Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Internet dyskutuje o diecie DASH

Internet dyskutuje o diecie DASH
Dieta DASH została opracowana przez amerykańskich specjalistów z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Stosowanie diety DASH może w bardzo szybkim tempie nie tylko obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu, ale także umożliwić zgubienie zbędnych kilogramów, nagromadzonych w okresie zimowym.

Dieta DASH może stanowić pierwszy etap w walce z nadciśnieniem tętniczym. Czy dieta ta oznacza wyrzeczenia i liczenie każdej kalorii? Odpowiedź brzmi nie. - Wystarczy jedynie wiedzieć co jeść, a czego unikać. Dieta nie musi być monotonna i niesmaczna, wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w sposobie codziennego żywienia, a szybko doczekamy się korzyści w postaci pięknej sylwetki i poprawy stanu zdrowia - mówi prof. Krystyna Widecka, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i inicjator programu "Cała Polska leczy nadciśnienie".


Dla kogo dieta DASH?

Dieta DASH została opracowana przez amerykańskich specjalistów z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Stosowanie diety DASH może w bardzo szybkim tempie nie tylko obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu. Jest też polecana w profilaktyce cukrzycy i otyłości. Pozytywne efekty dla całego organizmu wynikające ze stosowania diety sprawiają, że jest ona przeznaczona nie tylko dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, ale także wszystkich ludzi chcących zdrowo i smacznie się odżywiać.

Co jeść a czego nie - zasady diety DASH

Program żywienia oparty na zasadach DASH jest bardzo różnorodny. Należy stosować się do kilku zasad, dzięki którym bez wielkich wyrzeczeń nasze codzienne żywienie będzie smaczne i zdrowe.

1. Ograniczamy spożycie soli do 5-6 g dziennie (niepełna łyżeczka). Ponieważ 50-70 proc. soli pochodzi z produktów kupowanych w sklepie, wybieraj artykuły spożywcze jak najmniej przetworzone - unikaj wędlin, dań gotowych, konserw. Czytaj uważnie etykiety - chlorek sodu znajduje się nawet tam, gdzie się go w ogóle nie spodziewasz, np. w sokach warzywnych, płatkach kukurydzianych, twarożkach, jogurtach.

2. Zamieniamy białe pieczywo i makaron na chleb razowy i brązowy ryż. Powinniśmy każdego dnia spożywać przynajmniej 6 porcji produktów zbożowych, przyjmując za porcję np. kromkę chleba lub 150 g brązowego ryżu.
Zwiększamy ilość spożywanych warzyw. Postawmy na sałatki i surówki. Codziennie powinniśmy dostarczać organizmowi ok. 4 porcji warzyw, przy czym porcja to np. 170 ml soku.

3. Wskazane jest spożycie owoców ok. 4 razy dziennie, biorąc za porcję np. średni owoc. Śmiało sięgajmy po jabłka, maliny lub jagody, z powodzeniem mogą posłużyć nam za wyśmienity deser lub przekąskę.

4. Nie zapominajmy o piciu mleka, spożywaniu jogurtów i twarogów. Każdego dnia zaleca się dostarczyć ok. 2-3 porcji chudego nabiału, przyjmując za porcję np. szklankę chudego mleka bądź kubek jogurtu. Wybierajmy mięsa chude, przede wszystkim drób, np. kurczaka lub indyka, i pamiętajmy o spożywaniu ryb. Powinniśmy codziennie jeść 1-2 porcje tych produktów, biorąc za porcję 90 g gotowanego mięsa bądź ryby.

5. Włączamy do diety nasiona warzyw strączkowych, a przede wszystkim fasolę, groch, soję i soczewicę, a także nasiona innych roślin, np.: pestki dyni czy sezam. Powinno się spożywać ok. 3 porcji tych produktów w ciągu tygodnia, przyjmując za porcję pół szklanki gotowanego grochu bądź 40 g orzechów.

6. Zamieniamy tłuszcze zwierzęce na roślinne takie jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy. Należy w trakcie dnia dostarczać organizmowi 2 porcje tłuszczy, przy czym zalecana porcja to np. łyżka margaryny.

Dieta DASH nie wymaga całkowitego wyeliminowania słodyczy. Należy jednak pamiętać, aby wybierać produkty o jak najmniejszej zawartości tłuszczu. Nie powinno się spożywać więcej produktów z tej grupy niż 2-3 porcje w tygodniu, jako porcje określając np. łyżkę cukru lub dżemu.

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) została stworzona w celu zapobiegania rozwojowi wysokiego ciśnienia krwi oraz jego leczenia. Jej założenia bazują na badaniach amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia z lat 90., w których dowiedziono m.in., że menu bogate w warzywa i owoce oraz lekki nabiał, a z ograniczoną zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczu, może znacząco obniżać ciśnienie krwi. DASH została uznana za najlepszą dietę, najzdrowszą dietę i dietę najlepszą w cukrzycy w latach 2011–12; na jej podstawie stworzono nowe wytyczne amerykańskiej piramidy zdrowia.


<źródło: Wypoczynek i Zdrowie>

______________________________________________

czytelnicy portalu polecają również: Najciekawsze wywiady na Wypoczynek i Zdrowie

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także