Czwartek, 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Na czym polega operacja nosa kostnego?

Na czym polega operacja nosa kostnego?
Każdego roku tysiące ludzi poddaje się operacji plastycznej nosa. Do korekcji pewnych defektów, jak garb czy asymetria, koniecznie jest wykonanie operacji części kostnej. Jak wygląda ten zabieg?

Zabieg rhinoplasrtyki zajmuje trzecie miejsce pod względem popularności wśród wszystkich wykonywanych w obrębie twarzy. Globalne statystyki, zbierane przez International Society of Aesthetic Plastic Surgery wykazują, że co roku chirurdzy przeprowadzają niemal 850 000 takich operacji. Nic w tym dziwnego - potrafi ona diametralnie odmienić nasz wygląd.


Nos jest narządem, którego główną funkcją jest oddychanie, a także oczyszczanie, ogrzewanie i nawilżanie powietrza, zanim dostanie się do płuc. Drugim jego zadaniem jest odbieranie wrażeń węchowych. Składa się z części chrzęstnej i kostnej, pokrytych elastyczną skórą, która dopasowuje się do jego kształtu. Część kostną tworzą parzyste kości nosowe, oraz przegroda nosowa. Kształt tych struktur nie tylko odpowiada za jego wygląd, ale też może być źródłem problemów z oddychaniem, jak w przypadku skrzywionej przegrody nosowej. To nierzadki problem - chociaż badacze nie są zgodni co do prawdziwej częstości jego występowania, podając zakres od 1%-90% populacji.

Na czym polega operacja nosa kostnego

Zabieg totalnej korekty nosa wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Wykonanie operacji nosa kostnego wymaga wykonania tzw. osteotomii poczwórnej. Polega ona na złamaniu kości nosa, i ustawieniu ich na nowo, aby nadać narządowi pożądany kształt. Często towarzyszy jej również korekta chrzęstnej części nosa. Podczas rhinoplastyki możliwe jest również skorygowanie skrzywienia przegrody nosowej. Zabieg może być prowadzony metodą otwartą, lub zamkniętą. Ta druga nie pozostawia żadnych widocznych śladów na zewnątrz nosa, i wiąże się z mniejszą opuchlizną po operacji. Zwykle wykonanie operacji nosa kostnego poprzez wykonanie cięć zewnętrznych jest możliwe, ale decyduje o tym specjalista i jego doświadczenie. Całość trwa od 1,5 do 2,5 godzin. Ponieważ jest to poważna ingerencja w strukturę nosa, okres rekonwalescencji wydłuża się do 14 dni. Po zabiegu konieczne jest noszenie szyny plastikowej, lub gipsowej, usuwanej po 7 dniach, oraz nasączonych tłuszczem setonów, wyciąganych po upływie doby. Pacjent zmuszony jest wtedy do oddychania przez usta. Obrzęki po zabiegu obejmują nie tylko nos, ale również powieki, jednak u każdej osoby mają indywidualne natężenie, podobnie jak dolegliwości bólowe. Zazwyczaj nie wymagają stosowania leków przeciwbólowych. Nos po totalnej korekcie długo jest wrażliwy na urazy, i przez przynajmniej miesiąc należy na niego szczególnie uważać. Znacznie dłużej jest on bardziej wrażliwy na zmiany temperatury i pogody.


Ostateczny kształt nosa po korekcji części kostnej uzyskiwany jest po wielu miesiącach od operacji. Chociaż do normalnych aktywności możemy powrócić już po 2 tygodniach, czasami efekt końcowy operacji nosa widoczny jest dopiero po upływie roku. W tym czasie zanikający obrzęk może również ujawnić asymetrię lub niewielkie nierówności, czego pacjent powinien być świadomy przed poddaniem się zabiegowi.


Kto jest najlepszym kandydatem do operacji nosa? Na to pytanie odpowiada dr Lubomir Lembas, specjalista chirurgii plastycznej w wywiadzie udzielonym portalowi papilot.pl : "Przede wszystkim ludzie młodzi. Tacy, którzy zakończyli etap wzrostu i kształt ich nosa jest kształtem ostatecznym. Najlepszymi kandydatami są osoby, których nosy mają ewidentną cechę do skorygowania, np. garb, bardzo widoczną asymetrię nosa, duży czubek, nos, zbyt duży lub zbyt mały rozmiar w stosunku do twarzy. Operacja nosa jest nieodwracalna - nie ma możliwości zrobienia drugiej operacji, która przywróci jego pierwotny kształt." Jego zdaniem wyzwanie stanowią również poprawki po poprzednich operacjach - szczególnie, jeśli upragnione zmiany są bardzo niewielkie. Więcej na temat operacji nosa przeczytasz tutaj: www.tourmedica.pl/zabiegi/operacje-plastyczne-nosa


Cena operacji nosa kostnego jest bardzo zróżnicowana, i może sięgać nawet 12 000 zł za zabieg. Zwykle określa się ją podczas konsultacji z przeprowadzającym ją chirurgiem.

Artykuł przygotowany we współpracy z Tourmedica.pl

Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także