Wtorek, 03.12.2024, imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Gdzie w góry z dzieckiem zimą?

  • www.wypoczynekizdrowie.pl | portal działający na CMS Tipnews
Gdzie w góry z dzieckiem zimą?
Góry zimą cieszą się taką samą, a może nawet większą popularnością niż latem. Wszystko to za sprawą nart, uwielbianych również przez dzieci.

Gdy tylko na stokach pojawia się śnieg, połowę Polski ogarnia białe szaleństwo. Górskie kurorty wypełniają się po brzegi, a sklepy ze sprzętem narciarskim nie mogą nadążyć z realizacją zamówień. Wypad na narty może być też świetną formą aktywnego spędzania czasu z rodziną. Jeśli zabierzemy nasze maluchy na ferie czy na święta na narciarski wyjazd, może połkną one bakcyla i znajdą swoją pasję na długie lata. A dzieci potrafią szybko się uczyć. Dlatego ważne, żeby zapewnić im dobre warunki, zarówno pod względem infrastruktury, jak i możliwości szkolenia. Nie możemy też zapominać o zabawie, w końcu to dzięki niej zostaną miłe wspomnienia. W polecanych przez nas miejscach na zimowe wypady w góry znajdziecie to wszystko.


Beskid Sądecki – Pasmo Jaworzyny

Okolica znana z licznych uzdrowisk, świetnych warunków klimatycznych i pięknej przyrody. Jednocześnie jest tu niesamowite zagęszczenie tras i ośrodków narciarskich. Najbardziej znane z nich koncentrują się wokół Krynicy-Zdroju, znanej również z produkcji wód mineralnych. W samym mieście znajduje się Kompleks Narciarski Słotwiny i Słotwiny Arena, oba położone na zboczach Drabiakówki. Znajdziemy tu pełną infrastrukturę z wyciągami krzesełkowymi, orczykowymi i wyciągami dla dzieci typu baby lift, a także zimowy plac zabaw. Niedaleko położona jest też stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla z najdłuższym w Polsce wyciągiem krzesełkowym i Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka z koleją gondolową i najdłuższą w Polsce oświetloną trasą narciarską. W granicach Krynicy-Zdroju leży też Góra Parkowa, na której zboczach znajduje się chętnie uczęszczany Park Zdrojowy, kolejka linowo-terenowa i wyciąg taśmowy dla dzieci. Trwają prace nad projektem „Siedem Dolin” zakładającym budowę największego w tej części Europy ośrodka narciarskiego skupiającego wszystkie istniejące w tej okolicy stacje. W Kudowie-Zdroju można też odwiedzić Muzeum Nikifora, zabytkowe budynki domów zdrojowych i pijalni wód mineralnych.


Góry Orlickie – Zieleniec/Duszniki-Zdrój

Na terenie Zieleńca, będącego częścią uzdrowiska Duszniki-Zdrój, działa jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich - Ski Arena. Specyficzny mikroklimat tego miejsca pozwala na długie utrzymywanie się śniegu i zapewnia idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Oferta ośrodka jest skierowana także do rodzin. Działa tu około 30 różnych wyciągów. Można korzystać z wyciągów krzesełkowych, orczykowych, talerzykowych, wyciągów dla dzieci typu baby lift, wyciągu do snowtubingu, snowparków, wypożyczalni sprzętu, a także przedszkola narciarskiego i szkółek. Łącznie goście mają tu do dyspozycji 22 km tras o różnym stopniu trudności. Niedaleko znajduje się zabytkowe schronisko PTTK „Orlica”, a po stronie czeskiej – Masarykova Chata (można w jej pobliże wjechać jednym z wyciągów). W Dusznikach-Zdroju można podziwiać wiele zabytków, a także Muzeum Papiernictwa w budynku młynu papierniczego, prowadzące ciekawe zajęcia dla dzieci.


