Jest wiele powodów ale główną przyczyną jest stygmatyzacja zabiegu przez opinię publiczną i społeczeństwo. Z okładek gazet spoglądają na nas zniekształcone twarze gwiazd, nie przypominające siebie z przed kilku lat. Niestety w takich sytuacjach automatycznie myślimy o botoxie, co bywa często mylące i zwodnicze. Prawdą jest, że są one ofiarami braku umiaru i profesjonalizmu, co jest pułapką bez względu na rodzaj wykonanego zabiegu.
Kolejnym powodem spekulacji n.t. botoxu jest po prostu brak odpowiednich informacji. Nie wiemy co to dokładnie jest, jak działa i czy jest odpowiednią opcją akurat dla mnie. Jedynie Ty sam z pomocą odpowiedniego specjalisty, możesz zdecydować czy jest to dobry wybór. Jednak zanim udasz się po fachową poradę, pomożemy Ci zagłębić się w temat i rozwiać mity krążące w okół botoxu.
Co to jest botox?
Jest to białkowa egzotoksyna, należąca do neurotoksyn, która nosi nazwę toksyna botulinowa, inaczej jad kiełbasiany. Wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum. Na początku miała zastosowanie terapeutyczne, gdyż jej właściwości pozwalały w niwelowaniu niektórych schorzeń, np. leczenie zeza, kurczu twarzy, powiek, nadmiernej potliwości czy zwalczaniu uporczywych migren. Po jakimś czasie zaczęto ją stosować w medycynie estetycznej, w celu niwelowania zmarszczek mimicznych.
Obszary które mogą być korygowane za pomocą toksyny botulinowej, to np. lwia zmarszczka, bruzdy na czole i między brwiami, „kurze łapki”. Stanowi również doskonały sposób na podniesienie opadających powiek i kącików ust. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie – coraz częściej botox wykorzystuje się do leczenia nadmiernej potliwości, co stanowi alternatywę dla długotrwałych i nie przynoszących rezultatów kuracji. Efekt utrzymuje się nawet do 6 miesięcy.
Sam zabieg nie jest bolesny, wykonuje się go zazwyczaj bez znieczulenia miejscowego. Wykonanie iniekcji zajmuję około 20 minut i bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności. Przeciwwskazaniami do zabiegu jest ciąża i karmienie piersią, uczulenie na albuminę ludzką, choroby autoimmunologiczne, Alzheimer, przyjmowanie niektórych leków, np. antybiotyków, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i nerwowego oraz choroby płytki mięsniowo-nerwowej.
6 mitów dotyczących botoxu.
1. Botox przeznaczony jest jedynie dla dojrzałych osób, z widocznymi zmarszczkami.
Coraz częściej botox stosują osoby młode, u których nie widać jeszcze zarysowanych bruzd i zmarszczek. Są to zabiegi profilaktyczne, które zapobiegają tworzeniu się w przyszłości zmarszczek mimicznych. Zdecydowanie latwiej jest zapobiegać niż leczyć. Botox hamuje pracę niektórych mięśni i automatycznie uczymy się nie nadużywać mimiki, która pogłębia linie mimiczne.
Prowadzisz gabinet medycyny estetycznej? Zaprezentuj się w naszym portalu [email protected] |
2. Twarz po podaniu toksyny botulinowej wygląda sztucznie.
Prawidłowo i fachowo wykonany zabieg absolutnie wyklucza efekt maski. Rezultatem zabiegu jest wypoczęta, zrelaksowana twarz, wyglądająca młodziej. Dlatego tak ważne jest aby zabieg przeprowadzony był przez profesjonalistę, a dawki dobrane indywidualnie.
3. Botox mogą wstrzykiwać wszystkie osoby po odpowiednim przeszkoleniu.
Zabieg może być wykonany tylko i wyłącznie przez wykwalifikowanych lekarzy. Toksyna botulinowa jest lekiem, dostępnym wyłącznie na receptę. Trzeba uważać również na lekarzy bez odpowiedniego doświadczenia i przeszkolenia. Branża estetyczna cieszy się bardzo dużą popularnością i stanowi dla wielu osób szybki zarobek. Przed każdą decyzją dokładnie wybadaj gabinet do którego zamierzasz się udać.
4. BOTOX jest zabiegiem przeznaczonym głównie dla kobiet.
Coraz więcej mężczyzn poddaje się zabiegom estetycznym. Botox bardzo często jest stosowany nie tylko przez starszych mężczyzn ale również tych koło 30. Lekarze twierdzą, że zmarszczki często nie tyle postarzają mężczyzn co sprawiają, że wyglądają na zagniewanych. Na zachodzie mężczyzna w gabinetach medycyny estetycznej nie budzi już zdziwienia, w Polsce również zaczyna się to zmieniać.
5. Jeśli zaprzestamy iniekcji botoxem, zmarszczki się pogłębią.
Nieostrzykiwane miejsca nie pogorszą się lecz wrócą do stanu początkowego. Botox zapobiega pogłębianiu się zmarszczek i jeśli zaprzestaniemy zabiegom stracimy jedynie efekt zrelaksowanej, wypoczętej twarzy. Trzeba pamiętać, że botox nie daje trwałego rezultatu przeciwzmarszczkowego.
_______________________________________________________________
Sprawdź czy wiesz - Jak działają nici liftingujące