Do wykonania OCM potrzeba: oleju rycynowego i oleju bazowego (np. olej słonecznikowy, olej z winogron, oliwa z oliwek, albo oliwka dla dzieci. Ważne by nie zawierały parafiny). Umowne proporcje dla typów skóry:
1. Skóra sucha: 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego
2. Skóra normalna i mieszana: 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego
3. Skóra tłusta: 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego
Mieszankę olejów rozprowadzamy na dłoniach, następnie nakładamy bezpośrednio na skórę i rozprowadzamy kolistymi ruchami. Uwagę zwracamy na miejsca szczególnie problematyczne (ze zmianami skórnymi). Zmoczony w ciepłej wodzie ręcznik przykładamy na twarz i czekamy aż wystygnie. Czynność należy powtórzyć 2-3 razy. Nadmiaru oleju pozbywamy się ręcznikiem, na końcu można zastosować wariant z zimną wodą, w celu zamknięcia porów.
Wszelkie kosmetyki do mycia twarzy zawierają detergenty, często alkohole i kwasy, usuwające nadmiar sebum, ale wysuszające skórę. OCM to skuteczny i domowy sposób na przynajmniej chwilowy odpoczynek cery od nich. Pierwszych efektów, czyli nawilżonej i wygładzonej twarzy, można spodziewać się już po kilku tygodniach stosowania. Przy okazji zabiegu można zauważyć również znaczne polepszenie kondycji dłoni i paznokci.