8 najbardziej malowniczych szczytów

  • Wypoczynek i Zdrowie | www.wypoczynekizdrowie.pl | pracujemy na CMS Tipnews
Najpiękniejsze góry w Polsce. 8 najbardziej malowniczych szczytów
Niezależność, wolność, przestrzeń, trudy wspinaczki nagrodzone niesamowitym widokiem – poznaj góry w Polsce, które musisz zobaczyć przynajmniej raz w życiu!

Sięgające nieba szczyty budzą zarazem zachwyt, jak i respekt. Góry mają w sobie coś szczególnego – żaden inny obszar geograficzny nie ma chyba grona tak wiernych miłośników. Prezentujemy subiektywny przewodnik po najbardziej malowniczych górskich szczytach w Polsce, po którego lekturze nawet zdeklarowanym wielbicielom wypoczynku spod znaku opalania się na nadmorskiej plaży, szybciej zabije serce.

 

1. Mięguszowieckie Szczyty

Mięguszowieckie Szczyty to trzy piękne i surowe szczyty na pograniczu granicy polsko-słowackiej, tak zachwycająco położone, że trudno oderwać od nich wzrok. Klimat tworzy bliskość Morskiego Oka, nad którym góruje najwyższy w tej grupie – Mięguszowiecki Szczyt. Mięguszowiecki Szczyt Czarny wznosi się z kolej nad Czarnym Stawem pod Rysami, więc również cieszy oko turysty. Pomiędzy nimi pyszni się Mięguszowiecki Szczyt Pośredni. Nie wszyscy jednak chcą jedynie biernie napawać się malowniczością tego zakątka. Północną stronę Mięguszowieckich Szczytów upodobali sobie taternicy nazywając pieszczotliwie Mięguszami.
 



2. Giewont

Giewont jest symbolem Zakopanego, a zarazem jednym z najłatwiejszych szlaków turystycznych i co się z tym wiąże, najczęściej zdobywanym. To góra charakterystyczna, także ze względu na zamieszczony na jej szczycie i widoczny z samego Zakopanego krzyż, którego historia sięga stu piętnastu lat. Według legendy Giewont przypomina śpiącego rycerza, który zawsze gotów jest bronić granic kraju. Niektórzy widzą w kształcie góry profil Marszałka Piłsudskiego.



 


3. Kościelec

Przyjmuje się, że nazwa szczytu wzięła się od kształtu, który przypomina kościelny dach. Latem na wierzchołku Kościelca panuje znaczny ruch, szczególnie że nie ma tam zbyt wiele przestrzeni do swobodnego użytkowania przez turystów. Z Kościelca można podziwiać Świnicę i Orlą Perć, Giewont i Kasprowy Wierch. Oprócz tego, że na Kościelec prowadzi szlak pieszy, jest on też miejscem, a szczególnie jego zachodnia ściana, chętnie odwiedzanym przez taterników. Podobno jedynie z Kościelca rozpościera się unikatowy widok na wszystkie Stawy Gąsienicowe.



 


4. Tarnica

Najwyższy szczyt Bieszczad, które uchodzą (mimo miejsc, które należą już trwale do podróżniczego kanonu) za najdzikszy i najmniej „skażony” cywilizacją obszar Polski. W powszechnej świadomości uważane za nieoficjalną mekkę samotników i ludzi na zakręcie. Jeśli chcesz przemyśleć swoje życie i ruszyć w Bieszczady, możesz przy okazji śmiało wybrać się na Tarnicę. Miła informacja dla tych, którzy cenią piękne widoki – przy bardzo dobrej widoczności można dostrzec szczyty wznoszące się w innych krajach takie, jak rumuński Pietrosul Rodnei.



 


5. Czerwone Wierchy

To właściwie masyw górski, składający się z czterech szczytów i trzech przełęczy. Czerwone Wierchy wzięły swoją nazwę od barwy roślinności, która je porasta. Do tutejszej flory należą okazy o niebanalnych nazwach: sit skucina, boimka dwurzędowa i kosmatka brunatna.



 


6. Trzy Korony

Malownicze Trzy Korony stanowią serce i centralne miejsce Pienin, a zarazem bardzo popularny kierunek turystyczny. Już od pierwszej połowy dziewiętnastego wieku odnotowywano kronikarsko zachwyty nad tym miejscem. W 1906 roku wytyczono pierwszy szlak na szczyt, z którego rozciąga się genialny widok na przełom Dunajca. Podczas spływu można zgadywać, po której stronie rzeki znajdują się Trzy Korony. Nie jest to takie oczywiste, ponieważ w jednej chwili masz wrażenie, że na pewno są po jednej stronie rzeki, a w następnym momencie, że na pewno po tej drugiej.



 


7. Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch wyróżnia się bardzo dobrą dostępnością dla turystów. Trudno znaleźć kogoś, kto będąc w Zakopanem, choć raz nie przejechał się słynną kolejką. Została ona wybudowana w niespełna dziesięć miesięcy. Jedną z pierwszych osób, które wjechały na szczyt był prezydent Ignacy Mościcki, co pokazywało rozmach, a używając góralskiego słownictwa, można powiedzieć – wypas tej inwestycji.



 


8. Śnieżka

Śnieżka, czyli królewna, a właściwie, królowa Karkonoszy i najwyższy szczyt całych Sudetów, mimo stosunkowo niewielkiej wysokości (ponad tysiąc sześćset metrów), klimatycznie ma charakter wysokogórski, podobny do tego, jaki panuje za kołem podbiegunowym. Śnieżka jest dość często odwiedzana przez turystów, choć zimą budzi respekt. U jej stóp leży jedna z bardziej znanych miejscowości turystycznych – Karpacz. Ze szczytu Śnieżki roztacza się malownicza panorama, a przy dobrej pogodzie widoczność może osiągać nawet do stu kilometrów, co z nawiązką wynagrodzi trud wspinaczki.
 





_______________________________________


Czy już wiesz, gdzie pojedziesz na ferie 2017? Sprawdź propozycje

 

Wypoczynek i Zdrowie | www.wypoczynekizdrowie.pl | pracujemy na CMS Tipnews
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także