Cukrzyca to jeszcze nie koniec świata! Skoro zdiagnozowano ją u Ciebie, to musisz wiedzieć, że nieleczona cukrzyca oznacza niewydolność nerek, nefropatię, neuropatię obwodową, zmęczenie, ciężkie do wyleczenia infekcje, wrzody, zmiany skórne i ciężko gojące się rany. Jednak jeśli cukrzyca jest odpowiednio kontrolowana i we właściwy sposób leczona, nie daje żadnych przykrych w skutkach powikłań. Twoim zadaniem pozostaje wówczas kontrolować ją, regulować poziom cukru we krwi, a więc o odpowiednich porach mierzyć cukier i zgodnie ze wskazaniami diabetologa, podawać insulinę. Poza tym powinieneś pozostać aktywny! Spacery, ćwiczenia, zdrowa żywność, z ograniczeniem węglowodanów włącznie. To pozwoli Ci zachować zdrowie.
Dieta cukrzycowa, czyli jaka?
Dieta przy cukrzycy jest bardzo ważna. Wiedz, że nadprogramowe kilogramy, otyłość czy katowanie trzustki niezdrową, tłustą i przesłodzoną żywnością, może powodować komplikacje. To, że przyjmujesz insulinę nie oznacza, że możesz sobie pozwolić na wszystko! Jak zatem powinna wyglądać dieta cukrzyka? Oto podpowiedzi!
Dieta dla cukrzyka powinna być oparta na piramidzie zdrowego żywienia, z drobnymi zmianami, które dotyczą głównie wdrożenia w dietę węglowodanów złożonych, czyli tych, które nie powodują nagłego wzrostu ani spadku cukru. Należy spożywać je, zamiast węglowodanów prostych. Diabetycy powinni sięgać głównie po żywność opartą na niskim indeksie glikemicznym. Wartość ta oznacza szybkość trawienia konkretnego pokarmu. Im szybciej trawiony jest pokarm, tym szybciej rośnie cukier we krwi, i oczywiście, bardzo szybko spada, przez co znów, robimy się głodni. Więcej o indeksie glikemicznym oraz o produktach które zawierają wysokie IG przeczytasz w poradniku na stronie diabetyk24.pl.
Warto wybierać produkty nisko przetworzone, najlepiej chleb razowy, zamiast zwykłego. Mięso i ryby można spożywać śmiało, ważne by nie były zbyt tłuste. Tym samym, lepiej jest wybrać ugotowanego kurczaka aniżeli panierowanego fileta.
Farmakoterapia cukrzycy
Skuteczne leczenie cukrzycy wymaga niekiedy dużo wysiłku, pracy nad sobą oraz wielu wyrzeczeń, ale żaden z tych elementów nie zadziała bez włączenia odpowiednio dobranych leków. Powszechnie wiadomo, że cukrzyca typu 1. leczona jest podawaną w formie zastrzyków insuliną. Cukrzyca typu 2. niekiedy również wymaga insulinoterapii, ale w większości przypadków opiera się na stosowaniu leków doustnych.
Jak zapobiegać cukrzycy?
Przede wszystkim trzeba się ruszyć. Aktywność fizyczna sprzyja nie tylko utrzymaniu kondycji, ale również zapobiega otyłości, która jest jedną z wielu przyczyn cukrzycy. Ponad to po 40-tym roku życia powinno się wyeliminować z diety duże ilości węglowodanów, osobom z predyspozycjami genetycznymi odradza się spożywania alkoholu, unikać chorób wątroby oraz urazów brzucha.