Przed podjęciem decyzji o zakupie butów w góry należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: „Czy zamierzamy delektować się widokiem, drepcząc po szlaku, czy interesuje nas wspinaczka?”; „Wybieramy góry typu alpejskiego, a może raczej Beskidy?”; „Zdobywać szczyty będziemy głównie latem, czy także zimą?”. Określenie swoich potrzeb to podstawa udanego zakupu. Przesądza bowiem o wysokości buta, grubości podeszwy i ociepleniu, a wszystko to ma niebagatelne znaczenie podczas całodniowego marszu.
Spacery
Jeśli podróżować będziemy głównie latem w zupełności wystarczą do zaspokojenia naszych potrzeb półbuty niewystające za kostkę, lekkie, miękkie, z podgumowanymi czubkami. Sprawdzą się, jeśli nie wybieramy się w trudny teren (piargi, kamieniste szlaki). Są wygodne i łatwe do spakowania.
Górskie wędrówki
Dla amatorów mocniejszych wrażeń odpowiedniejsze będą buty z twardszą podeszwą i nieco wyższe. Przy ich zakupie należy pamiętać o tym, żeby trzymały stabilnie piętę, a nie tylko staw skokowy oraz żeby duży palec stopy nie dotykał podeszwy (wyobraźmy sobie wielogodzinny marsz w dół z nieustannym naciskiem na palec). Warto zdecydować się na buty o pół, może nawet cały rozmiar większe od tych noszonych w mieście. W górskim ekwipunku muszą się też znaleźć odpowiednie skarpety. Taki zestaw uchroni nas od otarć i zapewni komfort podczas całodniowych marszy.