Sobota, 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Bezsenność – rodzaje i przyczyny

  • Grupa Tipmedia
Bezsenność – rodzaje i przyczyny
Minuty mijają, a sen nie nadchodzi. Nic nie daje liczenie baranów ani przewracanie się z lewego boku na prawy. Zaburzenia snu są różne, wśród nich na pierwszym miejscu plasuje się bezsenność. Przyczyny bezsenności mogą być bardzo błahe lub na odwrót ogromnie poważne, w każdym z tych przypadków powinniśmy zgłosić się po fachową pomoc. Jak jednak rozpoznać bezsenność i jakie są jej przyczyny?

Jej wysokość bezsenność

Zaburzenia snu dzieli się według kilku klasyfikacji. Obowiązująca w Polsce klasyfikacją jest ICD-10 (Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych) dzieli zaburzenia snu na dwa rodzaje:

  • nieorganiczne zaburzenia snu – jest to jednostka postrzegana jako odrębne schorzenie spowodowane czynnikami emocjonalnymi. Polega ona na niedostatecznej ilości snu lub na bardzo złej jego jakości.
  • organiczne zaburzenia snu – są one jednym z objawów innej jednostki chorobowej, schorzenia psychicznego lub somatycznego

Coraz częściej zaburzenia snu dzielone są według Amerykańskiej klasyfikacji Chorób i zaburzeń psychicznych na pierwotne i wtórne. Oznacza to, że mogą być one samoistne lub towarzyszyć innym chorobom. Jednak z praktycznego punktu widzenia, najlepiej sprawdza się podział uwzględniający długość trwania bezsenności. Tę trwającą do kilku dni określa się jako bezsenność przygodną, natomiast tę trwającą do 4 tygodni nazywamy bezsennością krótkotrwałą. Istnieje również bezsenność przewlekła, trwająca powyżej miesiąca i związana najczęściej z zaburzeniami psychicznymi takimi jak depresja lub zaburzenia lękowe.

 

Najczęstsze przyczyny bezsenności

Kilka nieprzespanych nocy to jeszcze nie jest bezsenność, mogą to być jedynie przejściowe zaburzenia snu wynikające z naszych niezdrowych nawyków lub kiepskiego samopoczucia. Wśród kluczowych winowajców problemów ze spaniem możemy wyróżnić:

  • stres – wiedzie absolutny prym w rankingu, stanowi aż 65% przypadków
  • ból – ten chwilowy lub długotrwały, spowodowany nagłymi urazami lub chronicznymi schorzeniami
  • kofeina – pobudza i nie pozwala na wyciszenie naszego organizmu, działa do 10 godzin od momentu spożycia
  • duży wysiłek fizyczny – wbrew ogólnym przekonaniom duży wysiłek fizyczny na mniej niż 3 godziny przed położeniem się spać, nie przyczyni się do zaśnięcia zaraz po przyłożeniu głowy do poduszki. Niestety, wręcz przeciwnie, nakręci nasz organizm i nie pozwoli zasnąć.
  • hormony – kobiety narażone są na ich duże wahania, zwłaszcza przed miesiączką lub w okresie klimakterium. Zmiany hormonalne skutecznie utrudnią zasypianie.
  • obfite posiłki – stare przysłowie mówi: „śniadanie jedz dla zdrowia, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”.  Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o zachowanie sylwetki. Przejadanie się na wieczór, z pewnością przysporzy nam problemów z zasypianiem.
  • leki – niestety niektóre medykamenty powodują problemy ze snem, najlepiej jest wtedy skonsultować się z lekarzem

Osoby, które cierpią na bezsenność, zazwyczaj uskarżają się na ogromne trudności z zasypianiem, wybudzaniem się ze snu i niemożnością ponownego zaśnięcia. Często też borykają się ze zbyt krótkim czasem snu i bardzo złą jego jakością, niepozwalającą na regenerację i wypoczynek. W przypadku bezsenności warto nawet przy pierwszych symptomach szukać pomocy u sprawdzonych specjalistów.

 

 

 

Grupa Tipmedia
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także