Beskid Śląski – Beskidzka Trójwieś

W rejonie Beskidu Śląskiego można dostać prawdziwego zawrotu głowy, jeśli idzie o wybór najlepszego miejsca na narty. Ale poza białym szaleństwem można znaleźć tu również wiele innych rozrywek. W Beskidzkiej Trójwsi, na którą składa się Istebna, Jaworzynka i Koniaków, można nie tylko uprawiać różne sporty zimowe, ale także odwiedzić z dzieckiem kilka ciekawych atrakcji. W Istebnej działa Kompleks Narciarski Zagroń i Ośrodek Narciarski Złoty Groń – oba obsługują liczne wyciągi i trasy, również odpowiednie dla najmłodszych. W Zagroniu jest również park wodny. Koniaków może zaoferować nam niewielki ośrodek narciarski z trasami dla początkujących, a także Centrum Pasterskie i Muzeum Koronek. W Jaworzynie natomiast znajduje się Muzeum na Grapie dokumentujące życie tutejszych górali oraz Trójstyk – miejsce, w którym spotykają się granice Polski, Czech i Słowacji. Niedaleko, na Przełęczy Kubalonka, funkcjonuje niewielki wyciąg talerzykowy dla początkujących, oraz trasy biegowe ze strzelnicą do biathlonu. W okolicy jest jeszcze kilka miejscowości znanych z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych – Zwardoń, Wisła, Szczyrk czy Ustroń z kompleksem Czantoria, słynącym z nowoczesnej kolei linowej. Nieco dalej znajduje się też Bielsko-Biała z kolejką na Szyndzielnię i Ośrodkiem Narciarskim Dębowiec.


Tatry

Wielu turystów na wyjazdy narciarskie wybiera oczywiście najwyższe polskie góry – Tatry, licząc na atrakcyjne, długie zjazdy. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu warunków odpowiednich i dla maluchów. Wręcz przeciwnie – działa tu kilka ośrodków nastawionych na rodzinne narciarstwo. Jednym z nich jest Stacja Narciarska Rusiń-Ski na Wierchu Rusińskim w Bukowinie Tatrzańskiej. Większość tras jest tutaj oznaczona kolorem niebieskim, a więc nie są one zbyt wymagające. Są tu wyciągi krzesełkowe i orczykowe, a także 6-osobowa kolej kanapowa zaprojektowana przez Porsche Design i najnowocześniejszy na Podhalu wyciąg typu baby lift. Oczywiście są tu prowadzone zajęcia dla dzieci z instruktorami. Dodatkową zaletą ośrodka jest bliskość kompleksu z wodami termalnymi. W Zakopanem działa natomiast Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal, w którym wiele wyciągów i tras dostosowanych jest do potrzeb dzieci. Mogą tu uczyć się jeździć m.in. na „oślej łączce” przy wyciągu o nazwie „żółwik” . Dużą frajdę sprawi im też Ogródek Zimowy – plac zabaw z karuzelą pontonową. W ośrodku zorganizowano też zajęcia w ramach Klubu Misia Stramusia w pokoju zabaw. Do tego korzystać można z licznych, dobrze znanych atrakcji Zakopanego.


Masyw Śnieżnika – Ski Region Śnieżnik

W tym regionie sporty zimowe rozwijają się stosunkowo od niedawna, ale dzięki temu powstała nowoczesna infrastruktura, a od 2014 roku utworzono Ski Region Śnieżnik, obejmujący 3 ośrodki, w których działa jeden karnet. W całym regionie udostępniono ponad 13 km tras zjazdowych, 13 wyciągów i 5 kolei. Największy kompleks – Czarna Góra – znajduje się w niewielkiej i stosunkowo mało znanej (co może być jej zaletą) wsi Sienna tuż obok Stronia Śląskiego, na zboczach Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) i Żmijowca (1153 m n.p.m.). Są tu zarówno trasy bardzo trudne, jak i bardzo łatwe, aż 11 posiada homologację FIS. W 2015 roku Czarna Góra otrzymał nagrodę World Ski Awards dla najlepszego ośrodka narciarskiego w Polsce. Poza szkołą narciarską dla najmłodszych stworzono tu specjalny ogródek oraz Klub Malucha Śnieżynka. Dużą atrakcję stanowi też największa w Polsce czynna przez cały rok zjeżdżalnia grawitacyjna o długości 950 m. Nowoczesne stacje działają też w Lądku-Zdroju (położona zaledwie 300 m od uzdrowiskowej części miasta, dysponuje wyciągami baby lift) oraz w Kamienicy (z koleją krzesełkową „Bolek” i zamontowanym systemem pomiaru czasu). W okolicy warto odwiedzić Kopalnię Złota w Złotym Stoku oraz niezwykły system podniebnych pomostów Ścieżka w Chmurach w gminie Dolni Morava po czeskiej stronie.
 

___________________________________________



Sprawdź - Świętokrzyskie. Powstanie kompleks z dwoma hotelami

 

www.wypoczynekizdrowie.pl | portal działający na CMS Tipnews
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także