Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Badanie wzroku – kiedy należy wykonać?

Badanie wzroku – kiedy należy wykonać?
Problemy ze wzrokiem mają to do siebie, że najczęściej okazują się być nieodwracalne. Lepiej jest zatem im zapobiegać, niż leczyć. Najlepszą profilaktyką przeciwko chorobom wzroku jest regularne badanie się u okulisty. Dowiedz się, co ile należy udać się na wizytę oraz kiedy trzeba wykonać rutynowe badanie wzroku.

Symptomy problemów ze wzrokiem u dzieci i dorosłych

Symptomów różnych chorób oczu zasadniczo jest wiele, jednak wśród najpopularniejszych z nich, które powinny być sygnałem do natychmiastowej wizyty u lekarza-okulisty można wymienić:

- potrzeba mrużenia oczu podczas codziennych czynności,

- ciągłe i zbyt częste mruganie,

- częste stany zapalne i podrażnione oczy,

- widzenie tęczowych obramówek wokół źródeł światła,

- częste potykanie się i trudności z koordynacją,

- dyskomfort podczas pisania lub czytania,

- pogorszenie widzenia, nieostre widzenie i zmniejszenie się pola widzenia.

Co ile powinno się wykonywać badanie?

Jeśli nie zaobserwujemy u siebie żadnych niepokojących symptomów, nie znaczy to, że można całkowicie zignorować wizyty u okulisty. Są one wyjątkowo ważne, ponieważ wiele chorób, które niejednokrotnie prowadzą do całkowitej utraty wzroku, często nie dają objawów od samego początku. Na badanie wzroku z dzieckiem należy zatem udawać się raz w roku, przynajmniej do 18. roku życia. Następnie, przy braku jakichkolwiek symptomów chorób lub pogorszenia się widzenia, można zapisywać się na wizytę raz na dwa lata, by później po przekroczeniu około 60. roku życia powrócić do badań co najmniej raz w roku.

Jak wygląda badanie wzroku? Czy jest się czego bać?

Każdą wizytę lekarz rozpoczyna od dokładnego zebrania wywiadu dotyczącego chorób oczu w rodzinie czy symptomów związanych ze wzrokiem u Pacjenta. Następnie przechodzi do wykonania poszczególnych badań. Podstawową czynnością, jaką przeprowadza lekarz, jest badanie ostrości wzroku, które polega na odczytywaniu liter z tablicy z określonej odległości. Następnie lekarz przechodzi do komputerowego badania wzroku, które polega na podstawieniu głowy Pacjenta pod specjalną maszynę i spoglądaniu w jej wnętrze. Przeważnie przeprowadza się także badanie dna oka, ciśnienia wewnątrzgałkowego czy widzenia barwnego. Żadne z wykonywanych u okulisty rutynowych badań nie jest bolesne, nieprzyjemne, ani inwazyjne, zatem nie ma się czego bać.

Badanie wzroku w Centrum Oka

Centrum Oka jest kliniką, która świadczy usługi okulistyczne na najwyższym poziomie. Można tutaj wykonać nie tylko rutynowe badania, ale także od razu podjąć leczenie w razie wykrycia nieprawidłowości lub dobrać odpowiednią korekcję wzroku. Badania wykonywane w Centrum Oka to między innymi:

- badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia, pozwalająca wykryć wiele groźnych chorób,

- pachymetria, czyli badanie grubości rogówki,

- perymetria, badająca statyczne i kinetyczne pole widzenia,

- tonometria - badanie pozwalające na ocenę ciśnienia wewnątrzgałkowego, które jeśli jest nieprawidłowe, może powodować choroby i uszkodzenie wzroku.

W Centrum Oka swoje usługi świadczą również specjaliści dziecięcy, badający i leczący dzieci od 2. roku życia.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także