Sobota, 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Co warto zobaczyć w Krakowie? Profesjonalni przewodnicy radzą

Co warto zobaczyć w Krakowie? Profesjonalni przewodnicy radzą
Zwiedzanie Krakowa oznacza dziesiątki możliwości i wiele trudnych decyzji. Takiej ilości zabytków i atrakcji nie znajdziecie Państwo prawdopodobnie w żadnym innym polskim mieście. Przepiękne kościoły, klasztory i pałace, wyjątkowe zbiory muzealne, urokliwe szlaki - wszystko to i o wiele więcej można zobaczyć w Grodzie Kraka i jego najbliższych okolicach. Od czego zacząć? Które miejsca, obiekty i trasy zasługują na szczególną uwagę?

„Punkty obowiązkowe”

Co warto zobaczyć w Krakowie? Udzielanie odpowiedzi na to pytanie warto zacząć od tzw. „punktów obowiązkowych” w programie zwiedzania.

Nie wyobrażamy sobie wizyty w Krakowie bez odwiedzin na Wawelu. To tu rozpoczyna się historia Krakowa. Relikty najstarszych odkrytych na Wzgórzu Wawelskim budowli pamiętają IX wiek! Królewska Katedra na Wawelu to świątynia, która odegrała wyjątkową rolę w dziejach naszego kraju. W Katedrze turyści mogą zobaczyć konfesję św. Stanisława, groby naszych władców, bohaterów i wieszczów oraz wspaniałe kaplice. Nie zapominajmy również o słynnym Dzwonie Zygmunta! Katedra ma nie tylko wyjątkowe znaczenie historyczne i symboliczne, to także zmaterializowany podręcznik historii sztuki. Olśniewająca Kaplica Zygmuntowska to tylko jeden z wielu obiektów najwyższej klasy artystycznej znajdujących się we wnętrzu świątyni.

Zamek Królewski na Wawelu to wspaniała rezydencja, w której można podziwiać wyjątkowej klasy zbiory muzealne. Muzeum oferuje kilka tras zwiedzania: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu i Wawel Zaginiony. Dodajmy do tego sezonowa atrakcje, takie jak zwiedzanie jednej z zamkowych baszt, spacer z przewodnikiem po ogrodach królewskich oraz oczywiście wizytę w Smoczej Jamie. Warto również wspomnieć, że na czas remontu Muzeum Książąt Czartoryskich właśnie na Wawel trafiła Dama z Łasiczką! Wersja minimalistyczna zwiedzania obejmuje wizytę na słynnym dziedzińcu krużgankowym, na który wstęp jest bezpłatny.

Trudno sobie również wyobrazić zwiedzanie Krakowa bez spaceru po Starym Mieście i Rynku. Idąc z Wawelu w kierunku jednego z największych średniowiecznych placów miejskich Europy, warto wybrać trasę przez ul. Kanoniczą, Grodzką i Plac Wszystkich Świętych. Po drodze można podziwiać m. in. kamienice, w których w średniowieczu zamieszkiwali kanonicy katedralni (wciąż można dostrzec w strukturze budowli wiele elementów gotyckich i renesansowych), piękne kościoły: romański św. Andrzeja, wczesnobarokowy śś. Piotra i Pawła oraz dwie bazyliki od średniowiecza pozostające pod opieką zakonów żebraczych – Dominikanów (najstarsza gotycka świątynia Krakowa) oraz Franciszkanów (wewnątrz znajdują się m. in. wspaniałe witraże Stanisława Wyspiańskiego). Rynek to oczywiście Wieża Ratuszowa, Sukiennice i przede wszystkim Bazylika Mariacka. We wnętrzu tej ostatniej czeka na Państwa jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki gotyckiej, jakie kiedykolwiek powstały – wspaniały ołtarz główny dłuta norymberskiego mistrza Wita Stwosza.

