Niedziela, 24.11.2024, imieniny: Emmy, Flory, Romana

Wypoczynek w Dusznikach-Zdroju nie tylko dla dwojga

Wypoczynek w Dusznikach-Zdroju nie tylko dla dwojga
Zazwyczaj kiedy myślimy o wypoczynku w górach od razu na myśl przychodzą nam Tatry. Z całą pewnością jest to nasza duma narodowa, ale zatłoczone coraz bardziej szlaki nie zawsze dają możliwość spokojnego odpoczynku. Dlatego jeśli szukasz alternatywy – koniecznie wybierz się nie do Zakopanego, a do Duszników-Zdroju i w okolice Gór Stołowych. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia.

Perła Kotliny Kłodzkiej

Duszniki-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, którego historia sięga aż do przełomu X i XI wieku. 
W samym mieście jest dość sporo zabytków i atrakcji turystycznych– chociażby renesansowy rynek, ruiny Zamku Homole, XVII wieczny Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła z unikatową amboną w kształcie wieloryba. Można tam również podziwiać przepiękny park zdrojowy z XIX wieku, kuźnię nad rzeką Bystrzycą czy XVII wieczny młyn i jego okolicę, przerobiony obecnie na Muzeum Papiernictwa. Krótko mówiąc – w Dusznikach-Zdroju nie można się nudzić. Podobnie twierdził swego czasu Fryderyk Chopin, który bardzo lubił tu przebywać i niejednokrotnie dawał w mieście koncerty. Na pamiątkę jego występów hotel w którym przebywał został nazwany jego imieniem. Hotel Fryderyk funkcjonuje do dziś i można się tam zatrzymać, żeby poczuć atmosferę wielkiej twórczości. Polecamy zarówno dla osób planujących weekend we dwoje jak i wtedy, gdy czeka was wyjazd z dziećmi – Fryderyk został oznaczony jako hotel przyjazny rodzinie, więc można się tam wybrać również ze swoimi pociechami.

Górskie wycieczki

Poza atrakcjami w samym mieście, jest naprawdę sporo rzeczy w okolicy, które koniecznie trzeba zobaczyć. Z całą pewnością znajdzie się też coś dla miłośników gór. Niecałe 15 km od Duszników-Zdroju znajduje się Park Krajobrazowy Gór Stołowych, który zapewni nam idealny wypoczynek w górach. Nawet jeśli nasz wyjazd jest tylko na weekend – z całą pewnością uda nam się wypocząć. Wycieczkę możemy zacząć od wejścia na Szczeliniec Wielki (919 m.n.p.m.). Pięknie przygotowane trasy, kamienne schody na prawie całym szlaku, niewielki stopień trudności, ale zapierające dech w piersiach widoki - w wielkim skrócie właśnie to czeka nas podczas wyprawy. Szczeliniec Wielki nie jest tylko szczytem na który się po prostu wchodzi, cała trasa, od wejścia na szlak, aż do opuszczenia go, jest aż „naszpikowana” atrakcjami. Mamy tam diabelską kuchnię, zejście do piekiełka, skały w kształcie małpoluda czy słonia, ucho igielne, skalnego wielbłąda oraz bardzo wysoko wzniesiony punkt widokowy. Prawie na samym szczycie możemy zajść do schroniska i zjeść obiad w cudownych okolicznościach przyrody z widokiem na otaczające nas doliny. Niedaleko Szczelińca znajduje się kolejna górska atrakcja – Błędne Skały. To uformowany naturalnie skalny labirynt, w którym musimy przeciskać się między skałami, wąskimi przesmykami i ogromnymi głazami. Coś dla miłośników ekstremalnych przygód. Jest tam jednak na tyle bezpiecznie, że spokojnie można wybrać się razem z dziećmi – trasa trwa ok. 40 minut i nie wymaga wiele wysiłku.

Okoliczne atrakcje

Jeśli znudzi nam się wędrowanie po górskich szlakach, w okolicy Duszników-Zdroju mamy jeszcze bardzo długą listę innych atrakcji. Kaplica czaszek w Czermnej, Bazylika w Wambierzycach, Twierdza Kłodzko, Zamek Książ w okolicach Wałbrzycha, Podziemne Miasto Osówka, Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie – z podziemnymi trasami czy Sztolnie Walimskie – czyli tajemnicze podziemia z czasów III Rzeszy. Lista jest naprawdę długa, a ten rejon naszego kraju – z pewnością warty odwiedzenia.

 

Artykuł sponsorowany

Zdjęcia (9)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Zobacz także