Okazuje się, że cały szereg zaburzeń, jakie wiązane są z różnymi organami naszego organizmu wynikają właśnie ze stosowania złej diety. Co więcej, to właśnie jedzenie może być jedyną przyczyną choroby, ale też jedynym lekarstwem, by ją skutecznie zwalczyć.
Wizyta u dietetyka i stałe konsultacje z tym specjalistą są potrzebne najczęściej alergikom, osobom, które borykają się z nietolerancją glutenu czy tym, którzy cierpią na wrodzone zaburzenia metaboliczne. Co więcej, istnieje wiele chorób układu pokarmowego, które zwalcza się właśnie optymalną dietą. Do takich zaliczyć można wrzody, refluks, zgagę, stłuszczenie wątroby czy zapalenie trzustki. Pomoc dietetyka będzie nierzadko konieczna przy kamicy żółciowej, drażliwości jelita grubego, przewlekłych biegunkach, zaparciach i wymiotach.
Nie ma co ukrywać, że dieta ma również wpływ na funkcjonowanie innych organów organizmu. Ta źle dobrana będzie powodować szereg groźnych dla życia dysfunkcji. Okazuje się, że to między innymi jedzenie może doprowadzić do powstania miażdżycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu, znacznego obniżenia odporności całego organizmu czy cukrzycy.
Nie ma też wątpliwości, że jadłospis, z którego korzystamy każdego dnia ma znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę nasze codzienne funkcjonowanie. Dostarczanie ważnych wartości odżywczych wpływa przecież na naszą energię, samopoczucie, witalność a nawet kondycję fizyczną i psychiczną. Źle komponowane posiłki mogą być przyczyną zaburzeń snu, pogorszenia widzenia, dysfunkcji, jaka wiąże się z zaniżoną koncentracją uwagi, pogorszeniem pamięci, refleksu. Może pojawić się długotrwała apatia, nadmierny niepokój, nerwowość czy nadwrażliwość czuciowa. Dieta ma też wpływ na procesy potliwości naszego ciała, ta niewłaściwa może powodować także dłuższe gojenie się ran.
Złe odżywianie będzie powodować też tak niedożywienie jak i otyłość oraz nadwagę i jak najbardziej zaburzenia tego rodzaju są jednostką chorobową, którą należy zwalczać. To zresztą z tymi problemami pacjenci zgłaszają się do dietetyka najczęściej. Nie tylko chęć uzyskania wymarzonej sylwetki jest tutaj celem, ale przede wszystkim odzyskanie zdrowia. Warto przy tym dodać, że nadmiar tkanki tłuszczowej jest problemem globalnym. Tylko w samej Polsce, z powodu nadwagi cierpi co piąte dziecko a każdego roku osób z tą przypadłością przybywa.
Jak widać, problemów, z jakimi styka się dietetyk w swojej pracy jest wiele. Każda dieta powinna być więc ustalana indywidualnie, patrząc na stan zdrowia pacjenta, jego potrzeby czy nawyki żywieniowe. W pierwszej kolejności należy wykonać niezbędne badania, później dopiero zalecać właściwe menu. Pamiętajmy, że praca z dietetykiem jest długofalowa a dochodzenie do pełnego zdrowia może zająć długie miesiące. W obliczu niektórych typów chorób, specjalna dieta może zagościć w życiu pacjenta już na stałe a wizyty kontrolne w gabinecie specjalisty od spraw żywienia staną się rutyną.
Artykuł został napisany w oparciu o materiały zawarte na stronie akademiazdrowegożywienia.pl - propagującej dobrą dietę i zdrowy tryb życia.