Promieniowanie UV i jego typy
Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe, które dociera do ziemi. Ultrafiolet można podzielić ze względu na długość fali jak i na skutek oddziaływania na organizmy żywe. Promieniowanie słoneczne dzielimy na trzy typy:
- UVC – rodzaj promieniowania, które jest pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery ziemskiej, przez co nie dociera do człowieka,
- UVB – składa się na 5% promieni UV, które już docierają do powierzchni ziemi – odpowiedzialne jest m.in. za opaleniznę, jak i poparzenia bądź nawet zmiany nowotworowe,
- UVA – składa się na 95% promieni UV, które docierają na ziemię – jest niezależne od pory roku i dnia, wpływa negatywnie na skórę – przyśpiesza jej proces starzenia, a jego promienie przenikają przez okno, ubranie czy naskórek człowieka.
Wpływ promieni słonecznych na człowieka
Promieniowanie UV ma bardzo duży wpływ na zdrowie skóry i organizmu. Ma parę zalet m.in. opala ciało, wpływa na lepsze samopoczucie czy napędza produkcję witaminy D3. Niestety posiada również wady, które mogą być groźne w kontekście zdrowia, należą do nich:
- starzenie się komórek skóry,
- powstawanie pieprzyków,
- posłoneczne rogowacenie skóry,
- nowotwory.
Zbyt dużo słońca dodaje lat – efekt fotostarzenia
Ciało człowieka najbardziej narażone jest na negatywny wpływ promieni między godziną 10:00 a 15:00 – promienie słoneczne świecą wtedy najmocniej. Nie należy lekceważyć promieniowania, które może wprowadzić poważne zmiany w ciele człowieka np. przez efekt fotostarzenia się skóry. Jest to proces przedwczesnego starzenia się skóry, które działa niekorzystnie nie tylko na nią samą – promieniowanie dociera również do tkanki podskórnej. Niektóre z objawów fotostarzenia to:
- zmarszczki,
- suchość skóry,
- zmiany w pigmentacji np. przebarwienia,
- zmiany nowotworowe.
Przebarwienia skóry – co to jest?
Przez zbyt długie przebywanie na słońcu, skóra może być narażona również na efekt przebarwień. Jest to nic innego, jak plamy na ciele, które mogą być ciemniejsze bądź jaśniejsze. Powstają one wtedy, gdy komórki produkujące melaninę (barwnik skóry) działają nieprawidłowo. Przebarwienia pojawiają się najczęściej w miejscach najbardziej narażonych na oddziaływanie promieni słonecznych np. twarz, ramiona, dłonie czy łydki.
Jak skutecznie pielęgnować cerę latem?
Bez odpowiedniej pielęgnacji nie ma mowy o prawidłowej ochronie przed słońcem. Podstawą profilaktyki jest krem z wysokim filtrem SPF. Kosmetyk ten zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV, uniemożliwia powstawanie podrażnieniom i poparzeniom. Skuteczną osłonę przed słońcem zapewni krem z wysokim filtrem SPF50, który nie tylko podziała ochronnie, ale również kojąco. Dzięki takiemu kosmetykowi, skóra narażona jest w mniejszym stopniu na efekt fotostarzenia czy przebarwień.
Dobór odpowiednich kosmetyków
W słoneczne dni warto zaopatrzyć się w serię kosmetyków. Gdy promienie słoneczne są naprawdę mocne, przyda się nie tylko krem SPF 50+. Odpowiednią protekcję zapewnią kosmetyki Arkana na fotostarzenie się skóry. Seria produktów skutecznie chroni cerę, a także dba o jej zdrowy wygląd. Uzupełnieniem ochrony są kosmetyki, które wygładzają, nawilżają i odżywiają skórę m.in. maski wygładzające, regenerujące toniki czy oczyszczające żele.