Tradycyjnie: w formie papierowej
Rozliczenie PIT w formie papierowej możliwe jest od samego początku i nadal możemy korzystać z tego rozwiązania. Wymaga ono jednak od nas odpowiedniej wiedzy na temat obliczania podatku. Chociaż prawidłowe obliczenie podatku nie jest trudne, to jednak konieczne jest, aby wiedzieć np. jaki próg podatkowy osiągnęliśmy w danym roku i znać formułę na obliczenie podatku. Pomyłka, nawet niewielka spowoduje, że będziemy musieli złożyć korektę zeznania. Zawsze możemy udać się do kancelarii rachunkowej z prośbą o pomoc, oczywiście za odpowiednią opłatą. W marcu w większości urzędów skarbowych organizowane są dni otwarte, gdzie możemy skorzystać z darmowej pomocy przy wypełnianiu deklaracji PIT.
PIT przez Internet
Od kilku już lat w Polsce istnieje możliwość złożenia deklaracji PIT przez Internet. W sieci dostępnych jest kilka programów do samodzielnego wypełniania e-deklaracji, również taki program możemy bezpłatnie pobrać z oficjalnej strony Ministerstwa Finansów. Obsługa tych programów jest bardzo intuicyjna, i nie wymagają one od nas specjalistycznej wiedzy na temat obliczania podatku. Nasze zadanie sprowadza się do wyboru odpowiedniego i wypełnienia formularza. Formularze te są z reguły interaktywne, zawierają podpowiedzi, a część pól oblicza się sama, w tym podatek. Dzięki temu od razu otrzymujemy informację, czy mamy nadpłatę i możemy liczyć na zwrot z urzędu skarbowego, czy jednak niedopłatę i to my musimy oddać pieniądze fiskusowi. Oczywiście do formularza mamy również możliwość wprowadzenia wszystkich ulg i odliczeń od podatku. Automatycznie też generują się kolejne załączniki, np w momencie gdy zaznaczymy chęć skorzystania z ulgi na dzieci, formularze PIT 0 wygenerują się automatycznie. Tak powstałą deklarację PIT możemy wysłać przez Internet do wskazanego w formularzu urzędu skarbowego. Po wysłaniu uzyskamy dokument w pliku PDF potwierdzający złożenie przez nas zeznania, który możemy wydrukować.
Najszybciej: usługa "Twój e-PIT"
Rok 2018 przyniósł ogromną rewolucję w systemie podatkowym w Polsce. Po raz pierwszy konieczność wypełnienia i złożenia zeznania podatkowego została przeniesiona z podatnika na urząd skarbowy. Od 15 lutego na stronie podatki.gov.pl dostępna jest usługa "Twój e-PIT". Jest to platforma, na której znajduje się nasze zeznanie podatkowe przygotowane przez urząd skarbowy na podstawie informacji otrzymanych od płatników podatku, a więc od pracodawców. W tym roku są tutaj dostępne zeznania tylko dla osób, które w zeszłym roku wypełniały PIT 37 lub PIT 38 i w tym roku wypełniają ten sam typ zeznania. Jednakże Ministerstwo Finansów obiecuje, że od przyszłego roku funkcjonalność systemu zostanie rozszerzona o kolejne deklaracje.
Twój e-PIT to nie jedyny system umożliwiający rozliczenie podatku drogą internetową. Równie przyjazny sposób rozliczania tegorocznego zeznania PIT umożliwia platforma PITax.pl, która daje możliwość wypełnienia PITu za rok 2018/2019 przeprowadzając podatnika, krok po kroku, przez proces uzupełniania dokumentu podatkowego.
Usługa ta znacząco przyspiesza rozliczenie się z fiskusem, a w wielu przypadkach będzie skutkowała tym, że podatnik nie będzie musiał nic robić i w zasadzie może zapomnieć o rozliczeniu. Samo logowanie i obsługa systemu jest bardzo prosta. Do systemu możemy się zalogować na dwa sposoby: poprzez profil zaufany - jeśli taki posiadamy, lub poprzez podanie kilku swoich danych:
- PESEL lub NIP i datę urodzenia
- kwotę nadpłaty lub niedopłaty podatku z deklaracji za 2017 rok
- kwotę przychodu z deklaracji otrzymanej od pracodawcy z 2018 roku.
Po zalogowaniu uzyskujemy dostęp do naszego zeznania podatkowego. Możemy je teraz edytować, nanieść zmiany, wprowadzić ulgi, z których chcemy skorzystać i zaakceptować. Możemy też nie robić nic, nawet nie logować się do systemu, jeśli nie jesteśmy zainteresowani nasą deklaracją. W takiej sytuacji nasz PIT zostanie automatycznie zaakceptowany i przesłany do urzędu skarbowego w dniu 30 kwietnia tego roku.