Samorządy nakładają na lokalnych mieszkańców kolejne obostrzenia dotyczące segregacji odpadów. Za niezastosowanie się do przepisów grożą wysokie kary za wywóz śmieci, dlatego staramy się do nich stosować. Tymczasem, jak wskazują badania z 2019 roku, 37% respondentów nie wierzy w sens recyklingu w Łodzi, Krakowie czy Poznaniu, twierdząc, że odpady i tak trafiają do tej samej śmieciarki. Czy nasze starania idą więc na marne?
Recykling na 100%
Istnieją wokół nas materiały, które możemy poddawać recyklingowi nieskończoną ilość razy, z niewielką utratą ich własności. Takimi surowcami są szkło oraz aluminium. W przypadku tego drugiego jest to o tyle istotne, iż rudy te mają swoje ograniczone zasoby. Nie możemy ich w żaden sposób wytworzyć sztucznie. Musimy więc w sposób racjonalny dysponować ilością aluminium, którą mamy obecnie do dyspozycji. Szkło z kolei możemy przetapiać i wytworzyć kolejne butelki oraz opakowania dla napojów, przecierów czy dżemów. Jest więc ważne, by nie tylko wrzucać szklane pojemniki do śmieci segregowanych, ale również częściej sięgać po produkty w nich zawarte, na niekorzyść opakowań plastikowych.
Recykling i energia
Do wytworzenia szklanej butelki od zera potrzeba o wiele więcej energii elektrycznej, niż gdy uzyskujemy ją z recyklingu. Warszawa czy Poznań – w Polsce większość elektrowni produkuje prąd z węgla brunatnego oraz kamiennego, niewielka część powstaje np. z wiatraków. Także znowu dotykamy tematu zużywania zasobów ograniczonych. Na szczęście możemy wytwarzać energię również z innych źródeł, jak np. plastikowe butelki. Wykonywane z nich paliwo, wedle niektórych danych, może pokrywać nawet do 10% zapotrzebowania danego kraju na energię. Okazuje się więc, że butelka, która trafia do odpowiedniego pojemnika segregacyjnego może wnieść o wiele więcej niż rozkładanie się przez 1000 lat na wysypisku śmieci.
Recykling wymaga zaufania
Cały obieg segregacyjny wymaga od wszystkich jego uczestników uczciwości, zaangażowania oraz zaufania. Zarówno członkowie społeczności muszą konsekwentnie segregować odpady, jak i firmy, które zajmują się ich gospodarką mają obowiązek w najlepszy sposób spełniać swoje zadania. Takie przedsiębiorstwa znajdziesz w wyszukiwarce plebiscytu Orły Recyklingu. Znajdują się tam tylko te firmy, które spełniają najwyższe standardy obsługi, ocenione przez ich klientów. Dane liczbowe zbierane są przez specjalnie opracowany algorytm komputerowy ze stron internetowych typu Google Maps, Zumi, Facebook, TripAdvisor czy Ceneo. Plebiscyt organizowany jest co roku, by na bieżąco podawać zainteresowanym informacje o najlepszych przedsiębiorcach z danej branży w ich mieście lub powiecie. Orły rozdawane są nie tylko firmom najlepiej gospodarującym odpadami. W pozostałych 57 kategoriach odnajdziemy fryzjerów z Rzeszowa, weterynarzy z Gdyni czy zakłady szklarskie z Lublina.