Sobota, 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Czy ptaki dają mleko, czyli skąd się wzięły popularne słodycze

  • 01.05.2016, 09:54 (aktualizacja 01.05.2016 10:09)
Czy ptaki dają mleko, czyli skąd się wzięły popularne słodycze
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego ptasie mleczko nosi taką właśnie nazwę? Przecież ptaki nie mają z mlekiem nic wspólnego… Historia tych lekkich, puszystych czekoladek jest bardzo ciekawa i sięga roku 1936. Wtedy to Jan Wedel wymyślił recepturę i zarejestrował znak towarowy „Ptasie Mleko”. Wiele warszawskich cukierni produkowało wówczas tę mleczną piankę – pierwotnie o smaku waniliowym – otuloną czekoladą. Do dziś wyroby te uchodzą za słodką wizytówkę stolicy.

10 lipca 1936 r. Jan Wedel zgłosił do Urzędu Patentowego znak towarowy „Ptasie Mleko” i jego mniej istotną, zdrobniałą odmianę. Kilka lat później ochrona jednak wygasła i popularne słodycze zaczęło produkować wiele zakładów cukierniczych w Warszawie. Przez wiele lat właściciele marki Wedel mieli kłopoty z przywróceniem prawa własności do nazwy i receptury tych słodyczy, ponieważ funkcjonowały ich najrozmaitsze rodzaje, a nazwa „ptasie mleczko” oznaczała po prostu rodzaj słodyczy (podobnie jak czekolada mleczna czy babeczka). Wreszcie w 2014 roku udało się znów przywrócić patent na „Ptasie Mleczko”, które od tamtej pory oznacza konkretne, wedlowskie jedyne oryginalne czekoladki. Inne ich odmiany: Alpejska Mleczko, Niebiańska Pianka, Anielskie albo Rajskie Mleczko – to słodyczy zupełnie inne.

Choć mało kto o tym wie, lekka, puszysta pianka z mleka oblana czekoladą to wizytówka Warszawy i polska specjalność. Intrygująca nazwa ma oczywiście nawiązywać do lekkiej jak piórko konsystencji mlecznej pianki. Ale tajemnica jej wytwarzania jest ściśle strzeżona i nawet wróbelki o niej nie ćwierkają.

Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także