Festiwale literackie i muzyczne mają przywrócić artystyczny klimat dawnego Zakopanego. Ale nie zabraknie również śmiałego spojrzenia w przyszłość – w tym roku pod Tatrami usłyszymy wiele nowych projektów muzycznych.
48. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w tym roku odbędzie się w dniach 19-26 sierpnia. Wśród 15 zespołów folklorystycznych z całego świata są reprezentanci m.in. Turcji, Włoch, Indonezji i Meksyku.
Podczas 16. edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w zakopiańskich kościołach będzie można wysłuchać mistrzów muzyki klasycznej. Artyści wystąpią pod Tatrami między 9 lipca a 15 sierpnia. 2 tygodnie później, w dniach 3-10 września, w Zakopanem odbędzie się drugi Festiwal Muzyki Kameralnej – „Muzyka na Szczytach”, któremu towarzyszyć będą wystawy plenerowe i panele dyskusyjne.
Spotkania z Filmem Górskim to nie tylko przegląd dokumentów poświęconych wspinaczce wysokogórskiej, to także rozmowy z najwybitniejszymi polskimi himalaistami. 31 sierpnia – 4 września.
26 czerwca na szczycie Gubałówki ruszył Hej! Fest. To cykl 18 koncertów, które zagrają gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Brodka, Lady Pank, Bednarek, Zakopower i Dawid Podsiadło. W międzyczasie odbędzie się konkurs mniej popularnych zespołów supportujących.
W tym roku w Zakopanem zadebiutuje Zakopiański Festiwal Literacki, który nawiązuje do kulturalnego rozkwitu tatrzańskiej stolicy w II RP. Z miastem związani byli wówczas m.in. Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski i Makuszyński. Podczas festiwalu będzie okazja do wspólnego czytania i spotkań z autorami.
Sezon letni zapowiada się w tym roku niezwykle interesująco ‒ podkreśla Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury. – Spróbujemy odtworzyć klimat wyśmienitej zabawy i inspiracji, który przed laty był znakiem rozpoznawczym Zakopanego, bo życie tętniło w nim we własnym, niepowtarzalnym rytmie.
Wystawa „Artyści Zakopiańscy”, która potrwa od 8 do 24 lipca, zaprezentuje twórczość artystów wszystkich pokoleń, reprezentujących różne dyscypliny sztuki na Podhalu m.in. malarstwo, rzeźbę, fotografię. Wyeksponowane zostaną również prace nieżyjących artystów związanych z Podhalem takich jak Tadeusz Brzozowski, Władysław Hasior czy Antoni Rząsa.
Dokładny kalendarz imprez na www.zakopane.pl
__________________________________________
Wypoczynek i Zdrowie poleca również:
Specjalne opaski na trójmiejskich plażach. Twoje dziecko będzie bezpieczne!
[publikacja stworzona w oparciu o CMS Tipnews]