Nadpotliwość stóp - co warto wiedzieć?
Z problemem nadpotliwości stóp zmagają się zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Przyczyną dolegliwości jest nadmierna aktywność gruczołów potowych w obrębie skóry stóp, która niezależna jest od temperatury otoczenia czy aktywności fizycznej.
Nadpotliwość stóp może być źródłem dużego dyskomfortu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Powoduje nieprzyjemny zapach oraz zwiększa ryzyko rozwoju infekcji skóry. Dodatkowo, stopy bardzo często są zawilgocone, przede wszystkim w okolicy podeszew stóp oraz przestrzeni między palcami. Osadzający się na powierzchni skóry pot doprowadza do maceracji naskórka, czyli rozwoju obrzęku spowodowanego uszkodzeniem wierzchniej warstwy naskórka.
W skrajnych przypadkach wilgotne środowisko stóp doprowadza do rozwoju infekcji grzybiczych lub bakteryjnych, co dodatkowo pogarsza stan skóry.
Wyróżnia się dwie główne przyczyny nadpotliwości stóp:
- pierwotną - najczęściej ma podłoże genetyczne i wynika z nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Często rozwija się już w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania i towarzyszy pacjentowi przez całe życie.
- wtórną - pojawia się jako efekt chorób lub czynników zewnętrznych. Może być związana z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, otyłością, a także stresem czy nieodpowiednią higieną.
Leczenie nadpotliwości stóp - zabieg jonoforezy
Leczenie nadpotliwości stóp Gdańsk w PediKos polega na przeprowadzeniu skutecznego zabiegu jonoforezy. Jest to bezpieczny zabieg przyczyniający się do redukcji nadmiernej potliwości. Jonoforeza opiera się na działaniu prądu stałego o niskim natężeniu, który przenikając przez skórę, powoduje częściowe uszkodzenie kanałów gruczołów potowych. Część z nich przestaje wydzielać pot. Metoda ta działa poprzez czasowe zablokowanie przewodów gruczołów potowych, dzięki czemu wydzielanie potu zostaje mocno ograniczone.
Zabieg jonoforezy polega na zanurzeniu stóp w specjalnym urządzeniu wypełnionym wodą, przez którą płynie prąd. Terapia ta jest bezinwazyjna i bezbolesna. Podczas sesji pacjent może jedynie odczuwać lekkie mrowienie lub delikatne uczucie ciepła. Pojedynczy zabieg trwa około 15 minut i należy wykonać całą serię, w określonych odstępach czasu, aby uzyskać trwałe efekty. Przed zabiegiem podolog z PediKos przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Należy pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu, jednak zawsze warto omówić je ze specjalistą, gdyż wiele z nich może mieć charakter czasowy. Wśród nich należy wymienić, np. ciążę, ropne stany zapalne skóry czy wypryski i owrzodzenia.
Efekty jonoforezy
Efekty jonoforezy są widoczne po ok. 5 zabiegach przeprowadzonych w gabinecie podologicznym PediKos. Pacjenci zauważają spore zmniejszenie ilości wydzielanego potu. Cykliczne stosowanie jonoforezy pozwala utrzymać długotrwałe efekty i ogranicza wydzielanie nadmiaru potu. Warto również zapisać się na zabieg przypominający raz w roku lub raz na dwa lata.
Podsumowanie
Decydując się na skuteczny zabieg jonoforezy, pacjenci PediKos mogą pozbyć się wstydliwego problemu nadpotliwości stóp, który utrudnia codzienne funkcjonowanie i często wpływa na obniżenie nastroju oraz pewności siebie. Zabieg ten wykonywany jest przez doświadczonego podologa z PediKos i polega na zanurzeniu stóp w naczyniu z wodą, przez którą przepływa prąd galwaniczny o odpowiednio dobranym natężeniu. Efekty zabiegu widoczne są po kilku zabiegach, pacjenci zauważają znaczną poprawę, stopy pocą się o wiele mniej niż przed terapią.