Zielone jezioro
Morskie Oko robi wrażenie niemal na każdym względem, wpływa na to mają jego wymiary, imponujące, nawet jak na warunki tatrzańskie. Jego powierzchnia wynosi 34,93 ha, długość całkowita wynosi 862 m, natomiast szerokość aż 568 m. Morskie Oko jest też bardzo głębokie. Specjaliści ocenili jego barwę na zieloną, a stopień przejrzystości na poziomie 11, sięgającej nawet do 14 metrów. Dla porównania podobne widoki można odnotować w rejonach Morza Śródziemnego w rejonie Chorwacji. Niegdyś jezioro nosiło nazwę: Biały Staw, w XVII wieku zmieniono ją na obecną, uzasadnienie jest dosyć oczywiste, zielonkawa toń przypominała osadnikom morskie oczy.
Owiane legendą
Do jeziora dopływają dwie rzeki, Czarnostawiański oraz Mnichowy Potok. Czarnostawiański potok spływa wodospadami Czarnostawiańskiej Siklawy. Mnichowy Potok natomiast spływa Dwoistą Siklawy, która jest szczególnie widowiskowa w trakcie deszczu. Mnichowy Potok tworzący niepowtarzalną atmosferę podczas dużych opadów deszczu w postaci Dwoistej Siklawy. Na przestrzeni dziejów, a także dzięki niezwykłej aurze, która otacza jezioro, powstało wiele legend o nim. Jedna z nich głosi, że Morskie Oko jest połączone podziemną rzeką z Wisłą, a niektórzy twierdzą, że nawet z Morzem Adriatyckim. Inna głosi, że Morskie Oko i inne okoliczne jeziora powstały z łez pięknej córki Morskiego – władcy okolicznych terenów, która, nieposłuszna swemu ojcu, wyszła za obcokrajowca.
Dzięki niesamowitym widokom, jakie roztaczają się znad jeziora na Tatry Wysokie i szczyt Rysy Morskie Oko uchodzi za jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego.
______________________________________________
zobacz również: Mnich - sekrety samotnej turni