Charakterystyka masek tlenowych
Maski tlenowe są szeroko stosowane w tlenoterapii – pozwalają one na bezpieczne i skuteczne zwiększenie stężenia tlenu w organizmie. Te wyroby medyczne są wykorzystywane m.in. przez oddziały ratownicze, karetki pogotowia czy oddziały intensywnej terapii. Nierzadko stosuje się je u osób, które zasłabły, utraciły przytomność bądź uczestniczyły w wypadkach komunikacyjnych. Maski tlenowe przydają się także przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc czy wyczerpaniu organizmu. Co ważne, te wyroby medyczne mogą być stosowane tylko wtedy, gdy pacjent posiada własny oddech, choć jest on zaburzony.
Rodzaje masek tlenowych
Jeśli chodzi o rodzaje tych wyrobów medycznych, to możemy wyróżnić trzy z nich:
- maski tlenowe z rezerwuarem – posiadają one worek rezerwuarowy, który pozwala osiągnąć większe stężenie tlenu, dlatego są one najczęściej wybierane podczas akcji ratunkowych,
- maski tlenowe z nebulizatorem – pozwalają na podawanie we wdychanym powietrzu leku, który dostaje się bezpośrednio do układu oddechowego,
- maski tlenowe z drenem – stosowane są do podawania średniej koncentracji tlenu.
Sposób zakładania masek tlenowych
Bez względu na to, z jakiego rodzaju maski tlenowej korzystamy, sposób zakładania tego wyrobu medycznego jest bardzo podobny. Aby prawidłowo ją założyć, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na szczelność – doskonałe wsparcie zapewnia w tym regulowana blaszka na nos, którą warto się posłużyć. W założeniu i regulowaniu wyrobu medycznego pomaga także gumka mocująca. A jeśli chodzi o maski tlenowe z obrotowym łącznikiem drenu, należy pamiętać, aby dostosować je do pozycji pacjenta.
Aby maska tlenowa w pełni spełniała swe zadanie, powinna być ona nie tylko odpowiednio założona – niezbędne jest wcześniejsze dopasowanie jej rozmiaru. Dostępne są wyroby medyczne zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci, które różnią się wielkością.
Charakterystyka wąsów tlenowych
Wąsy tlenowe to cewnik służący podawaniu tlenu przez nos. Podobnie jak maski tlenowe, są one wykorzystywane w ratownictwie medycznym, zakładach opiekuńczo-leczniczych, szpitalach, a także w opiece domowej.
Zarówno wąsy tlenowe, jak i maski tlenowe służą do tlenoterapii biernej – wysokiej jakości wyroby medyczne do podawania tlenu znajdziesz na https://mercant.pl/maski-tlenowe-wasy-tlenowe,c119,pl.html.
Sposób zakładania wąsów tlenowych
Aby założyć wąsy tlenowe, należy umieścić cewnik w nozdrzach pacjenta, tym samym przymocowując wyrób medyczny do jego twarzy. Kolejnym krokiem jest poprowadzenie przewodu tlenowego dookoła uszu w taki sposób, aby umiejscowić go tuż pod podbródkiem. Wtedy wystarczy podłączyć wąsy tlenowe do źródła tlenu – należy się przy tym upewnić, że cewnik jest prawidłowo przyczepiony.
Warto przy tym zaznaczyć, że wąsy tlenowe stanowią wyrób medyczny jednorazowego użytku. Powinny być one stosowane wyłącznie przez jednego pacjenta, a po zakończonym zabiegu konieczna jest utylizacja produktu – niestosowanie się do tego zalecenia grozi zakażeniem.
Jak długo można stosować wąsy tlenowe?
Jeśli chodzi o pacjentów stosujących tlenoterapię przewlekłą, zmagających się z niewydolnością oddechową, zalecane jest podawanie tlenu przez minimum 15 godzin na dobę. Warto jednak używać wąsów tlenowych kiedy to tylko możliwe! Z uwagi na pozytywne efekty takiego działania, pacjenci nie powinni ściągać wąsów tlenowych nawet podczas posiłków czy w trakcie rozmowy.
Porównanie masek tlenowych i wąsów tlenowych
Tlenoterapia bierna stosowana jest w przypadku, gdy pacjent pozostaje świadomy, a terapia może zostać przerwana w dowolnym momencie – wykorzystuje się do tego zarówno maski tlenowe, jak i wąsy tlenowe. Czym się one jednak różnią?
Maski tlenowe posiadają istotną zaletę – pozwalają na precyzyjne dawkowanie stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej. Z tego też powodu są one zalecane zwłaszcza przy pomocy doraźnej i ratunkowej. Warto jednak wspomnieć, że wielu pacjentów preferuje wąsy tlenowe z uwagi na to, że nie utrudniają one jedzenia oraz mówienia. Ponadto, ich używanie w nocy jest znacznie wygodniejsze – nie występuje tutaj ryzyko, że zsuną się one z twarzy.