Gdy tylko na stokach pojawia się śnieg, połowę Polski ogarnia białe szaleństwo. Górskie kurorty wypełniają się po brzegi, a sklepy ze sprzętem narciarskim nie mogą nadążyć z realizacją zamówień. Wypad na narty może być też świetną formą aktywnego spędzania czasu z rodziną. Jeśli zabierzemy nasze maluchy na ferie czy na święta na narciarski wyjazd, może połkną one bakcyla i znajdą swoją pasję na długie lata. A dzieci potrafią szybko się uczyć. Dlatego ważne, żeby zapewnić im dobre warunki, zarówno pod względem infrastruktury, jak i możliwości szkolenia. Nie możemy też zapominać o zabawie, w końcu to dzięki niej zostaną miłe wspomnienia. W polecanych przez nas miejscach na zimowe wypady w góry znajdziecie to wszystko.
Beskid Sądecki – Pasmo Jaworzyny
Okolica znana z licznych uzdrowisk, świetnych warunków klimatycznych i pięknej przyrody. Jednocześnie jest tu niesamowite zagęszczenie tras i ośrodków narciarskich. Najbardziej znane z nich koncentrują się wokół Krynicy-Zdroju, znanej również z produkcji wód mineralnych. W samym mieście znajduje się Kompleks Narciarski Słotwiny i Słotwiny Arena, oba położone na zboczach Drabiakówki. Znajdziemy tu pełną infrastrukturę z wyciągami krzesełkowymi, orczykowymi i wyciągami dla dzieci typu baby lift, a także zimowy plac zabaw. Niedaleko położona jest też stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla z najdłuższym w Polsce wyciągiem krzesełkowym i Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka z koleją gondolową i najdłuższą w Polsce oświetloną trasą narciarską. W granicach Krynicy-Zdroju leży też Góra Parkowa, na której zboczach znajduje się chętnie uczęszczany Park Zdrojowy, kolejka linowo-terenowa i wyciąg taśmowy dla dzieci. Trwają prace nad projektem „Siedem Dolin” zakładającym budowę największego w tej części Europy ośrodka narciarskiego skupiającego wszystkie istniejące w tej okolicy stacje. W Kudowie-Zdroju można też odwiedzić Muzeum Nikifora, zabytkowe budynki domów zdrojowych i pijalni wód mineralnych.
Góry Orlickie – Zieleniec/Duszniki-Zdrój
Na terenie Zieleńca, będącego częścią uzdrowiska Duszniki-Zdrój, działa jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich - Ski Arena. Specyficzny mikroklimat tego miejsca pozwala na długie utrzymywanie się śniegu i zapewnia idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Oferta ośrodka jest skierowana także do rodzin. Działa tu około 30 różnych wyciągów. Można korzystać z wyciągów krzesełkowych, orczykowych, talerzykowych, wyciągów dla dzieci typu baby lift, wyciągu do snowtubingu, snowparków, wypożyczalni sprzętu, a także przedszkola narciarskiego i szkółek. Łącznie goście mają tu do dyspozycji 22 km tras o różnym stopniu trudności. Niedaleko znajduje się zabytkowe schronisko PTTK „Orlica”, a po stronie czeskiej – Masarykova Chata (można w jej pobliże wjechać jednym z wyciągów). W Dusznikach-Zdroju można podziwiać wiele zabytków, a także Muzeum Papiernictwa w budynku młynu papierniczego, prowadzące ciekawe zajęcia dla dzieci.
