Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Gorset ortopedyczny - co warto wiedzieć?

  • Redakcja
Gorset ortopedyczny - co warto wiedzieć?
Gorset ortopedyczny ma na celu poprawę nieprawidłowej postawy powstałej w wyniku skoliozy bądź innych skrzywień. Tego typu orteza pomaga też zlikwidować dolegliwości związane ze schorzeniami, takimi jak dyskopatia i rwa kulszowa.

Co to jest gorset ortopedyczny?

Gorset ortopedyczny jest to orteza tułowia przeznaczona dla osób zmagających się z wielopłaszczyznowym skrzywieniem kręgosłupa. Stosuje się go po to, aby wspomóc nieoperacyjne leczenie schorzenia. Zapobiega pogłębieniu się wady postawy, zwiększając stabilizację tułowia i nadając mu symetrię. Jest wykonywany na zlecenie i dopasowywany do konkretnej osoby, aby jak najlepiej spełniał swoje zadanie. Ortezy na kręgosłup mogą być stosowane także u dorosłych z dyskopatią, chorobą zwyrodnieniową i będących po operacjach. Pomogą również tym, którzy cierpią na rwę kulszową. W tych przypadkach zmniejszają ból towarzyszący opisanym schorzeniom.

Jak działa gorset ortopedyczny?

Działanie gorsetu ortopedycznego polega na zastosowaniu zasady trójpunktowego rozkładu sił. Pozwalają one zmienić położenie poszczególnych części tułowia. Aby było to możliwe w ortezie, zostały zastosowane peloty i obszary odciążające. Gorset może działać na zasadzie korekcji czynnej lub biernej. Czynna wykorzystuje siłę przeciwną do siły grawitacji i przeciwdziała pogłębianiu się skrzywienia. Najpierw kręgosłup ustawiany jest w prawidłowej pozycji, a następnie za pomocą ortezy przywraca się i utrzymuje prawidłową strukturę mięśniową. Natomiast w korekcji biernej tkanki są przesuwane za pomocą pelot. Uciskają one skrzywienie w miejscu, w którym jest wypukłe. Kolejny krok to zmniejszenie patologicznej rotacji kręgosłupa. Później następuje wydłużenie go, a gorset podtrzymuje go w tej pozycji.

Rodzaje gorsetów

Gorset dobiera się w zależności od wady postawy lub schorzenia, w przypadku którego ma pomóc. Wyróżnia się następujące ortezy kręgosłupa:

  • gorset typu Bahlera i gorset Jewetta - do stosowania w przypadku złamań urazowych, kompresyjnych oraz powstałymi na skutek zmian nowotworowych i stanów zapalnych (tzw. złamania patologiczne); gorset doniczkowy - przeznaczony dla dzieci z zaawansowaną postacią skoliozy idiopatycznej (powstałej z niewiadomych przyczyn), może być częścią leczenia dystrofii mięśniowych, rdzeniowego zaniku mięśni, zaburzeniach pourazowych i jamistości rdzenia;
  • gorset Blounta z Milwaukee - odciąża kręgosłup w przypadku skrzywień bocznych na odcinku piersiowo-lędźwiowym;
  • gorset bostoński - stosowany w skoliozach idiopatycznych o kącie skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego i lędźwiowo-piersiowego 20-40 stopni;
  • prostotrzymacz taśmowy - stymuluje pacjenta do samodzielnego poprawiania nieprawidłowej postawy;
  • gorset Cheneau - dla osób, które mają kręgosłup zniekształcony w odcinku piersiowo-lędźwiowym.

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja
Podziel się:
Oceń:

Zobacz także