Na Starym Mieście jest jeszcze bardzo wiele interesujących obiektów. Pozwolimy sobie jeszcze wymienić zabudowania jedynego średniowiecznego uniwersytetu w Polsce, zwłaszcza Collegium Maius najstarszy istniejący budynek niegdysiejszej Akademii Krakowskiej oraz przepiękną barokową kolegiatę akademicką pod wezwaniem św. Anny. Nie zapomnijcie Państwo również przespacerować się ul. Floriańską aż do XIV-wiecznej Bramy Floriańskiej i Barbakanu.

Punktem obowiązkowym w programie zwiedzania Krakowa jest również spacer po Kazimierzu. Ta dzielnica powstała jako osobne miasto lokowane przez samego Kazimierza Wielkiego. Częścią Krakowa jest dopiero od 2 poł. XVIII w. Co przyciąga tu turystów z całego świata? Przede wszystkim znakomicie zachowany kwartał żydowski. Do naszych czasów dotrwało na Kazimierzu 7 synagog, z czego aż trzy przy słynnej ul. Szerokiej. Atmosfera tego miejsca jest naprawdę niezwykła! Warto wspomnieć, że Kazimierz to również część chrześcijańska z wspaniałymi gotyckimi kościołami św. Katarzyny i Bożego Ciała oraz Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce.

Co warto zobaczyć w Krakowie poza ścisłym centrum?

Zachęcamy Państwa również do wycieczek poza wyżej opisany „magiczny trójkąt”. Kraków ma jeszcze wiele do zaoferowania. Jedynie Wisła dzieli Kazimierz od urokliwego Podgórza założonego pod koniec XVIII w. przez Austriaków. Warto jednak pamiętać, że dzielnica to nie tylko klimatyczny niegdysiejszy rynek, ale również teren dawnego getta z licznymi miejscami pamięci.

Warto wyruszyć na wyprawę do socrealistycznej Nowej Huty z jej niezwykłą zabudową. Warto również wyruszyć na zwiedzanie szlakiem słynnych krakowskich kopców (ta ostatnia wycieczka gwarantuje dodatkowo wspaniałe widoki) lub krakowskich opactw (tynieccy benedyktyni i mogilscy cystersi mają nie tylko pasjonującą, sięgającą wczesnego średniowiecza historię, ale również wspaniałe budowle i zbiory do zaprezentowania).

Pielgrzymi chętnie udają się również do łagiewnickich sanktuariów – Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II.

Krakowskie muzealia

Kraków słynie oczywiście również z wspaniałych kolekcji muzealnych. Najciekawsze zbiory sztuki można zobaczyć w oddziałach Muzeum Narodowego. Największą popularnością cieszy się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Na uwagę zasługuje również m. in. kolekcja MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej).

Turyści niezwykle chętnie wybierają również wystawy przygotowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Nieodmiennie tłumy można spotkać na kapitalnej, multimedialnej ekspozycji w Podziemiach Rynku oraz w Fabryce Oscara Schindlera. Pierwsza wystawa bazująca na efektach wykopalisk pod rynkiem i rekonstrukcjach przeszłości wykorzystujących najnowocześniejsze technologie fascynująco opowiada o życiu codziennym we wczesnośredniowiecznym Krakowie. Wystawa w dawnej fabryce „Emalia” należącej w czasie wojny do niemieckiego przemysłowca, który ocalił swoich żydowskich pracowników przymusowych przed zagładą dedykowana jest z kolei życiu mieszkańców okupowanego Krakowa. Wybierając się do tych muzeów warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji.

Wyprawy poza miasto

Zachęcamy również do wypraw poza Kraków. W bezpośrednim sąsiedztwie (w zasięgu komunikacji miejskiej) znajdują się choćby Kopalnia Soli w Wieliczce czy Ojcowski Park Narodowy. Turyści często wykorzystują również pobyt w Krakowie, aby zwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau czy wyruszyć papieskim szlakiem do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic.

Znacznie więcej pomysłów i propozycji oraz możliwość zarezerwowania zwiedzania wszystkich wymienionych miejsc z przewodnikiem znajdziecie Państwo na: http://krakowzwiedzanie.pl/co-warto-zobaczyc-w-krakowie. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Krakowie!

 

Artykuł Sponsorowany

Podziel się:
Oceń:

Zobacz także