Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Wiosenne boje z alergią – jak sobie z nią radzić?

Wiosenne boje z alergią – jak sobie z nią radzić?
Choroby alergiczne są bardzo rozpowszechnione we współczesnym świecie. Szacuje się, że nawet co trzeci mieszkaniec globu cierpi z powodu nadwrażliwości na jakiś alergen, który wywołuje nieprawidłową reakcję układu odpornościowego. Najczęściej spotykane choroby uczuleniowe to katar sienny (alergiczny nieżyt nosa), kontaktowe zapalenie skóry, alergia pokarmowa oraz alergiczne zapalenie spojówek. W okresie wiosennym, kiedy stężenie pyłków roślinnych zawieszonych w powietrzu gwałtownie wzrasta, największym utrapieniem dla wielu z nas staje się alergia na pyłki, która manifestuje się także jako alergia oczu.

 

Czy alergiczne zapalenie spojówek można pokonać?

Alergia oczu ma charakter miejscowy, co oznacza, że jej objawy ograniczone są do oczu, a nie całego organizmu. Bardzo często jednak współistnieje ona z alergią innych narządów, najczęściej z alergią nosa. Czasem jednak objawy alergiczne ze strony oczu są jedynym objawem toczącej się choroby alergicznej i wyprzedzają wystąpienie pozostałych objawów o parę lat.   Uskarżamy się wiosną na swędzące, zaczerwienione i opuchnięte oczy, czemu zwykle towarzyszy nieżyt nosa, czyli katar sienny. Miejscowy charakter uczulenia powoduje, że i jego leczenie ma charakter miejscowy. Leczenie alergii oczu opiera się na stosowaniu doraźnie działających leków oraz profilaktyki. Pomocna bywa również immunoterapia. Preparaty, których zadaniem jest złagodzenie przykrych dolegliwości związanych z alergią oka – pieczenia, swędzenia, zaczerwienienia, łzawienia i obrzęku powiek – to przede wszystkim krople do oczu na alergię, bo te zwykle działają szybciej niż np. tabletki.

 

Krople do oczu na alergię 

Przeciwalergiczne krople na zapalenie spojówek swoją skuteczność w łagodzeniu objawów alergii zyskują, dzięki odpowiedniej przeciwalergicznej substancji czynnej. Skuteczne krople dla alergików to leki,  teraz są to także  krople na alergię bez recepty zawierają głównie związki o działaniu przeciwhistaminowym oraz zapobiegające rozpadowi komórek tucznych. Specjaliści z Dbam o oczy, którzy wspierają lekarzy i ich pacjentów w walce ze schorzeniami oczu o różnorodnym charakterze, podkreślają ponadto, że krople na alergię oczu nie powinny zawierać w swoim składzie konserwantów. Substancje konserwujące działają negatywnie na film łzowy, bardzo istotny element bariery ochronnej przed alergenami, wykazują właściwości prozapalne i toksyczne dla struktur oka, a nawet mogą nasilać dolegliwości alergiczne. Krople na alergię najnowszej generacji powinny działać wielokierunkowo, by natychmiastowo i długotrwale redukować reakcję alergiczną, przynosić oczekiwaną ulgę. Jedną z tak działających substancji aktywnych kropi jest ketotifen – pozwala uzyskać błyskawiczny efekt w postaci załagodzenia świądu, podrażnienia i łzawienia, a także eliminuje dolegliwości związane z zaawansowaną fazą reakcji alergicznej: obrzęk i przekrwienie oczu. 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na czas po jakim krople przeciwalergiczne należy wyrzucić po otwarciu. Są już dostępne krople, które zachowują sterylność przez 3 miesiace od otwarcia buteleczki pomimo braku konserwantów. Pomaga w tym zastosowanie odpowiedniej technologii w buteleczce kropli, jak np. stworzony i opatentowany przez firmę Thea system ABAK. Ta unikatowa technologia zabezpiecza roztwór kropli przed skażeniem mikrobiologicznym minumum przez 3 miesiące i pozwala na nie dodawanie środka konserwującego do leku. 

 

Alergia oczu może nasilić się bez działań profilaktycznych

 

Krople do oczu na alergię pomogą szybko złagodzić przykre dolegliwości wywołane kontaktem z alergenami: pyłkami, kurzem, zanieczyszczeniem powietrza itp., ale bez właściwych działań profilaktycznych walka z uczuleniem będzie dużo trudniejsza, a leki będą się wydawać mniej skuteczne. Profilaktyka pozwala ograniczyć kontakt z substancjami wywołującymi uczulenie. Dobrą praktyką w przypadku alergii oczu jest noszenie okularów ochronnych, najlepiej z filtrem UV. Alergicy powinni również przepłukiwać oczy kilka razy w ciągu dnia) oraz dbać o nawilżenie oczu, stosując w tym celu nawilżające krople do oczu bez konserwantów, a także oczyszczać okolice oczu. Są do tego przeznaczone produkty okulistyczne, specjalistyczne płyny lub sterylne chusteczki do powiek. Po powrocie z pleneru warto umyć dokładnie twarz, dłonie, a jeśli to możliwe, również włosy. Uczuleni powinni unikać dotykania, pocierania i drapania swędzących oczu. Na podrażnione i opuchnięte oczy warto stosować zimne okłady. Dodatkową ulgą można poczuć, jeśli przeciwalergiczne krople do oczu lub sztuczne łzy zostaną przed użyciem schłodzone w lodówce. Wielogodzinna praca przed komputerem, długotrwałe korzystanie z telefonu, tabletu, telewizji to czynności, których również należy unikać. Jeśli zaś nosimy soczewki kontaktowe, lepszym wyborem będą te jednodniowe. 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także