Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Trzysta kilometrów przez Skandynawię psim zaprzęgiem

  • Wypoczynek i Zdrowie | Obserwuj nasze zdjęcia na Instagramie
Trzysta kilometrów przez Skandynawię psim zaprzęgiem
16 listopada rozpocznie się etap przyjmowania zgłoszeń do ekspedycji Fjällräven Polar. To kilkudniowa wyprawa psimi zaprzęgami przez północną Skandynawię.

Fjällräven Polar – co to takiego?

To kilkudniowa wyprawa psimi zaprzęgami przez północną Skandynawię. Tradycyjnie odbywa się wiosną, kiedy dłuższy dzień i pogoda pozwalają na pokonanie dystansu 300 kilometrów z nadmorskiej, górzystej krainy Signaldalen w Norwegii do doliny rzeki Torne, w szwedzkiej części Laponii. Trasa prowadzi przez piękne i dzikie tereny Północy, częściowo wzdłuż szlaków, którymi od wieków wędrują renifery. Udział w ekspedycji może wziąć każdy, bez względu na wcześniejsze doświadczenie z psimi zaprzęgami. Uczestnicy wybierani są przez jury i w otwartym głosowaniu w internecie. Jak to się wszystko zaczęło? Na początku lat 90. XX wieku, Åke Nordin poznał Kentha Fjellborga, jednego z czołowych maszerów w Szwecji. Swego czasu uczestniczył on w Iditarod – najsłynniejszych zawodach psich zaprzęgów rozgrywanych na Alasce. Wspólnie postanowili zorganizować podobne wydarzenie na własnym podwórku. W 1997 r. odbył się pierwszy Fjällräven Polar. Tak zrodziła się tradycja corocznych wypraw psimi zaprzęgami, które pozwalają każdemu poczuć smak prawdziwej przygody na dalekiej Północy.

Fjällräven Polar – czy to coś dla mnie?

W organizowanej od prawie 20 lat ekspedycji biorą udział nie tylko profesjonalnie przygotowani maszerzy, ale także ponad 20 osób z całego świata, które są wybierane na podstawie nadesłanych zgłoszeń. Zgodnie z ideą wydarzenia każdy, kto ukończył 18 lat może wziąć udział w wyprawie. Uczestnicy nie muszą spełniać żadnych specjalnych wymogów fizycznych, ale warto pamiętać, że trasa Fjällräven Polar prowadzi przez dzikie tereny, nocuje się w namiotach, a przez większość czasu panują ujemne temperatury. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia wiedza oraz ekwipunek, bez którego podróż w polarnych warunkach byłaby niemożliwa. Dlatego każdy z uczestników na miejscu otrzymuje cały potrzebny sprzęt oraz przechodzi szkolenie, prowadzone przez maszerów, którzy przygotowują wszystkich na czekające ich wyzwania. Najważniejsi towarzysze podróży Bez nich ta przygoda nigdy by się nie wydarzyła. Stanowią siłę napędową całej ekspedycji.

O kim mowa? Oczywiście o psach!

Ponad 200 Alsakanów i Syberian Husky przemierza razem z uczestnikami 300 km. Bardzo dobrze znają się na rzeczy – zimna Skandynawia to dla większości z nich dom rodzinny. Są wytrzymałe, silne i bardzo towarzyskie. Jak dołączyć do wyprawy? Jeśli uważasz, że rok 2017 to Twój czas na przeżycie niesamowitej przygody, nie zwlekaj. Okres składania zgłoszeń rozpocznie się już 16 listopada i potrwa tylko miesiąc, więc warto wcześniej przygotować swoją aplikację.

Zdjęcie lub film z komentarzem wyjaśniającym, dlaczego to właśnie Ty powinieneś wziąć w udział w wyprawie, wysłać możesz za pośrednictwem strony polar.fjallraven.com.

 

Wypoczynek i Zdrowie | Obserwuj nasze zdjęcia na Instagramie
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także