Beskid Śląski – Beskidzka Trójwieś
W rejonie Beskidu Śląskiego można dostać prawdziwego zawrotu głowy, jeśli idzie o wybór najlepszego miejsca na narty. Ale poza białym szaleństwem można znaleźć tu również wiele innych rozrywek. W Beskidzkiej Trójwsi, na którą składa się Istebna, Jaworzynka i Koniaków, można nie tylko uprawiać różne sporty zimowe, ale także odwiedzić z dzieckiem kilka ciekawych atrakcji. W Istebnej działa Kompleks Narciarski Zagroń i Ośrodek Narciarski Złoty Groń – oba obsługują liczne wyciągi i trasy, również odpowiednie dla najmłodszych. W Zagroniu jest również park wodny. Koniaków może zaoferować nam niewielki ośrodek narciarski z trasami dla początkujących, a także Centrum Pasterskie i Muzeum Koronek. W Jaworzynie natomiast znajduje się Muzeum na Grapie dokumentujące życie tutejszych górali oraz Trójstyk – miejsce, w którym spotykają się granice Polski, Czech i Słowacji. Niedaleko, na Przełęczy Kubalonka, funkcjonuje niewielki wyciąg talerzykowy dla początkujących, oraz trasy biegowe ze strzelnicą do biathlonu. W okolicy jest jeszcze kilka miejscowości znanych z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych – Zwardoń, Wisła, Szczyrk czy Ustroń z kompleksem Czantoria, słynącym z nowoczesnej kolei linowej. Nieco dalej znajduje się też Bielsko-Biała z kolejką na Szyndzielnię i Ośrodkiem Narciarskim Dębowiec.
Tatry
Wielu turystów na wyjazdy narciarskie wybiera oczywiście najwyższe polskie góry – Tatry, licząc na atrakcyjne, długie zjazdy. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu warunków odpowiednich i dla maluchów. Wręcz przeciwnie – działa tu kilka ośrodków nastawionych na rodzinne narciarstwo. Jednym z nich jest Stacja Narciarska Rusiń-Ski na Wierchu Rusińskim w Bukowinie Tatrzańskiej. Większość tras jest tutaj oznaczona kolorem niebieskim, a więc nie są one zbyt wymagające. Są tu wyciągi krzesełkowe i orczykowe, a także 6-osobowa kolej kanapowa zaprojektowana przez Porsche Design i najnowocześniejszy na Podhalu wyciąg typu baby lift. Oczywiście są tu prowadzone zajęcia dla dzieci z instruktorami. Dodatkową zaletą ośrodka jest bliskość kompleksu z wodami termalnymi. W Zakopanem działa natomiast Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal, w którym wiele wyciągów i tras dostosowanych jest do potrzeb dzieci. Mogą tu uczyć się jeździć m.in. na „oślej łączce” przy wyciągu o nazwie „żółwik” . Dużą frajdę sprawi im też Ogródek Zimowy – plac zabaw z karuzelą pontonową. W ośrodku zorganizowano też zajęcia w ramach Klubu Misia Stramusia w pokoju zabaw. Do tego korzystać można z licznych, dobrze znanych atrakcji Zakopanego.
Masyw Śnieżnika – Ski Region Śnieżnik
W tym regionie sporty zimowe rozwijają się stosunkowo od niedawna, ale dzięki temu powstała nowoczesna infrastruktura, a od 2014 roku utworzono Ski Region Śnieżnik, obejmujący 3 ośrodki, w których działa jeden karnet. W całym regionie udostępniono ponad 13 km tras zjazdowych, 13 wyciągów i 5 kolei. Największy kompleks – Czarna Góra – znajduje się w niewielkiej i stosunkowo mało znanej (co może być jej zaletą) wsi Sienna tuż obok Stronia Śląskiego, na zboczach Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) i Żmijowca (1153 m n.p.m.). Są tu zarówno trasy bardzo trudne, jak i bardzo łatwe, aż 11 posiada homologację FIS. W 2015 roku Czarna Góra otrzymał nagrodę World Ski Awards dla najlepszego ośrodka narciarskiego w Polsce. Poza szkołą narciarską dla najmłodszych stworzono tu specjalny ogródek oraz Klub Malucha Śnieżynka. Dużą atrakcję stanowi też największa w Polsce czynna przez cały rok zjeżdżalnia grawitacyjna o długości 950 m. Nowoczesne stacje działają też w Lądku-Zdroju (położona zaledwie 300 m od uzdrowiskowej części miasta, dysponuje wyciągami baby lift) oraz w Kamienicy (z koleją krzesełkową „Bolek” i zamontowanym systemem pomiaru czasu). W okolicy warto odwiedzić Kopalnię Złota w Złotym Stoku oraz niezwykły system podniebnych pomostów Ścieżka w Chmurach w gminie Dolni Morava po czeskiej stronie.
___________________________________________
Sprawdź - Świętokrzyskie. Powstanie kompleks z dwoma hotelami