Sobota, 11.01.2025, imieniny: Feliksa, Honoraty, Marty

Odkrywamy Polskę – Złote Róże w Kielcach

Odkrywamy Polskę – Złote Róże w Kielcach
Stolica Świętokrzyskiego ma w sobie wiele osobliwości i nie chodzi tu tylko o wpływ czarownic z pobliskiej Łysej Góry. Miasto to prawdziwa fuzja: piękne zabytki, romantyczne zaułki, rezerwaty przyrody, bogata baza noclegowa i szlaki miejskie, które pozwalają na uprawianie pieszej turystyki. Można dobrze zjeść i skorzystać z korzystnych ofert noclegowych. Wszystkie znaki wskazują, że warto odwiedzać Kielce!

Swe szkolne lata spędził tu Stefan Żeromski, co upamiętniają eksponaty w muzeum pisarza - to gratka dla miłośników jego twórczości. Amatorom dobrej zabawy powinno się spodobać Muzeum Zabawek, które sprawia, że każdy niezależnie od wieku odkrywa czar pięknych wspomnień. Zakochani polecają romantyczne spacery brukowanymi uliczkami w świetle latarni i kolacje w nastrojowych knajpkach.

W południowo-zachodniej części Kielc znajduje się inne ulubione przez zakochanych miejsce - Kadzielnia. To urokliwe wzgórze niegdyś było kamieniołomem, a teraz w wyrobisku można podziwiać piękne Jezioro Szmaragdowe. Zbudowano tu amfiteatr z ogromną sceną, prawdziwymi garderobami i widownią, która może pomieścić 5,5 tys. osób. Biegnie tędy również szlak turystyczny, który prowadzi do miasta.

Zwiedzając kieleckie zabytki warto zahaczyć o Pałacyk Zielińskiego, a w nim - Basztę Plotkarkę. Wiąże się z nią ciekawa historia. Wszystkie dworskie panny przechadzały się nieopodal, a spacerując rozmawiały o tym, co w mieście i w dworze słychać. Strażnik wartujący w baszcie dowiadywał się w ten sposób o najgorętszych plotkach - stąd nazwa. Kielczanie poleciliby też z pewnością odwiedzenie Karczówki, czyli pobernardyńskiego klasztoru usytuowanego na wzgórzu - perła architektury sakralnej województwa. Dla miejscowych to także świadek bardzo ważnych wydarzeń historycznych. Rezydujący w klasztorze Ojcowie Pallotyni z pewnością chętnie o tym opowiedzą. Słyną bowiem z serdeczności wobec odwiedzających ich gości.

Warto też wybrać się za miasto. W odległości ok. 25 km od Kielc w Bodzentynie zachowały się jeszcze ruiny zamku z połowy XIV w. Nieopodal budowli znajduje się Kościół NMP i św. Stanisława pochodzący z podobnego okresu.

Tym, którzy wybierają się w Góry Świętokrzyskie polecamy zboczyć nieco do miejscowości Ciekoty, w której dorastał Żeromski. Stoi tam, upamiętniający twórczość pisarza – szklany dom. To wizualizacja pomysłu rodem z „Przedwiośnia”. Ten nowoczesny budynek to swoiste centrum kultury i turystyki, a przy tym nietypowe muzeum upamiętniające postać pisarza.

Gdy zaś strudzeni zwiedzaniem zechcecie zatrzymać się gdzieś na nocleg albo dłuższy pobyt, to polecamy waszej uwadze Hotel Pod Złotą Różą. Ten przepiękny obiekt znajduje się w samym centrum miasta, jest znany i ceniony wśród turystów, a w 2015 r. przyznano mu 1 miejsce w rankingu Best Hotel Award. Można tu nie tylko dobrze zjeść – np. wyśmienitą kaczkę z żurawiną, świeże ryby albo domowe desery i wypieki – ale także wypocząć w czystych i zadbanych pokojach o wysokim standardzie. Pobyt tutaj umili z pewnością obsługa, którą goście zapamiętują jako niezwykle uprzejmą i pomocną. „Dokładamy wszelkich starań, aby Państwa pobyt u nas był komfortowy i upływał w przyjemnej atmosferze. Już w tego lata rozpoczynamy cykl spotkań z kuchnią świata. Wieczór japoński już 19 sierpnia. Kolejne poświęcimy smakom Francji oraz Ukrainy Serdecznie zapraszamy w Hotelowe progi ” –zachęca dyrektor Hotelu - Agnieszka Sowińska-Muehsam. Nas urzekło szczególnie patio i urokliwy ogródek letni. Sprawdźcie sami, odwiedzając Kielce.

W Kielcach kryje się wiele urokliwych zakątków, jak choćby Kadzielnia lub Karczówka; inspirujących historii do poznania, jak te podsłuchiwane w Baszcie Plotkarce i propozycji dobrej zabawy do skorzystania (nie tylko w Muzeum Zabawek ;)).

 

Podziel się:
Oceń:

Zobacz także