Trakt Drogi Królewskiej ozdabiaj przepiękne, odrestaurowane kamieniczki, które odzwierciedlają architekturę z XVI i XVII w. Budynki te należały niegdyś do najzacniejszych osób w mieście, wysokich urzędników państwowych i bogaczy. Kwatery w nich wynajmowano królom polskim. Bez wątpienia jedną z najpiękniejszych, której nie można pominąć w planie zwiedzania miasta jest Dom Uphagena. Zwraca uwagę nie tylko piękno budynku, ale także fakt, że wewnątrz mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nie sposób wyobrazić sobie zwiedzania także bez zobaczenia Ratuszu Głównego Miasta – najokazalszej i najcenniejszej budowli świeckiej historycznego Gdańska. Ratusz był niegdyś siedzibą władz, a dziś góruje majestatycznie nad Drogą Królewską i sięga ku niebu posągiem króla Zygmunta Augusta, który wieńczy 80-metrową wieżę. Z pietyzmem odnowione wnętrza Ratusza są dostępne dla turystów, a w Internecie można zobaczyć także animację rozbudowy zabytku.
Na mapie zwiedzających historyczny Gdańsk powinna się również znaleźć Brama Wyżynna, która niejako otwiera Drogę Królewską. Działa tu Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej, warto więc w pierwszej kolejności skierować tu swoje kroki. Zwłaszcza, że tuż za nią znajduje się zespół Wieży Więziennej i Katowni, czyli tzw. Barbakan Gdański, w którym mieści się dzisiaj Muzeum Bursztynu.
Nie można również ominąć serca Gdańska – Długiego Targu, który pełnił osiem wieków temu rolę traktu kupieckiego. To tutaj znajduje się najbardziej rozpoznawalny symbol miasta – Fontanna Neptuna z królem mórz. Być może wrzucony do środka grosik przyniesie szczęście. Z całą pewnością natomiast, widok tak imponującej konstrukcji podziwianej przy dźwiękach szumiącej wody – sprawi, że pobyt w Gdańsku będzie się dobrze kojarzył.