Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Terapia uzależnień

  • Materiał partnera
Terapia uzależnień
Niestety łatwo zauważyć, że obecnie mnóstwo, zwłaszcza młodych ludzi, boryka się z różnego rodzaju uzależnieniami, takimi jak na przykład uzależnienie od alkoholu, czy też narkotyków. Niestety z uzależnienia jest naprawdę bardzo ciężko wyjść, potrzeba do tego przede wszystkim dużych chęci, jak również wsparcia i pomocy ze strony bliskich osób. Obecnie na terenie całego naszego kraju działa także wiele różnych ośrodków, które pomagają ludziom wyjść z nałogu i zacząć żyć normalnie. Co należałoby wiedzieć na temat uzależnień?

Panuje przeświadczenie, iż uzależnienie jest dolegliwością duszy, ciała oraz rozumu. Wynika z tego, iż również terapia uzależnień winna uwzględniać wszelkie elementy owej dolegliwości, jako iż niszczy ona bądź zakłóca całego człowieka i jego otoczenie. Jeżeli sami chcemy skorzystać z terapii uzależnień, albo szukamy jej dla kogoś bliskiego, to warto wybrać sprawdzony ośrodek, w którym pracują doświadczeni specjaliści, którzy pomogą uporać się z wieloma różnymi uzależnieniami. Takim ośrodkiem, jest na przykład Warszawskie Centrum Medyczne MEDJOL. Więcej na temat tego ośrodka i jego oferty, można dowiedzieć się na jego stronie internetowej, którą znajdziemy pod adresem https://www.medjol.pl/.

Na czym polega terapia uzależnień?

Leczenie uzależnień generalnie ma pewien kierunek: wyzwolić chorego od składnika, jaki to go uzależnił. Po przebyciu kuracji oczekiwane jest, iż chory zaprzestanie stosować określoną substancję psychoaktywną bądź wykonywać określone zachowanie (bądź iż chociaż zdecydowanie obniży się częstotliwość tychże działań), lecz charakteryzuje się także różnorodne pozostałe cele terapii uzależnień. Mechanizm tenże doprowadzić ma do obniżenia negatywnych efektów nałogu chorego, i też zapewnić mu powrót do właściwego działania w społeczeństwie. Terapia uzależnień opiera się na różnych działaniach terapeutycznych. Czasami faktycznie chorym wdrażane jest pewne leczenie farmakologiczne, jednak w leczeniu uzależnień generalnie odgrywa ono dodatkową funkcję oraz stosuje się je np. wówczas, gdy u chorego stwierdzone zostaną określone zaburzenia nastroju.

Cele terapii uzależnień

W leczeniu uzależnienia nie dąży się tylko do tego, żeby chory trwał w abstynencji, lecz przede wszystkim, kładzie się nacisk na poprawę jego działania psychospołecznego i wzbudzanie bardziej prozdrowotnej postawy życiowej, nastawionej na dbałość o siebie oraz więzi z innymi. Głównym zamiarem terapii uzależnienia jest więc rozpoczęcie oraz zachowanie zmian w kierunku mechanizmu zdrowienia. Ciężko jest pomóc choremu w zmianie trybu życia oraz poprawie jego zdrowia psychofizycznego, gdy w pierwszej kolejności nie zatrzyma się wykorzystywania poprzez niego substancji psychoaktywnych bądź nałogowych postępowań (uzależnienie od laptopa, Internetu, seksu, hazardu, zakupów oraz pozostałe). Szczególnie pozytywne jest to, kiedy w efekcie działań leczniczych udaje się doprowadzić do długoterminowej stabilizacji wstrzemięźliwości. Ze względu na to, iż uzależnienie jest schorzeniem zagrożonym nawrotami, terapia przebiega także na pełniejszych etapach pomagających choremu poznać własny stan psychiczny i schematy reagowania oraz zachowania, jakie mogą utrzymywać uzależnienie.

Materiał partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także