Test na koronawirusa — rodzaje
Wyróżnia się trzy rodzaje badań. Najpopularniejszymi są testy genetyczne wykazujące największą skuteczność i to właśnie one rekomendowane są przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Każde państwo boryka się jednak z ich niewystarczającą ilością. Od pacjenta pobierany jest wymaz z gardła, próbka osocza lub kału. Badając je szczegółowo w warunkach laboratoryjnych, stwierdza się, czy jest w nich obecny materiał genetyczny wirusa (RNA).
Drugim rodzajem są testy immunologiczne, inaczej zwane serologicznymi. Bazują na pobraniu próbki krwi pacjenta, która badana jest pod kątem ilości przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Ich odmianą są testy kasetkowe. Wyniki otrzymuje się, badając krew włośniczkową lub żylną. Wykryte przeciwciała przydzielane są do odpowiedniej klasy jakościowej: IgM oraz IgG.
Podstawową wadą obydwu testów jest to, że nie są one w pełni wiarygodne, a wynik ujemny nie wyklucza zakażenia. Nie powinny więc być stosowane w stawianiu diagnozy, mogą jednak pełnić funkcję pomocniczą w przypadku stwierdzenia infekcji.
W których placówkach dostępne są testy?
Liczba testów jest ograniczona. W praktyce oznacza to, że nie każdy z nas może zostać przebadany. Tylko osoby, które miały kontakt z chorym, wróciły z wyjazdu zagranicznego lub wykazują objawy, kierowane są na badania. Gdy mamy więc podejrzenie, że zaraziliśmy się Covidem-19, niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem lub najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. Możemy także samodzielnie udać się do oddziału zakaźnego. W tym wypadku nie mamy obowiązku uiszczania opłaty.
W naszym kraju powstają również inicjatywy organizowania bezpłatnych badań dla medyków, jako osób na "pierwszej linii frontu"
Jeśli chcemy skorzystać z testów na koronawirusa, nie mając objawów, musimy za nie zapłacić. Wiele laboratoriów diagnostycznych kieruje ofertę online do obywateli. Aby zakupić test na koronawirusa, wystarczy wypełnić krótki formularz przez stronę internetową. Jedną z ważniejszych informacji, jaką w nim zaznaczamy, jest wybór terminu i miejsca badania. Test można wykonać już za 399 zł.
Coraz częściej spotyka się punkty pobrań o nazwie "drive thru". Osoba badana musi przyjechać do takiego miejsca samochodem. Jest to duży namiot, w którym przez otwarte okno pojazdu pobiera się od niej wydzielinę z gardła. Próbka jest kolejno zabezpieczana i wysyłana do laboratorium. Dostępne punkty pobrań GO-THRU w Gdańsku i Sopocie to:
1. Parking przy GPNT, Gdańsk, ul. Trzy Lipy 3.
2. Parking przy Ergo Arenie, Sopot, Plac Dwóch Miast.
Test na koronawirusa może być przeprowadzony tylko przez specjalistyczne ośrodki. Niezalecane jest korzystanie z podejrzanych ofert prywatnych. Do tej pory zdarzały się ogłoszenia firm, które za opłatą wykonywały testy. Należy mieć na uwadze, że jest to nielegalne, niebezpieczne i nie daje miarodajnego wyniku.