Twórcy zbierają 10 mln dolarów na rozpoczęcie prac i jeżdżą po świecie opowiadając o swoim pomyśle. Zainteresowanie jest ogromne. Podobne parki mogą powstać w Tokio, Londynie, Paryżu, Seulu, a nawet w Moskwie - donosi Nymag.com
Park Lowline ma powstać w opuszczonym korytarzu podziemnej kolei w dzielnicy Lower East Side na Manhattanie. Pokryje powierzchnię 60 tysięcy stóp kwadratowych, czyli ponad 18 tysięcy metrów kwadratowych. Jego budowa pochłonie około 60 mln dolarów. Jednak żeby w ogóle wystartowała, pomysłodawcy muszą uzbierać 10 mln w ciągu najbliższego roku. Historia pokazuje jednak, że mają szansę.
W 2012 roku James Ramsey z firmy projektowej Raad Studio i jego przyjaciel Dan Barasch zebrali bowiem na Kickstarterze ponad 155 tysięcy dolarów, by wybudować pod Nowym Jorkiem wersję demonstracyjną podziemnego parku - projektu, który wymyślili podczas żywiołowych dyskusji nad kilkoma butelkami wina. W ciągu zaledwie dwóch pierwszych tygodni miniaturę parku (Lowline Lab) odwiedziło 11 tysięcy osób.
Nawet nie marzyłem, że zajdziemy tak daleko - ekscytował się Barasch, stojąc pod ziemią przy miniaturze kolektorów słonecznych, które zostaną wykorzystane do doświetlenia dużego Lowlab. - To, co przy mnie widzicie, jest właściwie gigantyczną wersją zabawki, którą wiele dzieciaków bawiło się w dzieciństwie. Myślę o kawałku szkła, którym "zbierało się" promienie słoneczne i kierowało na liście i plastikowe żołnierzyki, żeby je spalić.
Kolektory słoneczne staną przy ulicy Delancey i będą przekazywać energię słoneczną poprzez system kabli światłowodowych do podziemnych świetlików. Dzięki temu głęboko pod gruntem rośliny będą mogły przeprowadzać proces fotosyntezy i rosnąć. Cały teren pokryją drzewa, krzewy i kwiaty.
Kiedy pierwszy raz zobaczyłam tę technologię, pomyślałam: to szaleństwo, ale właściwie, czemu tego nie sprawdzić - wspomina Alicia Glen, odpowiadająca za rozwój gospodarczy miasta. - Otrzymujemy kawał otwartej przestrzeni w miejscu, które niesamowicie tego pragnie. Chociaż wydawało się, że nie ma szans, żeby stworzyć gdzieś tutaj park. Tymczasem okazuje się, że jest to możliwe.
Park ma być gotowy w 2021 roku. Media zauważają, że technologię, na której się opiera, w przyszłości będzie można wykorzystać przy doświetlaniu podziemnych biur, więzień lub kopalni.