Sobota, 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Witamina K2 – sprawdź, czy odpowiednio dbasz o jej zawartość w swojej diecie

Witamina K2 – sprawdź, czy odpowiednio dbasz o jej zawartość w swojej diecie
Niepozorna – takim przymiotnikiem można opisać witaminę K, która stoi poniekąd w cieniu mocno promowanej witaminy D, oraz witamin z grupy B. Suplementy diety z witaminą K2 mogą mieć jednak szalenie duży wpływ na dobre samopoczucie i mogą stać się ważnym elementem w profilaktyce wielu chorób. Witamina K2 jest związkiem, który ciężko dostarczyć w mało zbilansowanej diecie. Niestety nasze społeczeństwo wciąż nie przywiązuje do niej wystarczająco dużej wagi. Oto czym grozi niedobór witaminy K2 oraz jak szybko i efektywnie go uzupełnić.

Witamina K2 – zrozumieć i wykorzystać jej potencjał

Pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi na myśl przy witaminie K2 jest krzepliwość. Wiąże się to oczywiście z XX w. odkryciem naukowca Henrika Dama. Właśnie w okresie międzywojnia duński badacz udowodnił, że witamina K2 wpływa na krzepliwość krwi. Od pierwszej litery słowa koagulacja wzięła się właśnie nazwa rzeczonej witaminy. Badania nad witaminą K2 były czysto empiryczne – starano się zaobserwować jak pewne produkty spożywcze wpływają na próchnicę zębów. W ten sposób wyszczególniono aktywny związek, który dopiero po latach okazał się witaminą K2.

Gdzie występuje witamina K2? Ma swoje źródło przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz w kiszonkach. Fachowa nazwa tej odmiany witaminy K to menachinon (podczas gdy witaminę K1 nazywa się filochinonem). Oczywiście na przestrzeni lat wyróżniono kilka typów witaminy, nam najbardziej znana jest jako suplement diety witamina K2-MK7.

Dowiedz się więcej o witaminie K2 Mk7 z ciecierzycy na https://sklep.kenayag.com.pl/272-witamina-k2-mena-q7-z-ciecierzycy-30-kapsulek.html

K2-MK7 oraz wapń – co je łączy?

Jak powszechnie wiadomo, wapń jest szalenie ważnym mikroskładnikiem, którego rolą jest budowa i wzmacnianie kośćca oraz zębów. Ponadto bierze on udział w bardzo wielu przemianach biologicznych, a jego niedobór jest dotkliwie odczuwalny przez ludzki organizm. Witamina K2-MK7 odgrywa kluczową rolę w procesach przyswajania wapnia. Ma ona za zadanie modyfikować białka w taki sposób, aby poprawić ich zdolność do wiązania tego minerału.

Fot. Witamina K2 z Mk7 firmy KenayAG (Sklep.kenayag.com.pl)

OK – wiemy już co łączy witaminę K2-MK7 z wapniem. Ale jak w praktyce może przysłużyć się nam suplementacja? Otóż przyjmowanie witaminy K2-MK7 w dziennej dawce zapobiega złogom wapnia w tętnicach (jeśli wapń nie jest wbudowywany w struktury, w których go brakuje, znajduje swoje miejsce w naczyniach krwionośnych). Złogi wapienne mogą stać się przyczyną chorób układu krążenia, a w najgorszym wypadku silnymi powikłaniami i śmiercią.

Najlepiej witalne działanie witaminy K2-MK7 obrazują przeprowadzone w Holandii badania na pacjentach oddziałów kardiologicznych. Pacjenci, który przyjmowali suplement z witaminą K2 mieli o ponad 50% mniejszą szansę na rozwój zwapnienia tętnic oraz mniejsze ryzyko zgonu na skutek chorób wieńcowych. Dla osób starszych przyjmowanie dziennej dawki suplementu K2-MK7 zmniejsza także ryzyko zachorowania na osteoporozę, czyli starczą łamliwość kości.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także